wiadomości

Masz talent do szachów? Sprawdź, gdzie go rozwinąć w Trójmieście

Najnowszy artukuł na ten temat

Aplikacje dla biegaczy. Jaką wybrać?

W dobie gier komputerowych szachy wciąż cieszą się zainteresowaniem, także wśród najmłodszych. Czy za kilka lat doczekamy się w Trójmieście kolejnych arcymistrzów?
W dobie gier komputerowych szachy wciąż cieszą się zainteresowaniem, także wśród najmłodszych. Czy za kilka lat doczekamy się w Trójmieście kolejnych arcymistrzów? fot. facebook/UKS Korona

Choć wielu z nas zdaje się, że nowoczesne rozrywki z udziałem cyfrowych gadżetów na dobre wyparły tradycyjne gry umysłowe, próbę czasu wciąż wytrzymują stare, dobre szachy. W Trójmieście nie tylko funkcjonują sekcje szachowe, do których przynależeć można za symboliczną opłatą, ale mamy też swoich arcymistrzów, a także talenty, które być może powalczą o prestiżowy tytuł w przyszłości. 12-letnia gdynianka Liwia Jarocka z UKS Korony Gdańsk niedawno zdobyła wicemistrzostwo kraju w swojej kategorii wiekowej i uzyskała nominację do kadry narodowej juniorów i reprezentowania Polski na arenie międzynarodowej.Czy grałeś(łaś) kiedyś w szachy?

tak, mam za sobą nawet start w zawodach 48%
sporadycznie z rodziną lub znajomymi 40%
nie, jeszcze nie było takiej okazji 12%
zakończona Łącznie głosów: 42
Szachy to jedna z najpopularniejszych strategicznych gier planszowych w historii. Choć wydaje się, że w dobie cyfryzacji i oferowanych przez nią nowoczesnych rozgrywek gra na biało-czarnej planszy stoi na przegranej pozycji, wciąż ma się dobrze.

SPRAWDŹ LISTĘ TURNIEJÓW ROZGRYWANYCH W POLSCE NA CHESSARBITER.COM

Tak w Polsce, jak i na świecie codziennie rozgrywanych jest bardzo dużo turniejów w trzech odmianach szachów: klasycznych (partia trwa do kilku godzin), szybkich (partia trwa do ok. 30 min) i błyskawicznych tzw. blitz (do ok. 10 minut). Terminarze można swobodnie śledzić przez internet, a także zapisywać się za pośrednictwem sieci do udziału w nich.

KALENDARZ TURNIEJÓW POD AUSPICJAMI FIDE - MIĘDZYNARODOWEJ FEDERACJI SZACHOWEJ

Startując w zawodach szachiści wygrywając partie mogą zdobywać kolejne kategorie. Gdy osiągną już pewien poziom wtajemniczenia, mogą zbierać punkty do międzynarodowego rankingu FIDE. Kolejne zdobycze wiążą się z przyznawanymi kategoriami i tytułami, z których najwyższym jest arcymistrz międzynarodowy. W Trójmieście mamy dwóch czynnych graczy, którzy mogą pochwalić się takim wyróżnieniem: 32-letniego Aleksandra Miśtę i 38-letniego Roberta Kempińskiego.

W Trójmieście jest kilka wiodących klubów szachowych. Do tego grona należą m.in. UKS Korona Gdańsk, Gedanensis Gdańsk, MDK GdyniaFlota Gdynia czy Rzemyk Gdynia. Przynależność do klubu wiąże się z uiszczaniem symbolicznych miesięcznych składek. Kluby oferują zarówno szkolenie w grupach jak i indywidualne, a także pomagają przygotować się do turniejów.

Choć wielu z nas gra w szachy kojarzy się z leciwymi mistrzami, do gry garnie się też młodzież i dzieci. Nawet podczas turniejów wiek nie ma absolutnie żadnego znaczenia. Niczym specjalnym nie jest, gdy uczestników danej partii dzieli różnica wieku nawet kilkudziesięciu lat. Wiek nie ma znaczenia w szachach, liczą się jedynie umiejętności.

Liwia Jarocka ze srebrnym medalem mistrzostw Polski juniorek do lat 12. Z prawej arcymistrz Aleksander Miśta.
Liwia Jarocka ze srebrnym medalem mistrzostw Polski juniorek do lat 12. Z prawej arcymistrz Aleksander Miśta.
Jednym z tego przykładów jest 12-letnia Liwia Jarocka z Gdyni. Zawodniczka UKS Korony Gdańsk trenuje od 3,5 roku i ma na swoim koncie m.in. wielokrotne mistrzostwo województwa pomorskiego juniorek, 4. miejsce w mistrzostwach Europy w szachach błyskawicznych juniorek do lat 12, a także wicemistrzostwo kraju do lat 12. w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Umysłowych.

Tym ostatnim sukcesem podopieczna Aleksandra Miśty zapewniła sobie udział w mistrzostwach Europy juniorów, które odbędą się na przełomie września i października w Porec w Chorwacji. W planach wyjazdowych młodej szachistki jest jeszcze udział w mistrzostwach świata juniorów, które odbędą się w końcu października w Grecji (Halkidiki).

- W szachach liczy się inteligencja i zmysł analitycznego myślenia. To nie jest zabawa typu "ja ci zabiorę figurkę, ty mi zabierzesz figurkę". Liwka gra turnieje średnio trzy razy w miesiącu. Znacznie więcej czasu zajmują jej jednak treningi, które bardzo zmieniły się od czasu jej pierwszych zabaw z szachami. Codziennie przez blisko 2 godziny rozwiązuje zadania, wspólnie z trenerem wychwytuje złe ruchy czy analizuje dostępne w internecie partie bardziej doświadczonych graczy startujących w najpoważniejszych kategoriach - mówi ojciec dziewczynki, Paweł Jarocki.

Z gry w szachy nie ma pieniędzy, jednak przynajmniej lokalnie nie jest to kosztowny sport. Trudniej jest już w przypadku wielodniowych wyjazdów, również zagranicznych.

- W międzynarodowych startach trzeba dysponować już większymi funduszami. Rankingi działają trochę jak listy ATP w tenisie. By zdobywać w nich punkty trzeba grać z tymi, którzy również na tych rankingach się znajdują. Żeby móc piąć się coraz wyżej w tych rankingach potrzebujemy sponsorów. - wyjaśnia ojciec dziewczynki

Jarocka jak na swój wiek pnie się w górę bardzo szybko. Od tytułu arcymistrzyni (2400 pkt) dzieli ją jeszcze sporo, gdyż obecnie posiada pierwszą kategorię szachową (1800 pkt - piąty z jedenastu stopni w hierarchii). Być może i ona dołączy kiedyś do elitarnego grona. Rekordzistom pod tym względem jest cudowne dziecko szachów - Magnus Carlsen. Obecnie 24-letni Norweg uważany jest za następcę Garri Kasparowa, arcymistrzem został w wieku zaledwie 14 lat. W Polsce jako 15-latek stopień ten uzyskał 2 lata temu Jan Krzysztof Duda.

Jak przyznaje tata Liwii, szachy to znakomity trening umysłowy. Przy tak dużym zaangażowaniu w grę, niezwykle ważne jest jednak posiadanie odpowiedniej odskoczni, najlepiej w postaci aktywności sportowej.

- Na mistrzostwach Polski jedna partia trwa w granicach 3-4 godzin. Dwie gry jednego dnia plus przygotowanie i analiza przeciwnika daje nawet 11 godzin myślenia na topie. Dlatego nie zapominamy, by pamiętać o aktywności fizycznej. Liwka gra w tenisa, który pomaga jej zachować kondycję. Równowaga pomiędzy wysiłkiem umysłowym a fizycznym jest ważna, szczególnie w młodym wieku - wyjaśnia Jarocki.

Szachy potrafią być wyczerpującą grą tak pod względem psychicznym jak i fizycznym.

Opinie (5) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl