• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Kiedyś popularna, dziś zapomniana gra w kapsle

Arnold Szymczewski
2 maja 2017 (artykuł sprzed 5 lat) 
Opinie (41)


"Sopocka Majówka na Sportowo" - siatkówka, piłka nożna, rugby, boule i zapomniana już gra w kapsle. Tak witano pierwszy dzień maja w Sopocie. Przed nami jeszcze dwa dni, w których aktywni znajdą dla siebie coś ciekawego.Czy gra w kapsle powinna wrócić na podwórka?

1 maja na sopockiej plaży, przy wejściu nr 23 zobacz na mapie Sopotu odbył się miniturniej bardzo popularnej gry z lat 80. Rywalizowano na trasie Sopot-Zakopane. W tym samym czasie grano również m.in. w siatkówkę i rugby tag.

SPRAWDŹ, CO JESZCZE JEST WARTEGO UWAGI W SOPOCKIEJ MAJÓWCE

- Sopot i Zakopane to przyjacielskie miasta, dlatego postanowiliśmy w naszym turnieju ułożyć właśnie taką trasę z Sopotu do Zakopanego. Po drodze "do Zakopanego" uczestnicy turnieju mijali ciekawe przeszkody, np. zrobiony z rury PCV tunel pod Martwą Wisłą - mówi kierownik turnieju, Jan Radwan-Wiatrowski.
I tak właśnie było. Na liczącej kilkanaście metrów trasie uczestnicy turnieju musieli pokonywać przeszkody wymyślone przez organizatorów. Pierwszą było zrobione z desek sopockie molo, zaledwie dwa metry dalej wspomniana wyżej rura PCV - tunel pod Martwą Wisłą, a potem już długa prosta na autostradzie A1 i mały przystanek w górach - usypany z piachu Giewont. Ostatnim punktem i jednocześnie metą było Zakopane, to tam toczyła się najostrzejsza rywalizacja.

Można się było spodziewać, że popularna gra w kapsle zwróci większą uwagę osób powyżej 30. roku życia niż dzieci, ale i tych nie brakowało.

- Doskonale pamiętam tę grę z dzieciństwa, kiedyś nie było takich urozmaiceń jak tablet czy komputer. Większość czasu spędzało się na podwórku i wymyślało różne gry. Mojego syna ciężko jest odciągnąć od PlayStation, ale dzisiaj stoczyliśmy pojedynek na grę w kapsle, jak równy z równym. To o wiele lepsze niż siedzieć przed telewizorem - mówił pan Adam, uczestnik turnieju.
Zasady gry były bardzo proste. W jednej rozgrywce udział brało czterech zawodników. Losowano numerki od 1 do 4 i rozpoczynano rywalizację. W jednej kolejce można było uderzyć raz w kapsel. Wygrał ten, kto po ominięciu przeszkód na metę dotarł pierwszy. Po dwóch rundach odbywał się turniej finałowy, w którym udział wzięli zwycięzcy poprzednich rozgrywek. Nagrodą za zajęcie pierwszego miejsca w turnieju był sztuczny tor do gry w kapsle.

Gra w kapsle kiedyś była bardzo popularna. Na każdym osiedlu grało się cały dzień z przyjaciółmi. Kapsle zalewało się woskiem, plasteliną czy gipsem, by miały lepszy pęd. Dzisiaj ciężko spotkać na podwórku dzieci grające w kapsle. Jeśli wydarzeń promujących spędzanie czasu na świeżym powietrzu będzie więcej i będą na nich pokazywane gry inne niż piłka nożna czy koszykówka, to i dzieci będą chętniej wychodzić na dwór.

W połowie lat 80. popularny był w telewizji Wyścig Pokoju - największy powojenny wschodnioeuropejski wyścig kolarski amatorów. Na podwórkach organizowano natomiast osiedlowe "wyścigi pokoju", w których udział brały wszystkie dzieci. Na kapsle przyklejało się flagi państw, które startowały w telewizyjnym wyścigu i organizowało się własne mistrzostwa w kapsle.


W Sopocie na innych boiskach rozgrywane były turnieje w siatkówkę na zasadach plażowych, tj. w parach oraz rugby tag, czyli mniej kontaktowej odmianie tej popularnej gry. Natomiast przy Sopockim Zdroju organizowana była nauka oraz turniej gry w boule, a na sopockich Błoniach MOSiR zadbał o turniej piłki nożnej, który rozgrywano na zasadach 5 na 5 plus bramkarz.

W kat. r. 2007 i młodsi "Drużyna Pazdana" wygrała z drugim zespołem turnieju FC Bayern
5:0. W meczu o III msc. "Niepokonani SAP" ograli 2:1 BAYER M /wszystkie zespoły z Sopotu/.
Skład zwycięzców:
Daniel Chrzan, Wojtek Zientarski, Maciej Zientarski, Michał Szydarowski, Łukasz Szydarowski, Tomasz Tarnowski, Kacper Warzała Jakub Szydłowski.

W kat. r. 2004-2006 w meczu decydującym o zwycięstwie w rozgrywkach "Bravo" Gdańsk
pokonał KP Sopot 2:1 zaś o trzeciej lokacie JAGÓDKI Sopot wygrały z UNIĄ Sopot 2:0.
Skład zwycięzców:
Filip Kowalewski, Konrad Buczyło, Mateusz Kotewicz, Szymon Duda, Piotr Bartniczuk, Alek Maziara, Adam Idziaszek.

Wyniki Turnieju siatkówki plażowej ZIAJA CUP:

Finał
Jakub Sipurzyński /Gdynia/, Wojciech Wojciechowicz /Pruszcz Gdański/ -
Adrian Białecki /Gołdap/, Jakub Sulima /Bartoszyce/ 22:20

III miejsce.
Marek Ruwiński /Gdynia/, Dawid Witkowski /Gdańsk/ -
Krzysztof Dusowski /Starogard Gdański/, Michał Bielak /Zegoszcz/ 21:17

Fotorelacja z sopockiej majówki.

Wydarzenia

Sopocka Majówka 2017

rock / punk, festyn, projekcje filmowe, warsztaty, turniej

Miejsca

Opinie (41)

 • Mam ponad 3dychy na karku

  A i tak czasem na dworzu ze starszymi braćmi bawimy się lepiej niż nie jedno dziecko.
  Co do gry w kapsle to jest to fajna rywalizacja i odrobina wyobraźni wystarczy by kapsel stał się bolidem albo rajdówką.

  • 19 1

 • A ja mam pod pięć dych i ostatnio graliśmy na plaży

  kapslami od spożywanego właśnie piwa. W ogóle gra kapslem plastikowym, to jakaś porażka. W czasach mojego dzieciństwa popularne były kapsle z flagami państw, chyba były po pepsi (zresztą zbyt dużego wyboru wtedy nie było).

  • 29 1

 • u nas na podwórku jedni grali w kapsle a starsi w butelke

  • 3 2

 • wielkie osiągnięcie sopotu...

  • 1 7

 • Wszyscy chcieliby zeby dzieci spedzaly wiecej czasu na dworze, ale zaden rodzic dziecka samego na dwor nie wypusci (ja swoich tez nie)

  • 3 5

 • wspomnienia czterdziestolatka

  tak bylo cale dnie gralismy w kapsle najlepiej nadawaly sie do tego podworkowe piaskownice... czasem dla utrudnienia robilo sie przeszkody na trasie i bylo ciekawiej... kazdy wtedy chcial byc jak OLaf Ludiwg kolarz ktory jezdzil w wyscigu pokoju... czar tamtych chwil nie zapomniany... poczulem sie przez chwile tym samym dzieciakiem co trzydziesci pare lat temu...
  pozdrawiam wszystkich co jeszcze pamietaja gre w kapsle.....

  • 24 0

 • Ej, no sorry,

  ale w kapsle grało się metalowymi kapslami od piwa albo oranżady- takich plastikowych g.... nie niesie w ogóle przecież!

  • 19 1

 • W noża na deskach piaskownicy

  Lub w ubity piasek. To były zabawy na całe popołudnia.

  • 17 0

 • Opinia do filmu

  Zobacz film Turniej gry w kapsle na sopockiej plaży

  na ulicę, to nie wyjeżdżaj

  • 0 1

 • na ulicę, to nie wyjeżdżaj

  • 0 7

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Rowerowy czwartek, popołudniem po pracy

zajęcia rekreacyjne, rajd / wędrówka

Turniej siatkówki plażowej Ziaja Cup 2022

turniej

Zabawa z Mapą - Gdynia Kolibki

zajęcia rekreacyjne, rajd / wędrówka, impreza na orientację

Forum