wiadomości

Kupujemy kij bilardowy

Dobry kij to taki, który posłuży nam długie lata. Najważniejszym elementem jest tak zwana szczytówka, element wykonany z drewna połączony z jednej strony z rękojeścią, a z drugiej zakończony tipem, którym uderzamy bilę.
Dobry kij to taki, który posłuży nam długie lata. Najważniejszym elementem jest tak zwana szczytówka, element wykonany z drewna połączony z jednej strony z rękojeścią, a z drugiej zakończony tipem, którym uderzamy bilę. fot. Wojciech Jakubowski/KFP

Zima nie rozpieszcza miłośników aktywnego spędzania czasu. Unikając przeziębienia, nie należy jednak unikać dobrej zabawy, dlatego warto wybrać się do klubu bilardowego.Ile byłbyś w stanie wydać na kij bilardowy?

nic, ich wypożyczenie jest przecież wliczone w cenę gry w klubie bilardowym 48%
mój wybór to najtańszy kij, przecież w takie właśnie zaopatrzone są kluby 2%
szukam kija o najlepszym stosunku jakości do ceny 35%
nie oszczędzam na kiju, musi nie tylko doskonale leżeć w ręce, ale i wyglądać stylowo 15%
zakończona Łącznie głosów: 182
Wiele osób zna i lubi tą grę. W Trójmieście nie brakuje klubów, w których można miło spędzić czas, jednocześnie doskonaląc swoje umiejętności gry w bilard czy snookera. Nabierając doświadczenia, zwykle coraz mocniej doskwiera nam brak własnego kija, dopasowanego do naszych upodobań. Rozglądając się wśród dostępnego sprzętu, znajdziemy takie za kilkanaście złotych oraz kosztujące kilkanaście tysięcy złotych. Jak wybierać, aby być zadowolonym z nowego nabytku?

Dobry kij to taki, który posłuży nam długie lata. Najważniejszym elementem jest tzw. szczytówka, element wykonany z drewna, połączony z jednej strony z rękojeścią, a z drugiej zakończony tipem, którym uderzamy bilę.

- Nasi klienci preferują miękkie końcówki - mówi Milena Kowalczyk z firmy Vita, zajmującej się dystrybucją sprzętu bilardowego - Na kupno kija wydają średnio od 100 do 200 zł.

Szczytówka to element toczony, najlepsze produkowane są w specjalnie dobranym procesie długiego suszenia trwającym nawet do dwóch lat. Za najodpowiedniejszy rodzaj drewna do wyrobu kijów uważany jest klon, choć łączony z innym drewnem również dobrze się sprawdza.

Końcowym etapem produkcji jest woskowanie, które zamyka pory drewna i daje kijowi odporność na wilgoć, ciepło czy nasłonecznienie. Za najlepszy uznaje się wosk francuski.

Ferulla, czyli tulejka wieńcząca szczytówkę, to kolejny element, na który należy zwrócić uwagę przy kupnie sprzętu. Musi być wytrzymała na uderzenia, ponieważ jej zadaniem jest mocowanie tipu, którym nadajemy bilom pęd. Ferulla wysokiej jakości jest toczona, nie odlewana, zrobiona z tworzywa sztucznego, a od środka gwintowana lub frezowana.

Owijka, zwana czasem oplotem, pokrywa rękojeść, aby dać użytkownikowi wygodę i zapobiec wyślizgiwaniu się kija z ręki podczas gry. Tanie owijki syntetyczne są mało trwałe i zwykle nieprzyjemne w dotyku. Znacznie lepiej sprawdzają się materiały naturalne, na przykład nić irlandzka lub skóra.

Rękojeść bywa bogato zdobiona masą perłową, metalami szlachetnymi, a nawet tak egzotycznymi materiałami, jak muszle małży. Wszystko zależy od fantazji producenta i gustu gracza. Na samym końcu rękojeści może znajdować się śruba umożliwiająca regulację wyważenia kija.

Nie bez znaczenia jest długość kija. Standardowym wymiarem jest 147 cm, lecz dysponując niewielką ilością miejsca wokół stołu bilardowego należy wybrać krótszy. Podobnie jeśli użytkownikiem sprzętu będzie dziecko.

Gdzie się wybrać na bilard? Zobacz wszystkie kluby bilardowe w Trójmieście.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl