wiadomości

stat

Koronawirus a siłownie pod chmurką. Jak bezpiecznie ćwiczyć, by się nie narażać?

Sportowa aktywność na świeżym powietrzu w Trójmieście.

Wszystkie miejskie siłownie zewnętrzne w Gdyni i Sopocie zostały wyłączone z użytku do odwołania ze względu na koronawirus. Na taki krok nie zdecydowano się natomiast w Gdańsku, gdzie tego typu obiekty "pod chmurką" są wciąż ogólnodostępne, a ludzie chętnie z nich korzystają. Lekarze nie widzą przeciwwskazań, lecz podobnie jak ZDiZ, zalecają zachowanie rozsądku i kilku ważnych zasad.Siłownie pod chmurką w TrójmieścieW obliczu pandemii koronawirusa i zaleceń pozostania aktywnym fizycznie, pomimo zamknięcia siłowni i klubów fitness, dużym zainteresowaniem cieszą się siłownie zewnętrzne. W większości wypadków te obiekty należą do miasta, a odpowiadają za nie Zarządy Dróg i Zieleni. W Gdyni wydano decyzję o wyłączeniu siłowni z użytku aż do odwołania. Przyrządy zostały obwiązane taśmami i oznaczone zakazem korzystania. Podobne decyzje wprowadzono w Sopocie.

- Jesteśmy w trakcie oznaczania siłowni zewnętrznych tabliczkami z prośbą o niekorzystanie z nich - mówi nam Wojciech Ogint, zastępca dyrektora sopockiego ZDiZ.
Na filmie uwieczniliśmy ćwiczących w Gdańsku, gdzie nie widać żadnych taśm ani tabliczek informujących o zakazie.

- Gdański Zarząd Dróg i Zieleni jak na razie nie zamierza zamykać siłowni zewnętrznych. Prosimy jednak o korzystanie z nich z rozsądkiem - potwierdza rzecznik GZDiZ Magdalena Kiljan.

Aktywność fizyczna a koronawirus. Jak bezpiecznie trenować?- Uważam, że nie ma co popadać w panikę. Wirusem można zarazić się drogą kropelkową. Z zaleceń WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia, wiemy, że przez krótki czas wirus może utrzymywać się również na powierzchniach. Nie ma jednak precyzyjnych danych, dlatego powinniśmy zachować pewne środki ostrożności - komentuje lek. Hubert Białasiewicz, internista placówki Medyczna Gdynia.
Jak bezpiecznie korzystać z siłowni pod chmurką w czasie pandemii koronawirusa:

1. Nie dotykaj twarzy


Ćwicząc na sprzęcie, z którego korzystają inne osoby, pamiętajmy o tym, aby pod żadnym pozorem nie dotykać twarzy. Każde potarcie się po oku czy ustach to ryzyko, że wirus przedostanie się do błony śluzowej.

2. Weź płyn do dezynfekcji


Na trening zaopatrzmy się w środek dezynfekujący. Spryskajmy nim dotykane powierzchnie, narażone na wcześniejszy kontakt z potem, śliną bądź krwią osób, które mogą być zarażone koronawirusem. Co ważne, spryskajmy je nie tylko przed, ale i po treningu, dbając o bezpieczeństwo innych, gdyż sami możemy być nosicielami infekcji, nie będąc tego świadomi.

3. Rękawiczki


Dla zwiększenia bezpieczeństwa warto założyć do ćwiczeń jednorazowe rękawiczki, na przykład nitrylowe. Na dłoniach często dochodzi do mikrourazów, a uszkodzony naskórek to ryzyko zakażenia. Po treningu rękawiczki należy wyrzucić do śmieci. Jeśli dezynfekujemy sprzęt, wystarczą zwykłe materiałowe rękawiczki, które później powinny trafić do prania.

4. Używaj chusteczek


Zadbajmy o to, aby żadne nasze wydzieliny z nosa czy ust nie trafiły na sprzęt, naszą odzież czy na ziemię. Używajmy jednorazowych chusteczek, które później wyrzucimy do kosza.


Jak ćwiczyć na zewnętrznych siłowniach?

Opinie (45) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl