MTB Bike Tour Gdańsk na mecie

mat.
20 października 2008 (artykuł sprzed 15 lat)
Najnowszy artykuł na ten temat Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej

120 zawodniczek i zawodników pożegnało tegoroczny sezon z MTB Bike Tour Gdańsk. Po zakończeniu trzecich zawodów w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku podsumował wyniki i nagrodził najlepszych kolarzy górskich. Walka była tym bardziej zacięta, gdyż rezultaty zaliczono również do mistrzostw okręgu pomorskiego. Rywalizacji, która wystartowała w kwietniu, patronował Portal trojmiasto.pl

.

Finałowe zawody powróciły do Oliwy. Jednak dla tych, którzy pamiętali poprzednią trasę czekała niespodzianka, gdyż dokonano pewnych modyfikacji. - Tym samym zachowany został trend rozgrywania wyścigów każdorazowo na nowej trasie. Dzięki takiemu rozwiązaniu rywalizacja przybiera za każdym razem bardzo atrakcyjną formę i zyskuje uznanie startujących zawodników - podkreśla Grzegorz Pawelec z MOSiR.

W zależności od kategorii wiekowej i poziomu zaawansowania uczestnicy pokonywali część lub nawet cztery rundy. "Pętla oliwska" liczyła 4800 metrów. Najmłodsi (do 12 lat) ścigali się na dystansie 800 metrów, a najbardziej prestiżowy wyścig elity liczył blisko 20 kilometrów.

Pierwszą triumfatorką została Natalia Nowotarska (Kartuzy), która na najkrótszej trasie pokonała Weronikę Lorkowską i Zofię Rzeszutek (Kartuzy). Najszybszy wśród chłopców był Kamil Małecki (Bytów) przed Pawłem Okrojem i Tomaszem Rzeszutkiem (obaj Kartuzy).

Grupę młodzików (13-14 lat; 1 runda 4,8 km) wygrała Emilia Kuptz (Kartuzy), pokonując Annęa Omieczyńską, a w tej samej kategorii chłopców kolejność była następująca: Wojciech Gruk, Dawid Miotk, Piotr Flisikowski.

16-latkowie mierzyli się z dwiema rundami. Zaimponowała Anna Krajka, która przeprowadziła zwycięską, samotną ucieczkę. Kolarze musieli walczyć na finiszu. Sebastian Młyński (Bytów) pokonał Adama Kozłowskiego (Trek Gdynia) i Artura Mańskiego.

W kategorii juniorów zabrakło dziewcząt, ale te absencje próbowali zrekompensować widowiskową walką Dawid Małecki i Michał Łasiński. Bratobójczy pojedynek kolarzy z Bytowa wygrał ten pierwszy. Brąz zdobył Bartosz Ponichtera (Lechia Gdańsk).

Do wyścigu elity przystąpiło blisko 30 śmiałków. Panie finiszowały po dwóch rundach, a panowie jechali na dwa razy dłuższej trasie. Główna rywalizacja rozegrała się na linii Bytów - Gdynia. Te miasta zdobyły pięć z sześciu medali, w tym najcenniejsze.

Medaliści
1. Kinga Mudyn (Bytów), 2. Isabelle Wolpert, 3. Wiesława Stachańczyk (obie Gdynia).
1. Łukasz Derheld (Trek Gdynia), 2. Łukasz Mudyn (Bytów), 3. Maciej Zielonka (Gdańsk).

Grupę masters (30-45 lat; 2 rundy) kobiet wygrała samotnie Joanna Niewiadomska (Gdańsk). Wśród mężczyzn najszybszy był Krzysztof Krzywy (Mróz), drugie miejsce zajął Mariusz Goliński (Trek Gdynia), a trzecie Robert Banach (Vitesse Bergamont).

Grupa Master II (46-59 lat; 2 rundy) padła łupem Wiesławy Stachańczyk i Romana Baldowskiego (Lechia Gdańsk). Drugi był Tomasz Jasiński (Gdynia). Krzysztofowi Pokrzykowskiemu (Gdańsk) przypadło trzecie miejsce.

Kategorię Masters III (powyżej 60 lat, 2 rundy) wygrał ponownie Eugeniusz Bogdziewicz (Lechia Gdańsk). Leon Holz musiał się zadowolić drugą lokatą. Trzeci dojechał Aleksander Tokmina.

Na czołowe trójki czekały pamiątkowe medale i "biketourowe" koszulki. Była też specjalna nagroda, która została rozlosowana wśród wszystkich startujących. Szczęście uśmiechnęło się do Dariusza Lamparskiego, w którego ręce trafił aparat cyfrowy Pentax.

Po sobotnim wyścigu poznaliśmy także najlepsze zawodniczki i zawodników w klasyfikacji generalnej tegorocznych zmagań "górali" w Gdańsku. W kategorii do lat 12 tryumfowali Weronika Lorkowska i Dominik Dorsz. Wśród młodzików zwyciężyli Anna Omieczyńska i Dawid Miotk. Czołowe pozycje w grupie junior młodszy zajęli: Anna Krajka i Adam Kozłowski. Wśród juniorów najlepszy okazał się Bartosz Ponichtera. W elicie zwyciężyła Stachańczyk, a wśród mężczyzn Andrzej Guz. Pierwsze miejsca w grupie masters padły łupem Joanny Niewiadomskiej i Michała Felona. Rywalizację mężczyzn wygrał Tomasz Jasiński. Eugeniusz Bogdziewicz był najlepszym zawodnikiem kategorii Masters III.

Na czołowe trójki klasyfikacji generalnej czekają pamiątkowe medale oraz nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego i elektronicznego (odtwarzacze MP3 i MP 4). Rozdanie nagród za miejsca w klasyfikacji generalnej odbędzie się 20 października 2008 roku o godzinie 17.00 w sali 107 w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.