Mecz o złoto rozstrzygnęły karne

Natalia Konicz, Karol Przybyła
2 maja 2010 (artykuł sprzed 14 lat)
Goldwell Gdańsk został mistrzem Trójmiejskiej Amatorskiej Ligi Hokeja w sezonie 2009/10. Obrońca tytułu - Mad Dogs Sopot zadowolił się tym razem srebrem. Finał rozstrzygnęły dopiero rzuty karne! Na najniższym stopniu podium stanęła drużyna Oliwa Hockey Team.

Do finału, jak przed rokiem, dotarły drużyny Goldwella i Mad Dogs. W decydującym o tytule spotkaniu zarówno "Wściekłe Psy" jak i "Fryzjerzy" zaliczyli chyba najlepszy występ w tym sezonie. Wielość strzałów na bramkę przewyższyła ich liczbę we wszystkich minionych spotkaniach. Podziwiano indywidualne kontrataki, przemyślane i ładne technicznie wyprowadzone akcje, skuteczne obrony... Z zagrożenia wybawiali swoje drużyny rewelacyjnie dysponowani tego dnia bramkarze: Jarosław Wojcieszenko i Radosław Waszkiewicz.

Spotkanie rozpoczęło się korzystnie dla sopocian. Już w 2. minucie Michał Okuniewski zamienił podanie Wojciecha Stachowiaka na bramkę. Wyrównanie padło w połowie drugiej tercji. Grając w osłabieniu zawodnicy Goldwella uciekli z kontrą, a na listę strzelców wpisał się Dariusz Brucki.

Jednak kolejne minuty to znów lepsza skuteczność sopocian. Najpierw Michał Żołnowski, a w trzeciej tercji Piotr Kocemba, który posłał do bramki wycofany z bulika przez Macieja Delebisa krążek, poprawili wynik na 3:1.

Jak się okazało, była to za mała zaliczka do obrony tytułu. Na trzy minuty przed ostatnim gwizdkiem Danielowi Baranowskiemu udało się przechytrzyć Waszkiewicza, a po upływie minuty wyrównał Konrad Drzewiecki, brat reprezentacyjnego napastnika - Filipa. O zwycięstwie musiały przesądzić rzuty karne. W nich więcej zimnej krwi zachowali pretendenci i doszło do zmiany na tronie mistrzowskim.

2:1 Kamil Oppeln-Bronikowski

GOLDWELL: Wojcieszenko Jarosław, Rytlewski Tomasz, Brucki Dariusz, Brzeziński Jacek, Cytawa Grzegorz, Skokowski Jarosław, Turos Sławomir, Baranowski Daniel, Bardo Adrian, Błażuk Tomasz, Bykowski Waldemar, Cebela Paweł, Drzewiecki Konrad, Oppeln-Bronikowski Kamil, Pobłocki Zenon, Ryń Jakub, Spichalski Przemysław, Turos Sebastian. Trener: Bochiński Janusz

MAD DOGS: Waszkiewicz Radosław, Simaniuksztys Sebastian, Śmigielski Michał, Madej Maciej, Byzewski Wojciech, Jasiński Grzegorz, Okuniewski Marcin, Malicki Piotr, Kaczmarek Piotr, Kocemba Piotr, Delebis Maciej, Stachowiak Wojciech, Klein Rafał, Kuciel Jacek, Chyliński Wojciech, Żołnowski Michał, Okuniewski Michał, Tyczyński Jacek, Skalimowski Leszek. Trener: Obłoński Zenon

Także na najniższym stopniu podium doszło w TALH do zmiany w stosunku do poprzedniego sezonu. Trzeciego miejsca nie obronił Dragons Gdańsk. "Mały finał" okazał się być meczem do jednej bramki, choć wynik nie odzwierciedla tego co działo się na lodzie. Oliwa Hockey Team zachowała czyste konto, mimo że w drugiej odsłonie więcej atakowali nawet Smoki. Paradoksalnie to wówczas Jacek Świetlicki otworzył worek z golami, a ostatecznie Oliwa swoją wyższość udokumentowała trafieniami w ostatnim siedmiu minutach gry.

Dragons Gdańsk - Oliwa Hockey Team 0:5 (0:0, 0:1, 0:4)
0:1 (27') Jacek Świetlicki - Bartosz Nowak
0:2 (53') Jakub Walicki - Bartosz Nowak
0:3 (55') Arkadiusz Bruliński - Bartosz Nowak
0:4 (56') Jakub Walicki
0:5 (60') Łukasz Piaszczyński - Jakub Walicki

OLIWA: Lange Radosław, Szczepkowski Leszek, Szadziński Andrzej, Wańczyk Wojciech, Kowalczyk Mariusz, Kuklis Piotr, Cejnóg Tomasz, Mądrala Marcin, Narzyński Ryszard, Nowak Bartosz, Świetlicki Jacek, Kuklis Tomasz, Piaszczyński Łukasz, Walicki Jakub, Bławat Marcin, Bruliński Arkadiusz, Mądrala Jacek, Ignaciuk Łukasz. Trener: Walicki Mirosław

DRAGONS: Łapiński Łukasz, Pachnia Piotr, Lipiński Damian, Purzyński Bartosz, Szumera Piotr, Tutaj Przemysław, Wycichowski Wawrzyniec, Kasperski Łukasz, Lisek Marcin, Marcinkowski Adam, Nowopolski Maciej, Piaszczyński Mateusz, Pogorzelski Marcin, Sobierajski Łukasz, Wróbel Adrian. Trener: Lehmann Krzysztof

Po zakończeniu spotkania finałowego odbyło się uroczyste zakończenie sezonu 2009/2010. Na tafli lodowiska pojawili się zawodnicy wszystkich drużyn biorących udział w tegorocznych rozgrywkach. Zostały rozdane nagrody indywidualne oraz medale i puchary. Wyróżnienia wręczał Sylwester Soliński (bramkarz Stoczniowca Gdańsk)oraz Natalia Konicz.

Nagrody indywidualne TALH:
Najlepszy zawodnik meczu (Puchar amatosport.pl) - Jarosław Wojcieszenko - Goldwell
Najlepszy zawodnik ligi w punktacji kanadyjskiej - Kamil Oppeln-Bronikowski (39 pkt - 15 bramek + 24 asysty) - Goldwell Gdańsk
Najlepszy strzelec ligi - Jacek Tyczyński (24 bramki) - Mad Dogs Sopot
Puchar Fair Play o- Fan Klub Drużyna Hokejowa

Najlepsi w poszczególnych drużynach:

VIII miejsce Fan Klub Drużyna Hokejowa:
Pkt kanadyjska - Lukáš Páleníček (6 pkt - 6 br)

VII. Media Team Gdańsk:
Pkt kanadyjska - Mateusz Barański (27 pkt - 19 br + 8 as)
MVP - Tomasz Tywczyński

VI. Twister Trójmiasto:
Pkt kanadyjska - Mateusz Zdanowicz (13 pkt - 7 br + 6 as)
MVP - Artur Rembowicz

V. GKH Gdynia:
Pkt kanadyjska - Karol Przybyła (28 pkt - 16 br + 12 as)
MVP - Radosław Szczepański

IV. Dragons Gdańsk:
Pkt kanadyjska - Damian Lipiński (24 pkt - 15 br + 9 as)
MVP - Adrian Wróbel

III. Oliwa Hockey Team:
Pkt kanadyjska - Bartosz Nowak (33 pkt - 18 br + 15 asysty)
MVP - Jakub Walicki

II. Mad Dogs Sopot:
Pkt kanadyjska - Michał Żołnowski (33 pkt - 16 br + 17 as)
MVP - Michał Żołnowski

I. Goldwell Gdańsk:
Pkt kanadyjska - Konrad Drzewiecki (25 pkt - 17 br + 8 as)