stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski (4 opinie)

Trzy dni zmagań, siedem wyścigów, około dwadzieścia najlepszych jednostek pływających i blisko setka członków załóg. W dniach od 23 do 25 sierpnia na wodach Zatoki Gdańskiej odbędą się Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC International załóg wieloosobowych. W imprezie start zapowiedziała cała krajowa czołówka.

W sezonie 2019 mistrzostwa we wszystkich kategoriach rozgrywane są jako niezależne regaty to znaczy, że nie są łączone z regatami organizowanymi cyklicznie.

Nad tegorocznymi Morskimi Żeglarskimi Mistrzostwami Polski ORC international w kategorii załóg wieloosobowych patronat objął Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk fundując jednocześnie puchar za zwycięstwo w najdłuższym wyścigu regat nazywany wyścigiem o Puchar Marszałka. Portem regat będzie Marina Gdańsk, przystań zlokalizowana przy ul. Szafarnia, na przeciwko historycznego Żurawia.

W programie imprezy znajduje się siedem wyścigów, w tym jeden długi, na dystansie 20 mil morskich. Do klasyfikacji końcowej Mistrzostw wejdą wyniki wszystkich wyścigów w sytuacji, gdy odbędzie się ich mniej niż 5. W pozostałych przypadkach odliczony zostanie wynik osiągnięty podczas najsłabszego startu danej załogi. Jak zwykle w przypadku regat, ważnym elementem zawodów będzie pogoda.

Planowane jest rozegranie następujących wyścigów:
- 23.08.2019 - piątek (jeden wyścig up&down i jeden długi wyścig na trasie otwartej)
- 24.08.2019 - sobota (trzy wyścigi up&down)
- 25.08.2019 - niedziela (dwa wyścigi up&down)


Kto zwycięży? Załoga którego jachtu okaże się najlepsza? Dancing Queen, Good Speed, Duży Ptak, Czarodziejka czy może Neoprofil? Rozstrzygnięcia Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski załóg wieloosobowych poznamy w przedostatni weekend sierpnia.

Organizator: Gdański Ośrodek Sportu
Współorganizatorzy: Polski Związek Żeglarski, Pomorski Związek Żeglarski,
Sponsor: Granaria Development Gdańsk
Partnerzy: SPORTIS, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Muzeum
Archeologiczne w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum II Wojny Światowej, Eljacht, Spider Tomasz Malinowski
Patronat medialny: trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, gdansk.pl, sailbook.pl, żeglarski.info

Przeczytaj także

Informacja o biletach

opłata wpisowa dla uczestników- 500zł

Opinie (4)

 • Morskie? Hehe, zatokowe jak już. Trzy dni, w tym jeden "długi" wyścig liczący aż 20 mil. (2)

  Za tzw. komuny nawet Nefryty miały dłuższe wyścigi.
  A 20 mil to były krótkie wyścigi, zwykle trzy ( trójkąt + śledź na Zatoce), do tego średni wyścig około 70-80 mil, oraz długi wyścig około 150. Impreza trwała z reguły ponad tydzień. Człowiek po niej czuł że się pościgał ;)

  • 9 0

  • bez przesady....

   99% tras było kiedyś na Zatoce. Jedyny dłuższy wyścig to był do platformy PB na otwartym morzu i z powrotem. Był jeszcze wyścig całonocny na Zatoce. I to chyba tyle. Zresztą często warunki na Zatoce są bardziej wymagające niż na otwartym morzu. Po morzu za wiele nie można było pływać, bo bali się że uciekniemy na Zachód, trzeba było mieć uprawnienia PU.

   • 2 1

  • Za komuny, wiadomo było lepiej...

   Jeszcze na początku lat dwutysięcznych długi bieg morski miał wciąż ok 80Nm nominalnej długości, a średni ok 50Nm. Z czasem to co dzieje się na lądzie czyli "szybko i wygodnie" przeniosło się i do świata regat. Organizatorzy, komisje sędziowskie, a i część zawodników jawnie deklaruje, że nie chce im się robić czegoś co wymaga większego poświęcenia. Czy słusznie czas pokaże. Na szczęście w trakcie sezonu są też formuły regat długodystansowych i to jest dużym pocieszeniem. Co do wyścigów krótkich (up&down) - Zatoka Gdańska jest bardzo ciekawym i wymagającym akwenem do ich rozgrywania, tak też było w i tym roku.

   Ps. Pozdrowienia dla załóg ze Szczecina!

   • 0 0

 • rzeczywiście "morskie" ma teraz odniesienie raczej do rodzaju jachtu

  niż do akwenu (otwarte morze)

  • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl