stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

MTB Energy, Wieżyca 2019

 • czwartek - niedziela, 20 - 23 czerwca 2019, godz. 9:00
 • Lokalizacja
  Wieżyca-Koszałkowo, Centrum Aktywnego Wypoczynku Koszałkowo
  Organizator: Energy Events
 • Bilety
  349-650,
  ulgowy 249-550

MTB Energy to pierwszy na Pomorzu etapowy wyścig kolarstwa górskiego. Impreza rozpoczyna się w czwartek i potrwa do niedzieli. Dla zawodników przygotowane są dwa dystanse do rywalizacji - Mega i Giga. W dniach 20-23 czerwca 2019 centrum wszechświata będzie znajdowało się w Centrum Aktywnego Wypoczynku Koszałkowo w Wieżycy. To tam zlokalizowane będzie biuro zawodów, oraz start i meta każdego z etapów. Po przejechaniu tras wszystkich etapów i prologu wstępna propozycja, która została złożona do dalszych uzgodnień i może z wiadomych względów ulec jeszcze zmianom jest następująca: dystans Giga to łącznie 209 km, 4150 m w pionie, dystans Mega - łącznie 129 km, 2825 m w pionie.

Start/Meta: Centrum Aktywnego Wypoczynku Koszałkowo, Wieżyca (kliknij i zobacz na mapie)

Czwartek, 20 czerwca 2019 (Boże Ciało):
Prolog - w formie jazdy indywidualnej na czas
Długość: około 20 - 22 km
Przewyższenie: około 500 m

Etap niby krótki, bo raptem 20 - 22 km, ale czeka Was pokonanie sumarycznego wzniosu ponad 500 metrów. Startujemy w 60-sekundowych odstępach czasu i juz po przejechaniu kilkudziesięciu metrów od rampy startowej czeka nas pierwszy podjazd wzdłuż stoków Koszałkowa i Kotlinki. W lesie otulającym szczyt Wieżycy czeka pierwszy techniczny zjazd, następnie chwila odpoczynku na Drodze Kaszubskiej i konkretny podjazd o długości 2,5 km czarnym szlakiem na szczyt Wieżycy od strony miejscowości Rybaki z kilkudziesięciometrowym, ale technicznym zjazdem kończącym się w potoku. Po zjeździe z Wieżycy czeka nas odcinek w lasach otulających ten szczyt, oraz całkiem szybki transfer w okolice Krzesznej, gdzie zlokalizowane są dwa ostatnie podjazdy. Stamtąd już tylko zjazd fragmentem toru motocrossowego i wjazd na metę w Koszałkowie.

Piątek, 21 czerwca 2019:
I etap
Długość: Mega +/- 45 km, Giga +/- 70 km
Przewyższenie: Mega +/- 500 m, Giga +/- 800 m

Piątek to dzień, w którym następuje podział na dystansy GIGA oraz MEGA. Na podstawie uzyskanych czasów podczas czwartkowego prologu zostaniecie przydzieleni do sektorów startowych dystansu na jaki się zapisaliście. Zawodnicy dystansu GIGA będą mieli do pokonania nieco ponad 70 kilometrów z sumarycznym wzniosem niecałych 800 metrów, więc w porównaniu do czwartkowego prologu etap ten może się wydawać na płaski. Dlatego też zaryzykowalibyśmy stwierdzenie, że etap ten można nazwać "etapem przyjaźni", albo "dla sprinterów". Zaczynamy tradycyjnie w Koszałkowie, skąd przez pofałdowanym okolice Kolana, Krzesznej, Gołubia i Potuł docieramy do Nowej Sikorskiej Huty. Tutaj etap się "wypłaszcza" i w lasach od Kłobuczyna do Kościerzyny będzie można nieco przyspieszyć. Po powrocie do Gołubia ponownie wjeżdżamy w pofałdowany teren i pokonujemy stężyckie lasy w stronę Zgorzałego, Przewozu, Starych Czapli i Pierwszczewa, aby zakończyć zmagania w Koszałkowie. Zawodnicy krótszego dystansu po powrocie do Gołubia udadzą się w stronę Pierwszczewa, przez co przebyty przez nich dystans wyniesie 45 kilometrów, a sumaryczny wznios wyniesie około 500 metrów.

Sobota, 22 czerwca 2019:
II etap
Długość: Mega +/- 45 km, Giga +/- 70 km
Przewyższenie: Mega +/- 1000 m, Giga +/- 1200 m

Królewski etap naszego wyścigu zaplanowaliśmy na sobotę. Postanowiliśmy go nazwać królewskim, ponieważ jest najdłuższy i do pokonania będzie największy sumaryczny wznios. Zawodnicy dystansu GIGA będą mieli do pokonania nieco ponad 70 kilometrów z sumarycznym wzniosem ponad 1200 metrów. Na początek przejazd rezerwatem Ostrzycki Las do Czapielskiego Młyna, gdzie zlokalizowany jest pierwszy konkretniejszy podjazd starym wąwozem do Nowych Czapli. W Nowych Czaplach przejedziecie przez osiedle kaszubskich domów i techniczny zjazd zakończycie jazdą w dół po kilkunastu drewnianych schodach. Nogi zapieką po raz drugi podczas podjazdu z Haski do Kamionki, szybki zjazd wzdłuż jeziora, kolejny podjazd z Brodnicy Dolnej do Brodnicy Górnej i kolejny techniczny zjazd wąwozem. Z Brodnicy Dolnej podjeżdżamy pod Jastrzębią Górę, zjeżdżamy w stronę Ostrzyc i podjeżdżamy ją ponownie, ale po przeciwległym zboczu. Następnie przemierzamy lasy w okolicy Ostowa i Sarnówka w stronę Ręboszewa. Zawodnicy długiego dystansu kierują się w stronę kartuskiego lasu, skąd przez Ramleje wracają do Ostrzyc. Z Ostrzyc wspinamy się do Koszowatki, zjeżdżamy w stronę Węgliszyna, a następnie wspinamy się ponad Drogę Kaszubską i zmieramy w kierunku Kolańskiej Huty. Stamtąd czeka nas już tylko kilka technicznych fragmentów i zjazd w stronę Kolana i Wieżycy. Zawodnicy krótszego dystansu przed Ręboszewem skręcą w stronę Ramlej omijając fragment w kartuskim lesie. Do pokonania będą mieli niemal 45 kilometrów z sumarycznym wzniosem około 1000 metrów.

Niedziela, 23 czerwca 2019:
III etap
Długość: Mega +/- 24 km, Giga +/- 48 km
Przewyższenie: Mega +/- 825 m, Giga +/- 1650 m

Podczas prac nas trasami poszczególnych etapów padła propozycja, żeby jeden z nich zrobić na kształt wyścigów XCO, czyli ścigania się na technicznych pętlach. Początkowo co prawda nie przypadło to wszystkim z naszej ekipy do gustu, ale zaprezentowana pętla, formuła w jakiej planujemy to przeprowadzić, oraz możliwość śledzenia zmagań przez kibiców spowodowała, że zdecydowaliśmy się na ten niestandardowy krok. Wytyczona pętla ma 8 kilometrów długości i 275 metrów sumarycznego wzniosu. Zawodnicy dystansu GIGA pokonają ją 6-krotnie, a zawodnicy dystansu MEGA 3-krotnie. W godzinach porannych rywalizować będą zawodnicy dystansu MEGA, a w południe swoje zmagania rozpoczną zawodnicy dystansu GIGA. Dla uatrakcyjnienia rywalizacji pierwszych 10 zawodników wystartuje w formule pościgowej. Pozostali w sektorach startowych. Po starcie na terenie Centrum Aktywnego Wypoczynku Koszałkowo podjeżdżamy wzdłuż stoku Koszałkowa, następnie w lesie czeka pierwszy techniczny zjazd z podziałem na część trudniejszą i tzw. "chicken lane", kolejny podjazd i zjazd na stoku Koszałkowa, oraz podjazd stokiem Kotlinki. Następnie techniczny zjazd w otulinie szczytu Wieżycy i blisko półtorakilometrowy podjazd jej zboczami. Dojechawszy do starego wyciągu w Koszałkowie czeka na Was rockgarden, techniczny zjazd fragmentem toru motocrossowego i powrót do Koszałkowa.Opłaty startowe:Świadczenia w ramach pakietu startowego:

- oznakowanie trasy każdego etapu
- track na potrzeby urządzeń GPS
- numer startowy z chipem do pomiaru czasu
- zabezpieczenie medyczne imprezy
- elektroniczny pomiar czasu
- dostęp do bufetów na trasie i na mecie
- dostęp do stanowiska mycia roweru
- dostęp do strzeżonego Bike Parku w miasteczku zawodów i możliwość przechowania roweru
- koszulka Finishera i medal dla każdego zawodnika kończącego imprezę
- możliwość odpłatnego skorzystania z dodatkowych usług (Energy Box,serwis,noclegi)
- ciepły posiłek na mecie każdego etapu
- możliwość udziału w spotkaniach intergracyjnych przy ognisku podczas każdego dnia zawodów

Szczegółowe informacje i zapisy na stronie organizatora

Organizator:

Energy MTB, Wieżyca 2019
>>> aktualności na Facebooku

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Wydarzenia

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl