wiadomości

stat

Miłośnicy biegówek radzą sobie sami

Jeździć na biegówkach można w całym Trójmiejskim Parku Krajobrazowym - szlak między Pachołkiem a leśniczówką w Gołębiewie to ulubiony odcinek narciarzy. Jest łatwy, bo na łagodnie pofalowanym terenie poradzi sobie każdy.Grono entuzjastów biegówek rośnie, zwłaszcza po sukcesach Justyny Kowalczyk. Widok narciarza sunącego po plaży czy leśnym dukcie nikogo już nie dziwi. Na sopockiej plaży i w okolicy Gołębiewa z narciarzami spotkali się nasi reporterzy.Zbudowane własnymi siłami urządzenie do zakładania śladu przez miłośnika biegówek. W ten sposób narciarze przygotowują trasy do biegania m.in. w Przywidzu.
Zbudowane własnymi siłami urządzenie do zakładania śladu przez miłośnika biegówek. W ten sposób narciarze przygotowują trasy do biegania m.in. w Przywidzu. fot. Magdalena Iskrzycka
Mapa trasy biegowej w Przywidzu.
Mapa trasy biegowej w Przywidzu. mat. Paulski
Biegówki to sport dla ludzi w każdym wieku. Nie trzeba mieć kondycji sportowca, ani przesadnie zasobnego portfela. Komplet używanego sprzętu można kupić już za 200-300 zł, za nowy zapłacimy co najmniej dwa razy więcej. W wypożyczalni narciarskiej nie będzie łatwo o taki sprzęt, bo specjalizują się głównie w zjazdówkach.

- Ludzie pytają o sprzęt do narciarstwa biegowego, ale niestety nie mamy takiego w ofercie. Planujemy jednak zakup i wkrótce będzie on dostępny - mówi Piotr Olewiński z Centrum Sportu i Rekreacji Zielona Brama w Przywidzu.

Z dobrze utrzymanymi trasami w okolicy Trójmiasta też nie jest łatwo. Niedawno pojawiła się jedna w Przywidzu. Ma długość około 5 km i odcinki pozwalające na trening krokiem klasycznym oraz łyżwowym. Ślad założyli samodzielnie zapaleńcy biegówek we współpracy ze szkołą narciarstwa Paulski.

- Sprawdziłem w internecie, jak zrobić urządzenie do wyciskania śladów i po prostu je zbudowałem. Ślad zostawiony przez narty jest nierówny, czasem ciężko z niego korzystać. Ten zrobiony maszynowo układa się prosto jak od linijki, jechać nim to sama przyjemność - mówi Michał Łukasik, początkujący, ale bardzo ambitny narciarz.

Miasto nie utrzymuje żadnych tras, mimo że w Sopocie jedna jest wytyczona. Ludzie sami zakładają ślady i organizują się w kilkuosobowe grupki. Jeździć można w całym Trójmiejskim Parku Krajobrazowym - szlak między Pachołkiem, a leśniczówką w Gołębiewie to ulubiony odcinek narciarzy. Jest łatwy, bo na łagodnie pofalowanym terenie poradzi sobie każdy.

Okoliczni mieszkańcy szanują hobby sąsiadów i nie niszczą śladów podczas spacerów. Inaczej jest w Otominie, tam konie tratują wszystko. Okolica lasów oliwskich jest trudniejsza do pokonania, nie brak stromych dolin i wysokich pagórków. Plaże wybrać powinni ci, którym bardziej zależy na relaksie niż solidnym treningu. Nie brak też osób wykorzystujących do ćwiczeń ubity śnieg i oblodzone chodniki na osiedlach.

- Osoby aktywne nie będą miały problemu z nauką biegu - tłumaczy Janusz Meissner, doświadczony instruktor oraz trener sekcji narciarstwa biegowego. - Stawiając pierwsze kroki, należy jednak korzystać z pomocy bardziej doświadczonych kolegów lub instruktora, aby wyrobić w sobie dobre nawyki. Jak w każdym sporcie, niezbędna jest rozgrzewka. Nie muszą to być skomplikowane zestawy ćwiczeń, ale co najmniej chwila spokojnego marszu na nartach.

Biegówki są mało urazowe, kontuzję zdarzyć się mogą głównie na trudnych odcinkach, głównie podczas zjazdów. Bieganie na nartach pozwala utrzymać dobrą kondycję, a kontakt z chłodnym powietrzem hartuje ciało i duszę.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (60)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.