wiadomości

stat

Kalwaria Wielewska i okolice wędrownie

Kalwaria Wielewska i okolice

Obiekty sakralne położone na stokach Białej Góry, na południowy zachód od miejscowości Wiele i Jeziora Wielewskiego noszą nazwę Kalwarii Wielewskiej. W okolicznych lasach znajdziemy wiele ciekawych dróg i ścieżek, które można przemierzać pieszo lub rowerem.Trochę historii o Kalwarii Wielewskiej:

Pierwsze plany kalwarii powstały w 1905 roku, jednak pozwolenie na budowę parafia uzyskała dopiero dziesięć lat później. Fundatorami byli ks. Józef Szydzik oraz miejscowi gospodarze - Anna i Michał Durajewscy, którzy przekazali grunty pod budowę (pochowani na terenie Kalwarii). Ze względu na brak miejscowych wykonawców generalnym projektantem został monachijski architekt Theodor Mayr. Kalwarię wybudowano w latach 1915-1927. Od roku 1924 pracę prowadził kolejny wielewski proboszcz, ksiądz Wrycza.

Kalwaria powstawała dzięki datkom parafian. Pierwszą wybudowaną kaplicą był Ogrójec, poświęcony 19 sierpnia 1915 roku. Pod względem wielkości i formy kaplice są bardzo zróżnicowane i nawiązują do nurtu architektury modernistycznej. Od 1962 roku Kalwaria Wielewska znajduje się na liście rejestru zabytków.

Przeczytaj także o naszym spacerze po Kalwarii WejherowskiejWędrówka po okolicy WielaWokół Wiela rozciągają się przepiękne lasy. Wdzydzki Park Krajobrazowy, znajdujący się od północy, jest już nam bardzo dobrze znany. Wielokrotnie przemierzaliśmy go zarówno pieszo, jak i rowerem, dla przykładu:

Wędrówki:


  1. Wędrówka wśród jezior i torfowisk w Dolinie Wdy

  2. Bór chrobotkowy i mokradła w okolicach Czarliny

  3. Wędrówka przez bory brzegiem Jeziora Radolnego


Wypady rowerowe:


  1. Malownicza trasa wśród jezior Wdzydzkiego PK

  2. Pętla szlakiem wokół jezior wdzydzkich

  3. Nieopodal Wiela: szlak rowerowy Pętla Przytarnia


Trasa naszej wędrówki:Tym razem trasę naszej marszruty ułożyliśmy w kierunku południowo-zachodnim, gdzie rozciąga się niewielki obszar zielony - las Wiele. Ten malowniczy teren porastają głównie lasy iglaste, w których skrywają się urokliwe jeziora. Największym i zarazem najdłuższym jest jezioro Skąpe. Kilka mniejszych to Piekiełko, Cyrkowiec, Blewicz, Swatki.

Przedstawiona trasa wiodła głównie wąskimi ścieżkami i leśnymi duktami nienadającymi się do rodzinnej wędrówki z wózkiem terenowym. Jeśli chcielibyście pokonać ją z maluchem, to znacznie lepiej sprawdziłoby się tu nosidełko. Starsze dzieci z pewnością poradzą sobie z trasą samodzielnie.

Skrajem lasu przebiega także oznakowany kolorem czerwonym pieszy Szlak Kaszubski im. Juliana Rydzkowskiego. Póki co nie mieliśmy okazji się z nim zmierzyć, ale na pewno to zrobimy.GALERIA ZDJĘĆ; fot. Krzysztof Kochanowicz / GR3miasto

Parametry przebytej trasy / ślad GPS:

-Początek i koniec trasy: Wiele
-Dystans: 20 km
-Czas wędrówki z przerwami: 5 godzin
-Podłoże: drogi gruntowe, leśne dukty, miejscami piach
-Suma przewyższeń: 260 m
-Poziom trudności: łatwy
-Do realizacji trasy wykorzystaliśmy mapę:
Wdzydzki Park Krajobrazowy, w skali: 1:50 000 wyd.Eko-Kapio.pl

Przejrzyj naszą trasę, ściągnij ślad GPS mat. Open Street Map / Traseo.pl

-Ślad gps i mapa pokonanej trasyWypad prowadził: Krzysztof Kochanowicz [GR3miasto]

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych

Co chwilę mamy nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego też nie sposób się z nami nudzić. Jesteśmy aktywni przez cały rok kalendarzowy, niezależnie od pogody. Jeździmy na rowerach, wędrujemy, pływamy na kajakach i wiele innych. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas!

- Grupa Rowerowa 3miasto

O naszych inicjatywach, wypadach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3miasto.
Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami.
Kontakt e-mail: gr3miasto.info@gmail.com

Opinie (13) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.