• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Masz talent do szachów? Sprawdź, gdzie go rozwinąć w Trójmieście

Rafał Sumowski
9 czerwca 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
W dobie gier komputerowych szachy wciąż cieszą się zainteresowaniem, także wśród najmłodszych. Czy za kilka lat doczekamy się w Trójmieście kolejnych arcymistrzów? W dobie gier komputerowych szachy wciąż cieszą się zainteresowaniem, także wśród najmłodszych. Czy za kilka lat doczekamy się w Trójmieście kolejnych arcymistrzów?

Choć wielu z nas zdaje się, że nowoczesne rozrywki z udziałem cyfrowych gadżetów na dobre wyparły tradycyjne gry umysłowe, próbę czasu wciąż wytrzymują stare, dobre szachy. W Trójmieście nie tylko funkcjonują sekcje szachowe, do których przynależeć można za symboliczną opłatą, ale mamy też swoich arcymistrzów, a także talenty, które być może powalczą o prestiżowy tytuł w przyszłości. 12-letnia gdynianka Liwia Jarocka z UKS Korony Gdańsk niedawno zdobyła wicemistrzostwo kraju w swojej kategorii wiekowej i uzyskała nominację do kadry narodowej juniorów i reprezentowania Polski na arenie międzynarodowej.Czy grałeś(łaś) kiedyś w szachy?

Szachy to jedna z najpopularniejszych strategicznych gier planszowych w historii. Choć wydaje się, że w dobie cyfryzacji i oferowanych przez nią nowoczesnych rozgrywek gra na biało-czarnej planszy stoi na przegranej pozycji, wciąż ma się dobrze.

SPRAWDŹ LISTĘ TURNIEJÓW ROZGRYWANYCH W POLSCE NA CHESSARBITER.COM

Tak w Polsce, jak i na świecie codziennie rozgrywanych jest bardzo dużo turniejów w trzech odmianach szachów: klasycznych (partia trwa do kilku godzin), szybkich (partia trwa do ok. 30 min) i błyskawicznych tzw. blitz (do ok. 10 minut). Terminarze można swobodnie śledzić przez internet, a także zapisywać się za pośrednictwem sieci do udziału w nich.

KALENDARZ TURNIEJÓW POD AUSPICJAMI FIDE - MIĘDZYNARODOWEJ FEDERACJI SZACHOWEJ

Startując w zawodach szachiści wygrywając partie mogą zdobywać kolejne kategorie. Gdy osiągną już pewien poziom wtajemniczenia, mogą zbierać punkty do międzynarodowego rankingu FIDE. Kolejne zdobycze wiążą się z przyznawanymi kategoriami i tytułami, z których najwyższym jest arcymistrz międzynarodowy. W Trójmieście mamy dwóch czynnych graczy, którzy mogą pochwalić się takim wyróżnieniem: 32-letniego Aleksandra Miśtę i 38-letniego Roberta Kempińskiego.

W Trójmieście jest kilka wiodących klubów szachowych. Do tego grona należą m.in. UKS Korona Gdańsk, Gedanensis Gdańsk, MDK GdyniaFlota Gdynia czy Rzemyk Gdynia. Przynależność do klubu wiąże się z uiszczaniem symbolicznych miesięcznych składek. Kluby oferują zarówno szkolenie w grupach jak i indywidualne, a także pomagają przygotować się do turniejów.

Choć wielu z nas gra w szachy kojarzy się z leciwymi mistrzami, do gry garnie się też młodzież i dzieci. Nawet podczas turniejów wiek nie ma absolutnie żadnego znaczenia. Niczym specjalnym nie jest, gdy uczestników danej partii dzieli różnica wieku nawet kilkudziesięciu lat. Wiek nie ma znaczenia w szachach, liczą się jedynie umiejętności.

Liwia Jarocka ze srebrnym medalem mistrzostw Polski juniorek do lat 12. Z prawej arcymistrz Aleksander Miśta. Liwia Jarocka ze srebrnym medalem mistrzostw Polski juniorek do lat 12. Z prawej arcymistrz Aleksander Miśta.
Jednym z tego przykładów jest 12-letnia Liwia Jarocka z Gdyni. Zawodniczka UKS Korony Gdańsk trenuje od 3,5 roku i ma na swoim koncie m.in. wielokrotne mistrzostwo województwa pomorskiego juniorek, 4. miejsce w mistrzostwach Europy w szachach błyskawicznych juniorek do lat 12, a także wicemistrzostwo kraju do lat 12. w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Umysłowych.

Tym ostatnim sukcesem podopieczna Aleksandra Miśty zapewniła sobie udział w mistrzostwach Europy juniorów, które odbędą się na przełomie września i października w Porec w Chorwacji. W planach wyjazdowych młodej szachistki jest jeszcze udział w mistrzostwach świata juniorów, które odbędą się w końcu października w Grecji (Halkidiki).

- W szachach liczy się inteligencja i zmysł analitycznego myślenia. To nie jest zabawa typu "ja ci zabiorę figurkę, ty mi zabierzesz figurkę". Liwka gra turnieje średnio trzy razy w miesiącu. Znacznie więcej czasu zajmują jej jednak treningi, które bardzo zmieniły się od czasu jej pierwszych zabaw z szachami. Codziennie przez blisko 2 godziny rozwiązuje zadania, wspólnie z trenerem wychwytuje złe ruchy czy analizuje dostępne w internecie partie bardziej doświadczonych graczy startujących w najpoważniejszych kategoriach - mówi ojciec dziewczynki, Paweł Jarocki.

Z gry w szachy nie ma pieniędzy, jednak przynajmniej lokalnie nie jest to kosztowny sport. Trudniej jest już w przypadku wielodniowych wyjazdów, również zagranicznych.

- W międzynarodowych startach trzeba dysponować już większymi funduszami. Rankingi działają trochę jak listy ATP w tenisie. By zdobywać w nich punkty trzeba grać z tymi, którzy również na tych rankingach się znajdują. Żeby móc piąć się coraz wyżej w tych rankingach potrzebujemy sponsorów. - wyjaśnia ojciec dziewczynki

Jarocka jak na swój wiek pnie się w górę bardzo szybko. Od tytułu arcymistrzyni (2400 pkt) dzieli ją jeszcze sporo, gdyż obecnie posiada pierwszą kategorię szachową (1800 pkt - piąty z jedenastu stopni w hierarchii). Być może i ona dołączy kiedyś do elitarnego grona. Rekordzistom pod tym względem jest cudowne dziecko szachów - Magnus Carlsen. Obecnie 24-letni Norweg uważany jest za następcę Garri Kasparowa, arcymistrzem został w wieku zaledwie 14 lat. W Polsce jako 15-latek stopień ten uzyskał 2 lata temu Jan Krzysztof Duda.

Jak przyznaje tata Liwii, szachy to znakomity trening umysłowy. Przy tak dużym zaangażowaniu w grę, niezwykle ważne jest jednak posiadanie odpowiedniej odskoczni, najlepiej w postaci aktywności sportowej.

- Na mistrzostwach Polski jedna partia trwa w granicach 3-4 godzin. Dwie gry jednego dnia plus przygotowanie i analiza przeciwnika daje nawet 11 godzin myślenia na topie. Dlatego nie zapominamy, by pamiętać o aktywności fizycznej. Liwka gra w tenisa, który pomaga jej zachować kondycję. Równowaga pomiędzy wysiłkiem umysłowym a fizycznym jest ważna, szczególnie w młodym wieku - wyjaśnia Jarocki.

Szachy potrafią być wyczerpującą grą tak pod względem psychicznym jak i fizycznym.

Miejsca

Opinie (5) 1 zablokowana

 • Bo oto właśnie chodzi by dzieci obcowały z innymi a nie tylko kontakt przez komputer. (1)

  Chcesz pograć z innymi to musisz się z nimi spotkać a nie łączyć przez internet! Kiedyś gdy dzieci chciały się bawić czy robić cokolwiek musiały albo spotkanie robić u kogoś albo iść na podwórko, teraz nie mają powodów by wyjść z domu!!

  • 9 3

  • w szachy mozna grac tez za posrednictwem komputera kurnik np fajna rzecz

   ale osobisty kontakt zawsze lepszy

   • 5 0

 • Turniej szachowy w Małym Kacku odbędzie się we wrześniu.

  Jest dużo zgłoszeń, promujemy szachy, ale chyba odbędzie się pod pod gołym niebem bo Mały Kack nie ma żadnego zadaszonego miejsca żeby cokolwiek zorganizować. Centrum Kultury odmówiło pomocy, nawet na korytarzu.. To był kiedyś Dom Kultury, dużo się działo a teraz dzieciaki będą miały turniej w lesie.

  • 9 0

 • Dobre szachy w mieście z morza.

  TKKF Rzemyk Gdynia

  • 2 0

 • Przyjemność

  Cieszę się z dużej popularności szachów wśród dzieci . Wystarczy opanować zasady gry i trochę poćwiczyć pod kierunkiem instruktora na dodatkowych zajęciach w przedszkolu lub szkole . Gra w szachy sprawi uczniom wielką przyjemność .

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Falun Dafa - medytacja w ruchu

w plenerze, zajęcia rekreacyjne

Marszobieg dla osób z niepełnosprawnościami

bieg

Ciało w ruchu | warsztaty dla młodzieży

zajęcia rekreacyjne

Forum

Najczęściej czytane