• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Kolarskie święto amatorów w Gdyni

Rafał Sumowski
24 maja 2018 (artykuł sprzed 4 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Imprezy kolarstwa szosowego w 2018 r.
Gran Fondo New York to globalny cykl zawodów kolarskich dla amatorów. To jednodniowy klasyk, którego motto brzmi "zostań profesjonalistą na jeden dzień". Gran Fondo New York to globalny cykl zawodów kolarskich dla amatorów. To jednodniowy klasyk, którego motto brzmi "zostań profesjonalistą na jeden dzień".

Prestiżowy cykl zawodów dla kolarzy amatorów Gran Fondo New York w niedzielę zagości w Gdyni. Organizatorzy zapewniają, że każdy startujący będzie mógł poczuć się jak zawodowy kolarz. Wyścigi na dystansach 80 i 136 km rozpoczną się na skwerze Kościuszki i poprowadzą trasami po Kaszubach. Na starcie stanie blisko 350 zawodników z ponad 20 krajów. Wpisowe w dniu zawodów wyniesie 200 euro. Nie zabraknie rywalizacji dla najmłodszych, którzy na krótszych odcinkach będą ścigać się na widowiskowej pętli wokół skweru Kościuszki.KOLARSKI WEEKEND SZYKUJE SIĘ TAKŻE W GDAŃSKU. PRZECZYTAJ O IMPREZACH CZESŁAWA LANGA

Gran Fondo New York to globalny cykl zawodów kolarskich dla amatorów. To jednodniowy klasyk, którego motto brzmi "zostań profesjonalistą na jeden dzień". Centralnym punktem serii są zawody w Nowym Jorku, podczas których zawodnicy rywalizują na 100-milowej trasie, prowadzącej do Bear Mountain. Zawody te pełnią rolę mistrzostw świata GFNY. Równocześnie odbywa się krótszy wyścig na dystansie 50 mil, w którym jednak nie nagradza się zwycięzców, a wyniki podawane są w kolejności alfabetycznej.

Imprezy z serii GFNY World, rozgrywane na całym świecie, oferują podobny format zawodów. Dodatkowo ich uczestnicy mają szansę zakwalifikować się do startu z pierwszej strefy podczas imprezy mistrzowskiej w Nowym Jorku. Wyścigi z cyklu GFNY przeznaczone są wyłącznie dla amatorów. Oznacza to, że nie mogą w nich startować zawodnicy, posiadający licencję Międzynarodowej Unii Kolarskiej UCI. Start w zawodach możliwy jest wyłącznie na rowerach szosowych. Rowery triathlonowe, czasowe, rowery z lemondką, tandemy, rowery poziome, bicykle i monocykle są niedozwolone.

W niedzielę prestiżowa impreza po raz pierwszy zagości w Polsce. Organizatorem jest agencja Sport Evolution, która stoi za takimi wydarzeniami jak m.in. ONICO Gdynia Półmaraton czy Enea Ironman 70.3 Gdynia. Na uczestników czekają dwie trasy: 80 km i 136 km. Obie zostały poprowadzone po Kaszubach na terenie powiatów wejherowskiego i kartuskiego. Start i meta zawodów zlokalizowane będą na skwerze Kościuszki zobacz na mapie Gdyni. Tam również przygotowana zostanie strefa expo, która będzie funkcjonować już od soboty.

- Na nadchodzącą niedzielę czekamy już od listopada 2017 roku, kiedy to ogłosiliśmy polską edycję tego wyścigu. Cieszę się, że Polska dołączyła do największego cyklu imprez kolarskich na świecie. O międzynarodowym aspekcie GFNY Gdynia nie przesądza wyłącznie popularność serii na świecie. Ze skweru Kościuszki na trasę po Kaszubach wyruszą kolarze z ponad dwudziestu krajów świata - mówi Michał Drelich, dyrektor zawodów.
ZOBACZ SZCZEGÓŁOWY OPIS TRASY GFNY GDYNIA 2018

Wśród nich będą reprezentanci Republiki Południowej Afryki, Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Chile, a nawet Korei Południowej i Nowej Zelandii. Najstarszy zarejestrowany uczestnik ma 74 lata. Ambasadorem zawodów jest Zenon Jaskuła, były kolarz zawodowy, trzeci zawodnik Tour de France i wicemistrz olimpijski w Seulu. Z mistrzem będzie można stanąć ramię w ramię, bo będzie on ścigał się na dystansie Gran Fondo liczącej 134 kilometry pętli po Kaszubach. Każda minuta przewagi nad Zenonem Jaskułą to rabat 1 proc.

Poza Jaskułą, nie zabraknie wyjątkowych uczestników. Ze skweru Kościuszki na wyścig wyruszy dobrze znane w Polsce małżeństwo Suwartów. Marcin i Monika przejadą trasę wspólnie na tandemie. Marcin, jako osoba niewidoma potrzebuje przewodnika, w czym świetnie odnajduje się jego żona Monika. Wspólnie ukończyli w sierpniu 2017 roku zawody Enea Ironman 70.3 Gdynia. Drugą inspirującą parą będzie Stephan Couture z córką Chloe. Ta niesamowita para znana jest w kolarskim świecie. Ojciec pomimo porażenia mózgowego córki, postanowił włączyć ją do swojego sportowego świata i w ten sposób wspólnie startują w wyścigach kolarskich i triathlonowych. Chloe trasę gdyńskiego wyścigu pokona w przyczepce zamocowanej do roweru ojca.

Wpisowe do zawodów, w zależności od terminu, wynosiło od 60 do 100 euro. Spóźnialscy mogą jeszcze zarejestrować się w biurze zawodów przy skwerze Kościuszki w cenie 120 euro. Wyprzedano natomiast pakiety VIP Entry w cenie 500 euro.

W tej chwili na liście startowej jest łącznie ok. 350 zawodników. Niedzielny start zaplanowano na godz. 8. Natomiast od godz. 8:30 przewidziano rywalizację dla najmłodszych. Dzieci w wieku od 5 do 12 lat rywalizować będą na dystansach: 3200, 2400, 1600 i 800 m na widowiskowej pętli wokół skweru Kościuszki. Zawody zostaną rozegrane w czasie, gdy dorośli uczestnicy GFNY Gdynia będą na trasie. Wpisowe w biurze zawodów wynosi 75 zł.

Harmonogram imprezy:
6:30 - 7:30 Godziny otwarcia depozytu
6:30 - 7:45 Godziny otwarcia stref startowych
7:30 - 15:00 Godziny otwarcia Bike Expo
8:00 Start GFNY Gdynia - dystans 80 km i 134 km
08:30 GFNY Kids - dystans 3200 m
09:00 GFNY Kids - dystans 2400 m
09:15 GFNY Kids - dystans 1600 m
09:30 GFNY Kids - dystans 800 m
~ 10:00 Pierwszy zawodnik na mecie - dystans Medio Fondo
10:15 Dekoracje GFNY Kids
~ 11:10 Pierwszy zawodnik na mecie - dystans Gran Fondo
12:00 Dekoracje zwycięzców
13:00 Dekoracje - kategorie wiekowe
16:00 Zakończenie imprezy

Wydarzenia

GFNY Gdynia - zawody kolarskie (18 opinii)

zawody / wyścigi

Miejsca

Opinie (22)

 • (1)

  Startuje

  • 3 6

  • spoko ziom

   wyprzedzę cie przed kreską na moim specu s-works tarmac.

   • 0 2

 • Trochę nie trafili z opłatą (1)

  350 osób a limit był chyba 10 razy większy... Może gdyby było taniej to więcej ludzi by się zdecydowało.

  • 8 5

  • Limit był 5000 lub nawet 5500...

   • 1 0

 • zablokują te drogi na pół dnia?

  • 10 3

 • Znowu ???

  Po kolarzach pewnie zaraz biegi ???
  Czy ja mieszkam na stadionie czy w mieście Gdynia???
  Może już starczy tego sztucznego lansu ???

  • 16 12

 • Trasa (2)

  Miałem okazję w tym tygodniu przejechać trasę Gran Fondo. Jest nieźle, wydaje się prosta, bez szczególnie trudnych podjazdów, a jednak daje popalić. Na kilku zakrętach sporo piasku i kamieni, więc trzeba uważać.
  Jednak sposób, w jaki poprowadzono trasę w Gdyni, jest moim zdaniem zły. Dotychczasowy organizator gdyńskiego wyścigu starał się jak najkrótszą drogą wyprowadzić kolarzy z Gdyni. Śmieszą mnie narzekania uzależnionych od samochodu, że nie mogą dojechać do biedronki, ale po co przesadzać? Przejazd peletonu przez Wiśniewskiego, estakadę i spory fragment Morskiej tylko po to, żeby podjechać ulicą Marszewską? Ten podjazd to nie Alpe d'Huez, żeby nie mogło go zabraknąć na trasie wyścigu. Już widzę gotujących się kierowców, bo niedziela handlowa, a drogi zamknęli, banda jedna.
  Z powodu wyjazdu żałuję, że nie pojadę tego wyścigu, ale z drugiej strony cieszę się, że nie będzie mnie przez najbliższy tydzień w trójmieście, bo obawiam się, że agresja kierowców-frustratów po wyścigu sięgnie zenitu. Spychanie z drogi i wyprzedzanie na żyletki to i tak codzienność, strach pomyśleć, co będzie jak dojdzie chęć rewanżu za zepsutą niedzielę handlową.

  • 16 6

  • Trasa w moim odczuciu jest umiarkowanie wymagająca, jest kilka powerhill`i i kilka długich podjazdów, zgodzę się z tobą w kwestii poprowadzenia trasy ulicą Morską, ten ruch ze strony organizatora jest mocno bez sensu, ponieważ podjazd Marszewską, mimo że dość długi, wcale nie jest trudny, natomiast poziom irytacji kierowców, czy innych użytkowników dróg, sięgnie naprawdę wysoko, bo jednak ul.Morska to główny łącznik zachodnich sypialni Gdyni z Gdynią właśnie.Można było to poprowadzić inaczej, mniej nachalnie.
   Ciekawy jestem jak cała impreza zostanie zorganizowana i ilu faktycznie kolarzy z naszego trójmiejskiego podwórka wystartuje. Ja jadę i mam nadzieję że zjazd z NDW nie skończy się dla wielu szlifem.

   • 3 0

  • sr*m na samochodziarzy

   ja tam lubię w weekend jeździć rowerem, a mi zamkną drogi

   • 1 0

 • szczurek rozlicze cię na wyborach.

  • 9 11

 • Jak sobie polamia

  rowery na tych dziurach w mieście, to się może w końcu opanują z blokowaniem ulic.

  • 5 10

 • (1)

  W końcu trochę ekologii w centrum Gdyni ,a nie tylko te samochody ,mam projekt żeby wogole zakazać poruszania się samochodami w centrum ,zdrowo ,bezpiecznie

  • 7 10

  • Zgadzam sie ale pod warunkiem ze komunikacja bedzie tak skoordynowana ze nie bede musiala czekac godzine na autobus :)

   • 0 0

 • święto dla amatorów, wpisowe dla zawodowców.

  • 9 0

 • Znowu zablokują pil kaszub

  Dramat.rowery na tory

  • 7 6

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Qigong Falun Dafa w Gdyni w COP

spotkanie, zajęcia rekreacyjne

Zajęcia Zumbini

50 zł
zajęcia rekreacyjne

Spacery wtorkowe z przewodnikiem (1 opinia)

wykład / prezentacja, spacer

Forum

Najczęściej czytane