wiadomości

Maraton na kółkach

Pokonać biegiem ponad 40 kilometrów profesjonalnego maratonu to wyczyn nie lada sztuka. Po co się jednak męczyć, skoro można... podjechać?

Taką możliwość daje nam wrotkarstwo szybkie - dynamicznie rozwijająca się dyscyplina sportu powstała z połączenia kolarstwa szosowego i łyżwiarstwa szybkiego.

Jazda w grupie, współpraca w peletonie, ucieczki, dynamiczny finisz to esencja tego sportu - niezwykle widowiskowego i przeznaczonego dla wszystkich, którym ruch na świeżym powietrzu nie jest pojęciem obcym. Niezwykle populane za zachodzie, u nas także wrotkarstwo szybkie cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Za jego początki w Trójmieście uznać można Maraton Solidarności w 2004 roku, w którym to ubrani w kolarskie stroje i niskie buty panczenowe z kółkami sportowcy wystartowali po raz pierwszy. W sumie, w bój ruszyło wówczas 12 zawodników z Poznania i 10 amatorów dziesięciu kółek z Trójmiasta. O rosnącej popularności tego sportu świadczy fakt, że na liście startowej do tegorocznego XIII Maratonu Solidarności znajduje się już 220 osób, z czego ponad 100 z Trójmiasta.

Ukończyć maraton biegowo i na rolkach to dwie zupełnie oddzielne sprawy. U biegaczy zasłabnięcia, otarcia, zejścia z trasy to normalka - u rolkarzy wystarczy przyzwoita kondycja, niezły sprzęt, kask na głowę, trochę wjeżdzenia się i wyczucia i w drogę. Brzmi niesamowicie? Spróbuj - niezapomniane wspomnienia i ogromna satysfakcja gwarantowana.

Pasjonatami wrotkarstwa szybkiego w Trójmiejście jest działające od 3 lat Stowarzyszenie Kultury Fizycznej "Twister Trójmiasto". Tworzy je 13 rolkarzy, którzy systematycznie biorą udział w największych maratonach w Polsce (Kraków, Poznań, Dębno, Gdańsk, Toruń, Zgorzelec) oraz za granicą (Berlin, Hamburg, Flaeming, Dusseldorf). Grupie pomaga obecny trener kadry narodowej Ryszard Białkowski, a zawodniczka Monika Międlarz kilkukrotnie stawała na podium ważnych imprez. Więcej o trójmiejskich wrotkarzach można przeczytać tutaj

Opinie (5) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl