wiadomości

stat

Majówka za miastem? Pomysły na jednodniową wycieczkę

Arboretum Wirty to najstarszy leśny ogród botaniczny w Polsce.
Arboretum Wirty to najstarszy leśny ogród botaniczny w Polsce. mat. prasowe / fot. B. Skowronowski

Majówka tuż tuż, dla jednych to okazja do podróży, inni długi weekend spędzą w domu. Szukając pomysłu na wolne dni warto rozważyć jednodniowy wypad za miasto. Przygotowaliśmy kilka ciekawych propozycji.Wszystkie atrakcje w Trójmieście


Majówkę spędzę:

na zaplanowanym wyjeździe 16%
poza miastem, ale będzie to spontaniczny wyjazd 14%
w Trójmieście, korzystając z okolicznych atrakcji 19%
jeszcze nie wiem 19%
w domu 32%
zakończona Łącznie głosów: 1060

Arboretum WirtyArboretum Wirty to najstarszy leśny ogród botaniczny w Polsce. Zlokalizowany jest w okolicach Starogardu Gdańskiego, na terenie gminy Zblewo. Składa się z dwóch części - parkowej i leśnej, w których znajdziemy w sumie 830 gatunków i odmian drzew oraz krzewów. Obejrzymy tam też jedyny w Polsce okaz orzecha pośredniego. Szczególnie urokliwym miejscem w części parkowej arboretum jest ogród skalny otaczający niewielki staw. Do wyboru są cztery trasy zwiedzania, które zajmą od 30 do 60 minut. Obiekt czynny jest od godz. 9 do 20. Bilet normalny kosztuje 5 zł, a ulgowy 2 zł.

Strusia FarmaStrusie afrykańskie uważane są za największe i najcięższe ptaki żyjące obecnie na Ziemi. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji stanąć oko w oko z takim okazem, warto rozważyć wizytę w Kniewie. Na Strusiej Farmie znajdziemy też inne zwierzaki (m.in. króliki, osły, kozy, kaczki, perliczki, kangura), sklep ze strusimi pamiątkami i restaurację, w której podawana jest m.in. jajecznica ze strusiego jaja. Zwierzęta można nie tylko podziwiać, ale też nakarmić i pogłaskać. W maju farma otwarta jest od godz. 10 do 19, a bilet wstępu kosztuje 9 zł dla dorosłych i 6 zł dla dzieci i młodzieży.

Na strusiej farmie czekają na nas nie tylko strusie.
Na strusiej farmie czekają na nas nie tylko strusie. mat. prasowe / strusie-kniewo.com

Kaktusiarnia w RumiTo niestety ostatni rok funkcjonowania kaktusiarni w Rumi, tym bardziej warto się tam wybrać. Na terenie obiektu znajduje się ok. 5 tys. różnych kaktusów i sukulentów. Większość z nich możemy kupić. Kaktusiarnia to też atrakcyjne miejsce do zdjęć i możliwość rozmowy z ekspertami w uprawie roślin. Na miejscu spotkamy też uroczych mieszkańców okolic szklarni - puszyste kury i koty. W związku z wyprzedażą kolekcji w dniach 27.04-5.05 obiekt czynny będzie codziennie w godzinach 9-17. Zwiedzanie jest bezpłatne.  

Katusiarnia w Rumi ogłosiła na czas majówki wyprzedaż kolekcji.
Katusiarnia w Rumi ogłosiła na czas majówki wyprzedaż kolekcji. fot. Trojmiasto.pl

Skansen w SzymbarkuO "domu do góry nogami" w Szymbarku słyszeli chyba wszyscy, nie każdy jednak wie, że na terenie Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku znajdują się też najdłuższa deska świata, oryginalny Dom Sybiraka z repliką sowieckiego łagru oraz lokomotywą i wagonami, replika bunkra "Ptasia Wola" Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski" czy największy koncertujący fortepian świata. Na miejscu można też skosztować kaszubskich przysmaków, napić się warzonego na miejscu piwa z minibrowaru Kaszubska Korona, a nawet skorzystać z łaźni piwnych. Obiekt otwarty jest od poniedziałku do soboty w godz. 9-19, a w niedzielę 10-19. Bilety kosztują 24 zł (z kartą dużej rodziny - 18 zł). Dzieci do lat 6 wchodzą bezpłatnie.

"Dom do góry nogami" to niejedyna atrakcja, która czeka na nas w Szymbarku.
"Dom do góry nogami" to niejedyna atrakcja, która czeka na nas w Szymbarku. mat. prasowe / CEPR

Świbno i przeprawa promemŻeby zobaczyć nowe miejsce wcale nie trzeba wyruszać w dalekie podróże. Korzystając z majówki warto odwiedzić mniej popularne dzielnice Gdańska, np. Świbno, czyli dawną wieś rybacko-letniskową w dzielnicy Wyspa Sobieszewska. W kierunku północnym (w odległości 1 km), za Lasem Mierzei, znajduje się piaszczysta plaża oraz sąsiadujący z nią od wschodu rezerwat przyrody Mewia Łacha. Ze Świbna możemy też przeprawić się nowoczesnym promem linowym do Mikoszewa. Jest to największy tego typu prom pływający na Wiśle, który zabiera na pokład 21 samochodów oraz 100 pieszych.

Imprezy w czasie długiego weekendu


Ruchome wydmy w ŁebieŻeby poczuć się jak na pustyni, wcale nie trzeba kupować wycieczki do Egiptu, wystarczy wybrać się do Łeby. Słowiński Park Narodowy znajduje się w zasięgu jednodniowej wycieczki, która na pewno dostarczy wielu wrażeń. Jest to największy w Europie pas ruchomych wydm, które w maju zwiedzać możemy w godz. 9-19. Cena wejścia na teren parku to 6 zł (bilet normalny), 3 zł (bilet ulgowy). Warto wziąć pod uwagę fakt, że dystans od parkingu do wydm to 7,5 km, a transport (wypożyczenie roweru, meleks lub statek) jest dodatkowo płatny.

Ruchome wydmy w Łebie to dobry pomysł na rodzinny spacer.
Ruchome wydmy w Łebie to dobry pomysł na rodzinny spacer. mat. prasowe / wydmyruchome.pl

Grota MechowskaGrota Mechowska to atrakcja, którą warto zaplanować przy okazji innego wyjazdu, ponieważ zwiedzanie nie zajmie więcej niż 15 minut. Jeśli jednak będziecie w okolicy, warto zboczyć z trasy, żeby zobaczyć jaskinię uważaną za największa osobliwość przyrody nieożywionej na Niżu Europejskim. Od maja jaskinia otwarta jest od poniedziałku do soboty w godz. 9-17, w niedziele i święta w godz. 10-17. Bilet normalny kosztuje 2 zł, a ulgowy 1,5 zł.

Wieże widokowe w Trójmieście


FokariumFokarium to jedna z najciekawszych atrakcji półwyspu helskiego. Jest to obiekt Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, którego celem jest wspomaganie ochrony gatunku i upowszechnianie o nim wiedzy. Turyści mogą odwiedzać foki w godz. 9:30-17, najciekawsze są jednak godziny karmienia, czyli 11 i 14. Bilet do fokarium kosztuje 5 zł. Od końca kwietnia na Hel możemy dostać się za pomocą tramwaju wodnego.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl

Najczęściej czytane