Jezioro Ostrzyckie w zimowych barwach

W Trójmieście już po zimie, ale w głębi Pojezierza Kaszubskiego nadal trochę jej pozostało.

Ile razy wybieramy się na Kaszuby, tyle razy trasa różni się od poprzedniej, co świadczy o tym, że ile umysłów, tyle pomysłów. Szlaków, ścieżek dydaktycznych, jak również luźnych leśnych duktów, które wykorzystać można pod kątem wycieczek pieszych, jest tu pod dostatkiem. Z Trójmiasta na Kaszuby mamy niespełna godzinę drogi, jednak tym razem trasę naszej wędrówki skomunikowaliśmy z pociągiem regionalnym, kursującym na trasie Gdynia-Kościerzyna.Wędrówka wokół Jeziora Ostrzyckiego:

Dlaczego wybraliśmy ten rejon właśnie zimą, gdy na szlakach mamy po kolana śniegu? Gdyż wtedy właśnie krajobraz jest zdecydowanie bardziej surowy, a przede wszystkim przejrzysty. Wędrując wokół Jeziora Ostrzyckiego, czy to brzegiem, czy szlakiem wiodącym skrajem lasu, możemy delektować się cudownymi krajobrazami, rozpościerającymi się zza ogołoconych z liści drzew. Od wiosny po jesień też jest tu pięknie, jednak by dostrzec to, co dzieje się na drugim planie musielibyśmy wdrapać się na jakieś wzniesienie, ponad koronę lasu. Poza zimą mieliśmy już niejedną okazję bywać w tych stronach - to na rowerze, to uprawiając różnorodne sporty wodne i z pewnością wrócimy tu niejeden jeszcze raz.

Naszym zdaniem Jezioro Ostrzyckie jest jednym z najpiękniejszych jezior Szwajcarii Kaszubskiej. Lustro wody położone jest tu na wysokości 159,4 m n.p.m. Jezioro zaś łączy się wąskimi przesmykami z jeziorami Patulskim i Brodnem Wielkim, które wchodzą w skład kompleksu tzw. "Koła Raduńskiego". Malowniczo położony akwen rozciąga się wśród wzgórz morenowych Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, u podnóża szczytu Wieżycy. Jego brzegi są obficie zalesione, tworząc idealną oprawę do różnorodnego wypoczynku: poprzez wędrówki piesze, wycieczki rowerowe, a także sporty wodne. Dlatego też warto odwiedzać te rejony nie tylko latem, ale przez cały rok kalendarzowy.

Kliknij na mapę i zapoznaj się ze szczegółami trasy mat. Traseo.pl / Openstreetmap.org


Statystyki wędrówki:

- Całkowity dystans: 23,5 km
- Łączny czas wędrówki: 6h34min
- Średnia prędkość: 3,57 km/h
- Przewyższenia: 187,46 m 


Wyrusz naszym tropem:

Nie bez powodu wycieczkę rozpoczęliśmy, a także zakończyliśmy w miejscowości Krzeszna. Złożyło się na to kilka ważnych aspektów, m.in. dobra komunikacja z Trójmiastem, a także bliskość wiodących tędy szlaków turystycznych. Przez samą stację kolejową pociągu regionalnego relacji Gdynia - Kościerzyna przechodzą dwa szlaki turystyczne. Jeden, oznakowany kolorem żółtym, to tzw. szlak łącznikowy wiodący do nieopodal leżącej wsi Szymbark. Drugi zaś, oznakowany kolorem czerwonym, to długodystansowy, pieszy szlak turystyczny wiodący z Gołunia po Sierakowice. Szlak Kaszubski, o którym mowa, znamy już z wielu wcześniejszych wycieczek, a także jesiennej przeprawy rowerowej, która do dziś tkwi w pamięci jednego z nas.

Szlak Kaszubski opasa niemalże całe Jezioro Ostrzyckie, dlatego też w większości nasza trasa opierała się właśnie o jego marszrutę. Ze szlaku zeszliśmy jedynie w okolicy rezerwatu przyrody "Ostrzycki Las", a także wdrapując się na szczyt Jastrzębiej Góry. Z pewnością poruszając się wyznakowaną w terenie trasą, łatwiej jest odnaleźć się i nawigować. Choć z drugiej strony, trzymając się cały czas brzegu jeziora, trudno mówić o zgubieniu się ;)

Wędrówka wraz z przerwą w knajpce na gorącą zupę zajęła nam sześć i pół godziny. Czas ten pozwolił nam przemierzyć dość sporą jak na tę porę roku trasę, a także zatrzymać się w wielu interesujących miejscach, kontemplując przyrodę.

Wycieczkę prowadziła: Daria Dziembowska [GR3miasto]

Dziękujemy wszystkim za zainteresowanie i zapraszamy na kolejne wypady!
Pomysł wędrówek weekendowych oraz tych w tygodniu po pracy:

Spacery i wędrówki są uzupełnieniem proponowanych przez grupę wypadów rowerowych. Przykładem powyższej relacji, raz w środku tygodnia Grupa Rowerowa 3miasto wybiera się na krótki, ale dość intensywny wypad pieszy po pracy. Trasa zwykle oscyluje między 12 a 18 km, a jej czas do 4 godzin. Dłuższe wypady piesze grupa organizuje głównie w weekendy poza głównym sezonem rowerowym. Wszystko zależy jednak od chęci i możliwości. Jesienią i zimą częściej organizowane są tzw. "żwawe marsze i wędrówki", zaś wiosną i latem wypady rowerowe.

Info:

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych

Mając co chwilę nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, nie sposób się z nami nudzić. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas, to nic nie kosztuje!

O naszych inicjatywach, wypadach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3. Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami.
Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com


Zajrzyj i dowiedz się, gdzie w najbliższym czasie wybiera się Grupa Rowerowa 3miasto

Opinie (16) 4 zablokowane

 • A psina się zmęczyła :) (5)

  • 7 3

  • Nie zmęczyła, tylko zasnęła, bo fotograf zbyt długo przymierzał się do zdjęcia ;))) (4)

   ps. Kiedy kolejny wypad?
   Może by tak udać się na Wyspę Sobieszewską ?
   Osobiście mam chrapkę na Rezerwat Mewia Łacha od strony Mierzei Wiślanej,
   ale nie chce mi się tam jechać samemu. Może się skusicie w niedzielę?

   • 4 2

   • (3)

    za chwile Mewia łacha zaroi się ptactwem - wtedy tam jest cudnie

    • 0 2

    • i wtedy też trzeba będzie założyć na siebie... (2)

     ... jakiś specjalny kombinezon g*wno odporny ;-/
     Nikomu nie życzę zostać osr*nym przez jakiegoś albatrosa ;-/
     Kupa tego kalibru, to jak dostać z wiadra ;-/
     A tam nie ma gdzie się schronić przed ostrzałem ;-/

     • 3 0

     • Kaski na głowy :-) (1)

      Paintball za darmo :-)

      • 4 0

      • Pojedziemy tam wiosną na rowerach...

       ...jak kursować już będzie prom na ujściu Wisły.
       Przy okazji objedziemy po praz kolejny Wyspę Sobieszewską odwiedzając Rezerwat Ptasi Raj, a na obiad zatrzymamy się na przepyszną rybkę u Państwa Małochowskich w Mikoszewie.

       • 1 0

 • Tu znajduje się środek Kaszub całkowicie sie z tym zgadzam!!

  Nie Gdańsk tylko tam!!

  • 19 1

 • (4)

  Moj znajomy pokonywał zimą Jez. Ostrzyckie na nartach biegówkach.
  Po lesie pieszo zimą trochę trudniej

  • 5 2

  • Moi znajomi to i tamto... (3)

   ...ehhh nie ma to jak żyć czyimiś wspomnieniami ;-/
   Zrób coś dla siebie, własnego zdrowia i kondycji, a nie tylko siedzisz przed kompem i wzdychasz ;)))
   Ja właśnie zrobiłem sobie przerwę na herbatę z termosu i kanapkę przemierzając kolejny szlak Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Ehhh, jak tu cicho w tygodniu.

   • 8 6

   • (2)

    Panie Rafale- tak sie składa ,ze te jezioro a właściwie tzw Kólko Raduńskie wielokrotnie zaliczałem kajakiem na splywach kajakowych a ten kolega ktorego opisałem wyżej to Śp Jarek Frąckiewicz - zginąl wraz z zoną na rzece Ucajali .Pływalem z Śp Jarkiem min. na tym jeziorze- i nie żyje czyimś wspomnieniami tylko wiosłuję pedaluję i pływam. Pozdrawiam

    • 5 0

    • te jeziora, TO jezioro (1)

     skąd się to bierze?

     • 1 0

     • Z niechlujstwa w podejściu do języka ojczystego

      te dziecko, te szczęście- mówią także redaktor Lis i inni dziennikarze, prezenterzy, którzy powinni dawać dobry przykład korzystania z jęz.polskiego

      • 0 1

 • Piękne okolice!

  Mam nadzieję, że poruszany przez Was temat wiosennej wycieczki rowerowej wokół Jezior Raduńskich podtrzymujecie? Z miłą chęcią wybrałbym się z Wami na taką przejażdżkę!
  ps. Wędrówka też bardzo mi się podobała !

  • 5 1

 • ...wdrapując się na szczyt Jeleniej Góry...

  Nie wiem, czy byliście na jakiejś Jeleniej Górze, ale na pewno byliście na Jastrzębiej Górze w Ostrzycach - co widać na filmie i fot.

  Odpowiedź redakcji:

  Dziękujemy za sugestię. Treść została poprawiona.

  • 7 1

 • Wędrować , fotografować i zostawić potomnym na pamiątkę . (1)

  Za kilkadziesiąt lat Jezioro Ostrzyckie przestanie istnieć , ponieważ zarasta . Jeśli czyta to wędkarz , to wie dobrze jakie okazy i jakie gatunki ryb były w jeziorze przed rokiem 2000 . Teraz można tam złapać jedynie reumatyzm .

  • 3 0

  • A jakie ryby były i dlaczego jezioro zarasta ?

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Kompas Wikingów
Kompas Wikingów
zawody / wyścigi, rajd / wędrówka, impreza na orientację
paź 21-23
czwartek - sobota, g. 18:00
Gdynia - Karklskrona
Czwartkowa wycieczka piesza po pracy
Czwartkowa wycieczka piesza po pracy
zajęcia rekreacyjne, rajd / wędrówka
paź 21
czwartek, g. 17:30 - 20:30
Sopot Kamienny Potok
O-Trening dla dzieci i młodzieży Park Reagana #6
O-Trening dla dzieci i młodzieży Park...
zajęcia rekreacyjne, impreza na orientację, trening
paź 21
czwartek, g. 18:00
Gdańsk

Forum