• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Na Ujeścisku powstanie całoroczne lodowisko

Rafał Borowski
5 listopada 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Całoroczne lodowisko ma powstać w Gdańsku do 2022 r. Całoroczne lodowisko ma powstać w Gdańsku do 2022 r.

Do 2022 roku na Ujeścisku powstanie całoroczne, ogólnodostępne lodowisko miejskie. Będzie zlokalizowane w pobliżu skrzyżowania ulic Nowej Warszawskiej, Nowej Jabłoniowej oraz budowanej właśnie Nowej Bulońskiej zobacz na mapie Gdańska. Inwestycja jest przygotowywana w ścisłej współpracy z lokalnymi środowiskami łyżwiarzy, hokeistów i curlingowców. Ich przedstawiciele od dawna narzekają na brak wystarczającej liczby obiektów, w których można trenować przez cały rok.



Czy zamierzasz korzystać z całorocznego lodowiska?

Na chwilę obecną mamy w Gdańsku do dyspozycji jedynie dwie ślizgawki. Pierwsza z nich znajduje się we wnętrzu Hali Olivia przy al. Grunwaldzkiej 470, druga to lodowisko miejskie na pl. Zebrań Ludowych. Żaden z tych obiektów nie jest jednak czynny przez cały rok. Tafla lodu znika w Hali Olivii na okres wakacji, zaś lodowisko miejskie funkcjonuje od późnej jesieni do wczesnej wiosny.

Tymczasem w Gdańsku prężnie rozwijają swoją działalność kluby, które zrzeszają zawodników trenujących łyżwiarstwo, hokej czy curling. Nietrudno się dziwić, że sportowcy skarżą się na brak obiektów, w których mogliby prowadzić treningi przez cały rok.

Lista wszystkich lodowisk w Trójmieście

- Łyżwiarskie grupy sportowe nie mają gdzie trenować. Obiekty istniejące w Gdańsku nie pozwalają na treningi sportowe. Potrzebny jest w naszym mieście obiekt, który pozwoli na rozwój wyczynowego sportu. Trzeba pamiętać, że treningi sportowe trwają cały rok, nie tylko zimą. W takim mieście jak Gdańsk, które ma wielkie tradycje łyżwiarskie i hokejowe, lodowisko całoroczne jest bardzo potrzebne - mówi Jacek Hołubowski, przedstawiciel środowisk łyżwiarskich, który kandydował niedawno na urząd prezydenta Gdańska.

Współpraca ze środowiskiem sportowców



Władze Gdańska postanowiły wyjść naprzeciw oczekiwaniom sportowców i zbudować dla nich wreszcie całoroczne lodowisko. W ciągu ostatnich kilku miesięcy wykonano analiz, m.in. lokalnego rynku sportów zimowych, popytu na usługi całorocznego lodowiska, wyboru jego lokalizacji czy wstępnych kosztów budowy i eksploatacji. Ponadto, przedstawiciele magistratu wizytowali już podobny obiekt, który z powodzeniem funkcjonuje od kilku lat w Poznaniu.

- Chcielibyśmy, aby ta inwestycja powstała w ścisłej współpracy ze środowiskiem użytkowników. Chcemy, aby to lodowisko odpowiadało na potrzeby wszystkich środowisk związanych z lodowiskiem. A przede wszystkim, aby rozszerzyło ofertę rekreacyjną dla mieszkańców naszego miasta - zapowiada prezydent Paweł Adamowicz.

Obok powstającego węzła komunikacyjnego



Przy wyborze lokalizacji lodowiska, urzędnicy brali pod uwagę aż siedem propozycji. Warto wspomnieć, że tylko trzy z nich uwzględniały sąsiedztwo obiektów, które już istnieją. Wszystkie pozostałe mają powstać w bliższej albo dalszej przyszłości:


  1. Narodowe Centrum Sportów Motorowych w Maćkowych (planowane)
  2. obszar Czerwonego Mostu na Oruni (planowane)
  3. obszar Centrum Południe (planowane)
  4. Królewskie Wzgórze na Morenie
  5. Centrum Wolnego Czasu w Brętowie (planowane)
  6. Stadion Energa Gdańsk w Letnicy
  7. hala Ergo Arena na granicy Gdańska i Sopotu


Ostateczny wybór padł na trzecią z wymienionych propozycji, czyli wielki węzeł komunikacyjny przy skrzyżowaniu ulic Warszawskiej, Nowej Jabłoniowej i Nowej Bulońskiej na Ujeścisku. To tutaj będą się łączyć linie tramwajowe w ciągu ulic Nowej Bulońskiej oraz Nowej Warszawskiej. Nie bez znaczenia był również fakt, że południowa część Gdańska to najbardziej dynamicznie rozwijająca się część miasta.

- Rekomendowana lokalizacja to Centrum Południe, w okolicy przyszłego węzła komunikacyjnego Warszawska - Jabłoniowa - Bulońska oraz w pobliżu budowanych właśnie obiektów edukacyjnych. To jest przestrzeń, w ramach której moglibyśmy czynić dalsze kroki w ramach tej inwestycji. Jest tutaj działka miejska o powierzchni ok. 2 ha, która w zupełności pozwoli w przyszłości zaprojektować na niej obiekt kubaturowy, jakim jest lodowisko z wszystkimi wariantami. O tej lokalizacji przesądziło dobre skomunikowanie, rozwojowa dzielnica i pobliże placówek edukacyjnych - mówi Marcin Dawidowski, dyrektor Wydziału Programów Rozwojowych Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Harmonogram inwestycji

  • do końca 2019 roku urzędnicy zamierzają opracować szczegółową koncepcję jej realizacji,
  • w 2020 roku ma zostać opracowana dokumentacja projektowa,
  • na rok 2021 planuje się uzyskanie pozwolenia na budowę, wybór modelu finansowego oraz rozpoczęcie procedury przetargowej wyłaniającej wykonawcę robót,
  • w latach 2021-2022 planowana jest budowa gmachu całorocznego lodowiska.

Opinie (124) 2 zablokowane

  • lodowisko

    co tam jedno lodowisko Gdynia juz buduje i lodowisko i basen i park centralny a nawet maluje nowe pasy rowerowe to sa inwestycje

    • 1 0

  • Fajnie

    Bardzo się cieszę że będzie nowe lodowisko a że koło mnie to w najśmielszych snach nie myślałam.

    • 4 0

  • Wybudują na południu a później orka na Olivi bo developer czeka

    • 0 0

  • 2022

    Jak widać lodowisko powstało :)

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Gry Parkowe na Orientację Zabawa z Mapą Kozacza Góra

20 - 27 zł
impreza na orientację

Bieg granicami Sopotu

50 zł
bieg

Razem w plenerze. Spacer krajoznawczy

spacer

Forum

Najczęściej czytane