wiadomości

stat

Najwyższe wzniesienia i najgłębsze wąwozy wokół Oliwy

Wędrówka przez najwyższe wzniesienia i najgłębsze wąwozy lasów wokół Doliny Radości
Wędrówka przez najwyższe wzniesienia i najgłębsze wąwozy lasów wokół Doliny Radości fot. Krzysztof Kochanowicz

Niejednym wydaje się, że na nad morzem jest płasko. Nic jednak bardziej mylnego. W samym Trójmiejskim Parku Krajobrazowym wysokości sięgają 150 m n.p.m., a w ciągu kilku godzin spokojnie pokonać można sumę przewyższeń zbliżoną do niejednych polskich gór. Wszystko zależy od naszej kreatywności, a także kondycji, bo bez niej ani rusz. Poniższa trasa pozwala nacieszyć się przepięknymi widokami, jednak nie należy do najłatwiejszych.Na trasie naszej wędrówki zapoznaliśmy się z licznymi wzniesieniami, z których rozpościerały się przecudne widoki. Prócz nich zobaczyliśmy także wiele ciekawych dolin i wąwozów. Trasa niejednokrotnie wiodła wąskimi ścieżkami z dala od szlaków turystycznych.

Trasa naszej wędrówki:

Na dobrą rozgrzewkę wdrapujemy się na liczącą ponad 115 m n.p.m. Górę Wiechę, a chwilę później nieco wyższą Górę Głowicę. Nie minął jeszcze kilometr, a pot leje się już z czoła. Dla odpoczynku schodzimy do Zielonej Doliny, a następnie Doliny Samborowo, gdzie robimy mały postój przy jednym z najstarszych drzew pomnikowych w okolicy. Gruby Dąb, o którym mowa liczy prawie 400 lat.

Następnie udajemy się w kierunku historycznego traktu zwanego Szwedzką Groblą, który doprowadza nas do Doliny Schwabego, przez którą przepływa Potok Oliwski. Na przeciwległym brzegu wijącej się strugi podchodzimy pod ciekawe wzniesienie, na zboczu którego wybudowano niegdyś skocznię narciarską. Wędrując krawędzią zbocza mamy okazję zobaczyć całą wspomnianą wcześniej dolinę a także położoną nieco dalej Dolinę Radości.

Po osiągnięciu najwyższego punktu wzniesienia schodzimy do Doliny Czystej Wody równie piękną i efektowną ścieżką, która kluczy wśród lokalnych wzniesień. Chwila odpoczynku, a następnie zejście przez polanę, piękny widoczek, mostek nad kolejnym szemrzącym potokiem i kolejne wzniesienia przed nami. Tym razem na horyzoncie mamy dość urozmaicone pasmo Wzniesienia Marii, liczące w punkcie kulminacyjnym ponad 138 m n.p.m. Na szczyt prowadzi nas wąska ścieżka, która niejednokrotnie odsłania przed nami przecudne widoki na położone w dole doliny. Korzystając z okazji małą przerwę robimy przy tutejszej ciekawostce - Kamiennej Twarzy.

Następnie schodzimy do Doliny Ewy i źródlisk Prochowego Potoku, gdzie ponownie czeka nas kolejne podejście; tym razem długie i mozolne. Po osiągnięciu szczytu ścieżka doprowadza nas do jednego z najgłębszych wąwozów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, gdzie różnica wysokości między dnem a krawędziami ścian mierzy ponad 10 metrów! Żeby zobaczyć ogrom tego miejsca schodzimy na sam dół, po czym wdrapiemy się na górę pokazując jak bardzo pofałdowany jest teren pomorskich lasów.

Po wydostaniu się z wąwozu przez kilkaset metrów towarzyszy nam mały jar Potoku Rynarzewskiego, wzdłuż którego wędrujemy w kierunku Starej Oliwy. Zanim jednak dochodzimy do końca naszej trasy zaliczymy po drodze platformę widokową, która mieści się na Wzgórzu Pachołek.

Trasa jest dość interwałowa, ale piękne widoki rekompensują wysiłek!GALERIA ZDJĘĆ; fot. Krzysztof Kochanowicz

Statystyki wędrówki:

- Całkowity dystans: 24,5 km
- Łączny czas wędrówki: 6h30min
- Miejsce rozpoczęcia i zakończenia wędrówki: Gdańsk Oliwa

- Mapa i ślad gps naszej wędrówki

Rodzaj podłoża: leśne dukty, drogi gruntowe.

Do realizacji trasy wykorzystaliśmy mapę Trójmiejski Park Krajobrazowy wyd.Eko-Kapio.pl

Pomysł wędrówek weekendowych:

Spacery i wędrówki są uzupełnieniem proponowanych przez grupę wypadów rowerowych. Przykładem powyższej relacji, od czasu do czasu, w weekendy Grupa Rowerowa 3miasto wybiera się na dłuższy i  dość intensywny wypad pieszy. Trasa zwykle oscyluje między 15 a 25 km i trwa niekiedy cały dzień. Krótsze wypady piesze grupa organizuje głównie w tygodniu po pracy, poza głównym sezonem rowerowym. Wszystko zależy jednak od chęci i możliwości. Jesienią i zimą częściej organizowane są tzw. "żwawe wędrówki", zaś wiosną i latem wypady rowerowe.

Info:

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych

Co chwilę mamy ciekawe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego też nie sposób się z nami nudzić. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas!
O naszych inicjatywach, wypadach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3. Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami.
Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com


Zajrzyj i dowiedz się, gdzie w najbliższym czasie wybiera się Grupa Rowerowa 3miasto

Opinie (29) 6 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl