• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Metoda Feldenkraisa -warsztat

Zapraszamy na warsztaty w Centrum Jogi i Pilatesu, które poprowadzi Jacek Paszkowski, nauczyciel Metody Feldenkraisa. Tematem zajęć będzie: 'Mostek, klatka piersiowa i co dalej?' Warsztaty są dla wszystkich chętnych, początkujących i tych którzy już Metodę Feldenkraisa znają. Dla tych, którzy robią to dla lepszego poznania siebie , własnego rozwoju czy poprawy swojej sprawności i ruchomości.

kwi 26

piątek, godz. 18:00 - 10:00

bilety 150 zł
ulgowy 130 zł

w każdy poniedziałek (do 17.06), godz. 8:30

Gdańsk,
bilety 50 zł
Mostek jest prawdziwie fascynującą częścią naszego ciała. Nie ze względu na swój kształt, choć jest piękny, ale dlatego że jest centralnym miejscem na klatce piersiowej z przodu. Mostek w najbardziej oczywisty, namacalny, widoczny, odczuwalny sposób odzwierciedla to co dzieje się z klatką piersiową, przez to także z kręgosłupem piersiowym, a ten przecież nie porusza się w izolacji od reszty kręgosłupa i miednicy. Zatem można powiedzieć, że ruszając mostkiem ruszamy całym ciałem, a ruch całego ciała będzie manifestował w ruchu mostka. Przyjrzymy się wielu różnym ruchom z perspektywy mostka, tej bliskiej części, którą mamy pod ręką, możemy jej w każdej chwili dotknąć możemy ją obejrzeć a jednocześnie tak mało poświęcamy jej uwagi i tak małą mamy zwykle jej świadomość.

Mostek jest ważną częścią na mapie naszego ciała, jednocześnie tak mało o nim wiemy i niewiele uwagi mu poświęcamy. Pamiętam, że dawno temu na zajęciach była osoba, która przyjechała na warsztat po jakiejś trudnej emocjonalnie sytuacji. Towarzyszył jej ból za mostkiem i ogólne poczucie emocjonalnego dyskomfortu. Na jednej z pierwszych lekcji zaczynamy jak zwykle skanowaniem ciała, proszę o narysowanie w wyobraźni linii biegnącej od brody przez mostek, pępek do spojenia łonowego. Linia pośrodku ciała w głównej osi. Ona próbują narysować tę linię, ale obserwuje, że na wysokości mostka nie potrafi jej narysować prosto, w tym miejscu linia jest wciśnięta do wewnątrz tak jakby ciosem od przodu ktoś zrobił tam wgłębienie. I mimo wielu prób nie udaje się jej narysować prosto. Lekcja trwa, wiele ruchów odnoszących się do linii centralnej, uwaga często wędruje do mostka. Po lekcji proszę by ponownie wrócić uwagą do tej linii pośrodku. Z radością i zaskoczeniem odkrywa, że teraz linia nie jest już wciśnięta w głąb, że jest prosta i biegnie po powierzchni, ale co bardziej zdumiewające to odkrywa, że emocjonalny ciężar z którym przyszła zniknął.

Fascynujące jak nasza mapa ciała jest związana z mapą naszych doznać, stanów, odczuć, jest dynamicznym tworem, zmieniającym się pod wpływem różnych życiowych doświadczeń, ale też tworem, który możemy tworzyć lub zmieniać. Mamy na to wpływ. Zatem idąc za słowami Moshe Feldenkraisa - 'działamy zgodnie z obrazem samego siebie'.

Zapraszam do tej wspólnej, choć bardzo indywidualnej i osobistej podróży.

Dla kogo

Zajęcia skierowane są dla osób, które poza pracą własną, pragną wykorzystać zdobytą wiedzę w pracy z innymi, dla fizjoterapeutów, nauczycieli różnych form ruchu, tancerzy.  Osób ciekawych siebie, chcących wykroczyć poza to co dotychczas znane.

Dodatkowe informacje

Obowiązuje wygodny i luźny strój, w miarę ciepły bo zajęcia nie są rozgrzewające. Ćwiczymy bez butów. Koce są na miejscu, więc nie ma potrzeby przynoszenia, ale ktoś woli leżeć na czymś swoim to oczywiście można coś przynieść. Dobrze jest mieć ze sobą jakieś obuwie (np kapcie, klapki) do chodzenia po sali.

Uwaga udział w warsztacie nie upoważnia do prowadzenia zajęć z Metody Feldenkraisa. Do tego należy ukończyć profesjonalny 4 letni trening dla nauczycieli Metody Feldenkraisa i zdobyć certyfikat nauczyciela Metody Feldenkraisa

Lekcje grupowe Metody Feldenkraisa to delikatne i lekkie zajęcia ruchowe, w których każdy poszukuje ruchu w sobie, we własnym komfortowym tempie i zakresie. Uczestnicy podążają za słownymi instrukcjami nauczyciela i odkrywają jak poruszać się łatwiej, sprawniej, przyjemniej i zdrowiej.

Metoda Feldenkraisa opracowywana przez izraelskiego fizyka i judokę Moshe Feldenkraisa (1904 1984) od lat 50 tych XX wieku, jest szeroko stosowana na świecie w takich dziedzinach jak rehabilitacja, rozwój osobisty, trening sportowy, taniec czy rozwój świadomości ciała. Oparta jest na ściśle naukowych prawach kierujących naszym organizmem. Neurologia, anatomia, mechanika ciała leżą u podstaw tej rewolucyjnej metody, pozwalającej nam odkryć jak żyć bardziej świadomie i poruszać się sprawniej niezależnie od wieku.
 
O prowadzącym
Jacek Paszkowski absolwent warszawskiej AWF wydziału rehabilitacji, nauczyciel Metody Feldenkraisa od 20 lat, wiedzę zdobył w USA/CHICAGO w 2000r.
więcej o Metodzie Feldenkraisa www.metoda-feldenkraisa.pl

Daty
10.10 - Sobota 
13:00-19:00 plus minus 15 minut, długa przerwa obiadowa w trakcie warsztatu
11.10 Niedziela
10:00  15:45 plus minus 15 minut. W niedzielę nie robimy długiej przerwy obiadowej.

Zapisy
mailowo:
centrum@jogapilates.pl,
sms/telefonicznie:
Recepcja 507 154 782
Beata Oganowska 884 886 621
lub osobiście w recepcji studia.

Opinie

Wydarzenia

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl