Na sportowe sukcesy nigdy nie jest za późno

30 października 2009 (artykuł sprzed 14 lat)
Sześć złotych i dwa srebrne medale zdobyli pomorscy weterani w międzynarodowych mistrzostwach Polski w judo. Sześć złotych i dwa srebrne medale zdobyli pomorscy weterani w międzynarodowych mistrzostwach Polski w judo.

Jedenaście medali zdobyli pomorscy judocy i szermierze w międzynarodowych mistrzostwach Polski weteranów. Te zawody cieszą się coraz większą popularnością, a sport do bardzo zaawansowanego wieku uprawiają nie tylko byli wyczynowi zawodnicy. To najlepiej dowodzi, że na sukcesy nie tylko na tatami czy planszy nigdy nie jest za późno

.

Na dziewiąty już turniej międzynarodowych mistrzostw Polski w judo do Sobótki stawiło się ponad 100 z naszego kraju oraz z Czech, Niemiec, Słowacji i Ukrainy. Do rywalizacji stanęło m.in. ośmiu reprezentantów Pomorza i wszyscy oni awansowali w swoich kategoriach wiekowych do finału! Co więcej pojedynek o złoto w przedziale wiekowym 40-45 lat z udziałem Adama Poździka został uznany za najbardziej emocjonującą walkę turnieju.

Trener Floty na pół minuty przed końcem pojedynku z Andrzejem Saliszem został skontrowany i przegrywał 0:5. Gdynianin do wyrównania zdołał doprowadzić na osiem sekund przed końcem po zastosowaniu swojej ulubionej techniki uchi-mata. Tym samym doszło do dogrywki, w której nasz zawodnik był już zdecydowanie lepszy.

Tym samym Poździk obronił tytuł z ubiegłego roku w kategorii 100 kg w grupie M3. Kolejne złote medale zdobyli również Zygfryd Wiśniewski 80 kg (M 8 65-70 lat) i Mirosław Szołucha 90 kg (M5 (50-55 lat). Ponadto z judoków z naszego regionu na najwyższym podium stanęli: Zbigniew Kamiński 90 kg, Jacek Czarkowski + 100 kg (M4 45-50lat) i Jacek Danielewski 90 kg (M2 35-40 lat).

Poza sześcioma złotymi do pomorskiego mieszka w Sobótce wpadły też dwa srebrne medale. Międzynarodowymi wicemistrzami Polski zostali Artur Cyman 90 kg (M4) i Wojciech Dubrowski 100kg (M3).

Z niemniejszymi sukcesami powrócili także gdańscy szermierze. Z niemniejszymi sukcesami powrócili także gdańscy szermierze.
Od lat o medale indywidualne mistrzostw Polski weteranów walczą również szermierze. Jednak w Warszawie po raz pierwszy przygotowano teraz rywalizację w Międzynarodowych Drużynowych Mistrzostwach Polski Weteranów. Szermierze Sietom AZS AWFiS Gdańsk zdobyli brązowy medal w szpadzie oraz srebrne we florecie i szabli.

Floreciści - Tomasz Surowiec, Bronisław Zakonek, Piotr Ślifirski, Maciej Drapella - po dramatycznym pojedynku ulegli jedynie drużynie Białorusi 4:5.

W składzie szablowych wicemistrzów przedstawicielem Gdańska był Adam Derewicz, który walczył w mieszanej drużynie wspólnie z kolegami z Warszawy i Poznania.

Szpadziści - Mariusz Krzemiński, Mirosław Krupiński, Tomasz Surowiec, Maciej Drapella poprzestali na brązie, gdyż pechowo przegrali półfinał Warszawie, oddając w tym spotkaniu aż cztery pojedynki różnicą jednego trafienia.

W przeddzień turnieju drużynowego rozegrano indywidualny V Puchar Polski Weteranów 2009. W ekipie gdańskiej najlepszy wynik osiągnął Drapella, który w najsilniej obsadzonym turnieju szpadowym uległ jedynie byłemu olimpijczykowi Witoldowi Gadomskiemu z Warszawy. W pierwszej ósemce szpady znaleźli się również Krzemiński (7) oraz udanie debiutujący w PPW Krupiński (8), a we florecie Zakonek (6) i Surowiec (8).

Turniej warszawski był przedostatnią imprezą pucharową edycji 2009. Do rozegrania pozostał jeszcze turniej w Świdnicy planowany na 7 listopada, który wskaże zwycięzców tegorocznego Pucharu Polski Weteranów. Nadal największe szanse na końcowy sukces (i komplet pucharów dla Gdańska) mają weterani Sietom AZS AWFiS Gdańsk: Krzemiński i Drapella w szpadzie, Surowiec we florecie i Derewicz w szabli.