• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Luta Cup Bike Polo Tournament

Niewiele osób wie o istnieniu tego sportu, chociaż Gdańsk szczyci się największą grupą trenujących w całej Polsce. Mowa o bike polo, czyli polo na rowerach, do którego boiska istnieją już w większości dużych miast na Zachodzie. W Gdańsku boisko powstanie niebawem, a tymczasem drużyna 3 City Bike Polo organizuje turniej, na który przyjadą gwiazdy tego nietypowego sportu z całej Europy.

Gdańsk przyjazny rowerom - wszystkim!
Z blisko 900 km ścieżek rowerowych Gdańsk plasuje się na podium miast przyjaznym rowerzystom w Polsce. Na okolicznych Kaszubach co weekend trenują setki kolarzy szosowych, w lasach wytyczono wiele wysokiej jakości tras do downhillu, a osoby dojeżdżające do pracy w letnich miesiącach coraz tłumniej omijają korki, pędząc po świetnie przygotowanych ścieżkach rowerowych.

Raz lub dwa razy w tygodniu na trening rowerowy udaje się też drużyna 3 City Bike Polo, która liczy łącznie około 25 czynnie trenujących osób.

- Aktualnie trenujemy w tunelu przy Ergo Arenie, ponieważ czekamy na profesjonalne boisko do bike polo, które będzie służyć także graczom unihokeja, roller derby, koszykówki, a także osobom uprawiającym sporty na wózkach inwalidzkich. Miasto wybuduje je w tym lub przyszłym roku. Na czas turnieju zbudujemy boisko własnym sumptem przy ul. Michałowskiego na VII Dworze, pod wzgórzem Lagry - mówi Tomasz, jeden z organizatorów turnieju.

Na czym polega bike polo?
Hard court bike polo, czyli polo na twardej nawierzchni, to sport uprawiany na rowerach z lekkim przełożeniem, prostą kierownicą i jednym hamulcem tarczowym z przodu. Jedną ręką gracze sterują rowerem, a w drugiej trzymają kij zakończony szerszą końcówką, tzw. mallet, którym starają się wbić piłkę wielkości piłki do unihokeja do bramki przeciwnika. Boisko standardowo ma wymiary 20x40 metrów, a każda z drużyn liczy 3 osoby. Gry są niezwykle widowiskowe i bardzo dynamiczne, ponieważ trwają zaledwie 10-12 minut, więc każda sekunda obfituje w akcję.

Obowiązkowym ekwipunkiem gracza jest kask rowerowy, jednak większość nosi duże kaski hokejowe, a także ochraniacze na kolana, łokcie, golenie, biodra czy rękawiczki hokejowe. Bike polo to sport kontaktowy, w którym dotknięcie ziemi stopą wiąże się z przerwaniem gry przez zawodnika na parę sekund potrzebnych do dojazdu do bazy i "odbicia się" w połowie boiska. Dlatego sport ten uczy ogromnego opanowania na rowerze, rozwija zmysł równowagi, szybkość i celność. W Polsce uprawia go kilkadziesiąt osób w wieku od kilkunastu do nawet sześćdziesięciu lat, co pokazuje, że prócz szybkości liczy się także doświadczenie i opanowanie.

Czego możemy spodziewać się w weekend 15 i 16 czerwca?
Na terenie boiska przy Michałowskiego powstaną tymczasowo dwa boiska do bike polo - duże, na którym rozgrywane będą gry, a także mniejsze, na którym gracze oczekujący na swoją kolej będą mogli rozgrzać się i pograć w międzyczasie. W sobotę od 08:00 do wieczora będą trwały eliminacje, a w niedzielę - ostatnia runda eliminacyjna oraz finały. Drużyna 3 City Bike Polo od wielu lat reprezentuje Polskę na turniejach na arenie międzynarodowej, więc społeczność bike polo z pozostałych części Europy entuzjastycznie przyjęła pomysł turnieju nad polskim morzem.

- Bardzo się cieszymy, że do Gdańska przyjadą osoby z tak wielkim doświadczeniem, których gra graniczy z akrobatyką. Oglądanie gier z zawodnikami na światowym poziomie w Gdańsku to dla nas spełnienie marzeń! - mówi Sandra, współorganizatorka.

Wstęp na turniej dla osób oglądających jest bezpłatny.

Opinie

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl