Ms Uptown liderem pierwszej rundy

kfk
30 grudnia 2008 (artykuł sprzed 15 lat)

Ostatnia kolejka pierwszej rundy Sopockiej Ligi Koszykówki była bardzo wyrównana, dostarczając wielu wrażeń. Jedynym meczem, który w zasadzie toczył się do jednego kosza było spotkanie dwóch najsłabszych drużyn Sopot Vice i XXX. Obie ekipy dotychczas notowały same porażki. Z kolei w czołówce tabeli zmierzył się lider z wiceliderem. Zwycięzca tej rywalizacji miał zagwarantowane pierwsze miejsce.

W pierwszym pojedynku Chłopaki z Osaki po zaciętej walce pokonali ekipę P&J Sport Tczew 36:32. Do przerwy prowadził jeszcze zespół P&J Sport (18:16), któremu ostatecznie zabrakło skuteczności w rzutach z gry. Wyróżniającym się graczem konfrontacji był zawodnik P&J Krzysztof Białecki, zdobywając 14 punktów w tym cztery trafienia zza linii 6,25 m.

Najbardziej emocjonującym i najlepszym meczem 9. kolejki była potyczka mistrzów ligi Coorviky Sopot z drużyną Gravediggers Gdynia. Pierwsza część rywalizacji była wyrównana, chociaż zakończyła się 7-punktowym prowadzeniem obrońców tytułu (19:12). Po przerwie emocje sięgnęły zenitu zwłaszcza w ostatnich minutach. Na 90 sekund do końca Coorviky prowadzili trzema "oczkami" (29:26). Ale Jarosław Lange celnym rzutem za trzy punkty na 58 sekund do końcowego gwizdka sędziego doprowadził do remisu (29:29).

W rewanżowej akcji zostaje sfaulowany Michał Kaliński, który z linii rzutów osobistych trafia tylko raz i Coorvky wychodzą na 1-punktowe prowadzenie. Kolejna akcja przerwana faulem i do rzutów wolnych szykuje się Robert Kuryłowicz, skutecznie wykorzystuje szansę. Tym samym na 6 sekund przed końcem gdynianie prowadzą 31:30. Po przerwie na żądanie sopocian, indywidualną akcję wykańcza Kaliński (32:31) i mistrzowie po niezwykle trudnej przeprawie mogą cieszyć się ze zwycięstwa.

W następnym meczu stanęły na przeciwko siebie dwie drużyny, które nie doznały jeszcze goryczy porażki Poppers i Ms Uptown. Po pierwszych 8 minutach gry Poppersi niespodziewanie prowadzili aż 10 punktami (12:2). W końcówce trzykrotni mistrzowie Sopotu jednak przebudzili się z letargu, doprowadzając do wyrównania 18:18. Po przerwie Ms Uptown po raz pierwszy objął prowadzenie i nie oddał go do końca spotkania (40:32). W ekipie Poppersów we znaki dał się brak lidera Pawła Stolca.

Tuż po szlagierze odbyła się konfrontacja outsiderów sopockiej ligi. Zarówno Sopot Vice jak i XXX Sopot nie doznali dotychczas smaku zwycięstwa. Ale już wyjściowy skład tego pierwszego zespołu zapowiadał, że nie będzie to wyrównany bój. Tym razem ekipę swoje syna Michała wzmocnił szkoleniowiec wicemistrzyń Polski. Po bardzo dobrych występach w krajowej ekstraklasie koszykarek, wyprowadzając Lotos PKO BP Gdynia na pierwsze miejsce w tabeli oraz awansując do play-off Euroligi, na parkiecie II LO w Sopocie pojawił się Jacek Winnicki. Trener gdynianek służył radą drużynie Sopot Vice, ale także celnie trafiał i świetnie podawał. W efekcie jedynie XXX pozostaje bez wygranej (61:21).

W ostatnim meczu Szantrapy Sopot po wyrównanym spotkaniu pokonały Kuracjuszy Sopot 48:46. Na 60 sekund do końca był remis 46:46. W końcówce został sfaulowany Maciej Zblewski, który pewnie wykonał rzuty wolne i poprowadził drużynę Szantrapy do zwycięstwa nad beniaminkiem ligi.