wiadomości

Kamienny wiadukt kolejowy k./Rozłazina

Najnowszy artukuł na ten temat

Wiosenna wędrówka przez Pojezierze Kaszubskie


Nadleśnictwo Strzebielino kryje w swych lasach mnóstwo ciekawostek m.in. nieczynną już linię kolejową między Lęborkiem a Kartuzami. Na jej długości znajduje się wiele pięknych kamiennych wiaduktów, które wysokością sięgają niekiedy 20 metrów. Głównym celem naszej wędrówki był most wznoszący się nad Strugą Węgorza k./Rozłazina.Nasze lasy zeszliśmy już chyba wzdłuż, wszerz i pewnie w poprzek. Dlatego gdy dzień jest już coraz dłuższy pozwalamy sobie na dalsze wyjazdy poza Trójmiasto. Tym razem zachęcamy was do odwiedzenia Godętowa k./Lęborka. Miejscowość leży na skraju malowniczych lasów Nadleśnictwa Strzebielino i jest świetnym miejscem wypadowym zarówno w kierunku północnym jak i południowym. Można tu łatwo dotrzeć własnym transportem bądź Szybką Koleją Miejską.

Atrakcje na trasie naszej wędrówki:

1. Kamienny most kolejowy:

Głównym celem naszej wędrówki jest kamienny most kolejowy k./Rozłazina. Most został wybudowany w latach 1903 - 1905 by umożliwić ruch kolejowy na odcinku Lębork - Kartuzy. Od roku 2001 linia ta jest zawieszona. Wysokość budowli w najwyższym punkcie wynosi 18 metrów. Pod mostem przepływa Struga Węgorza, zwana do niedawna Młyńską z uwagi na znajdujący się nieopodal młyn. Niestety po drugiej wojnie budynek popadł w ruinę, obecnie nie pozostało po nim śladu.

2. Godętowo: pałac, restauracja, hotel i grobowiec rodziny Goddentów:

Zaczynając od miejsca rozpoczęcia naszej wycieczki, czyli Godętowa mamy odrestaurowany pałac ze stylową restauracją i hotelem. Wzniesiony i rozbudowany na przełomie XVIII i XIX wieku, na przełomie wieków często zmieniał właścicieli. Podczas II wojny światowej stacjonował tu także Adolf Hitler, by nadzorować działania zbrojne na Pomorzu, a następnie w pałacu utworzono siedzibę Abwehry. Po wojnie majątek przejęło państwo, a po 1989 r. obiekt został sprywatyzowany.

Na rogatkach miejscowości, u stóp lasu znajduje się ciekawa aleja drzew pomnikowych i ruiny grobowca rodziny Goddentow.

3. Wyniosłe wzgórza nad Jeziorem Lubowidzkim:

Skoro zamierzamy zrobić pętlę warto udać się także nad ciekawie położone Jezioro Lubowidzkie. Akwen otoczony jest stromymi wzgórzami i zupełnie dziki od strony południowej. Północna zaś, w sezonie letnim oblegana jest przez miejscowych plażowiczów i amatorów "grillowanego steaka". Nasza wędrówka skupia się jednak na ścieżce, która wiedzie z dala od jakichkolwiek znaków cywilizacji. Drużka przedziera się przez mocno ukorzeniony brzeg jeziora, niekiedy przeskakujemy przez cieki wodne, które spływają ze wzgórz, a widoki są przecudne. Po wydostaniu się z dość mocno pofałdowanego terenu naszym oczom ukazuje się mała osada letniskowa - Lubowidz. Marszruta nie biegnie jednak przez środek wsi, a zatacza łuk na jej rogatkach, dzięki czemu ponownie zagłębiamy się w leśnej gęstwinie. Między jeziorem a wzgórzami , które mamy na horyzoncie napotykamy na ciekawą farmę danieli.

4. Stary cmentarz ewangelicki:

W drodze powrotnej, mniej więcej na kilometr od Godętowa, idąc przez gęsty las napotykamy na nieco zapomniany stary cmentarz ewangelicki. Znajduje się on na terenie ogrodzonej płotem szkółki leśnej, do której wejść można przez furtkę. Nekropolia jest duża, na jej terenie można odnaleźć co najmniej trzydzieści nagrobków ułożonych w równych rzędach. Najbardziej rzucającym się w oczy, jest ponad dwumetrowy kamienny pomnik znajdujący się krańcu cmentarza. Na kamieniu widoczny jest napis, wyryty ręcznie, gotycką czcionką. Jest on dość niewyraźny i trudno go odczytać jednoznacznie. Na terenie cmentarza da się zauważyć także wiele kamiennych pomników w formie pni drzew, z upamiętniającymi tablicami oraz sporo ram mogił wraz z postumentami oraz cokołami pod tabliczkę z inskrypcją nagrobną.

Mapa i ślad gpx mat. Open Street MapStatystyki naszej wycieczki:

Dystans: 19 km
Miejsce rozpoczęcia i zakończenia trasy: Godętowo PKP
Ilość przerw: 4
Suma czasu postoju: 1 godzina
Czas wędrówki z postojami: 5 godzin

Ślad GPS oraz mapa wędrówki

Użyta mapa: Nadleśnictwo Strzebielino, wyd. EkoKapio.pl


Gastronomia i  noclegi:

Na zakończenie naszej wędrówki, w oczekiwaniu na pociąg powrotny skorzystaliśmy z lokalnej bazy gastronomicznej, która jak się okazuje jest całkiem dobrze rozwinięta. W pałacu w Godętowie, kuchnia jest wyśmienita, podobnie jak kawa i desery. Jeśli jednak wolicie piknik w plenerze, warto wstąpić do lokalnej piekarni Państwa Nowickich. Takich przepysznych wypieków już dawno nie jedliśmy !-GALERIA ZDJĘĆ; fot. Krzysztof Kochanowicz

Inne ciekawe wypady, zrealizowane przez nas w okolicach:

-1) Wędrówka przez wzgórza i wąwozy paraszyńskie
-2) Wędrówka przez lasy Puszczy Wierzchucińskiej

Kolejny wypad już niedługo, do zobaczenia na szlaku !

Idea wędrówek w weekendy:

Spacery i wędrówki są uzupełnieniem proponowanych wypadów rowerowych, które organizowane są zwykle od wiosny po jesień. W okresie zimy częściej natomiast wyruszamy na piesze wędrówki zarówno po najbliższych nam okolicach, jak i nieco dalszych.
Info:

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych
Co chwilę mamy nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego też nie sposób się z nami nudzić. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas!

O naszych inicjatywach, wypadach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3. Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami.
Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com


Zajrzyj i dowiedz się, gdzie w najbliższym czasie wybiera się Grupa Rowerowa 3miasto

Opinie (14) 3 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl