- 1 Wrzeszcz w końcu doczeka się basenu (121 opinii)
- 2 Jak powinno się prowadzić gokart? (15 opinii)
- 3 Sezon na rolki. Sprawdź te trasy i punkty (30 opinii)
- 4 Masa propozycji na aktywny weekend (10 opinii)
- 5 Dwa biegi dostępne też w pakiecie (13 opinii)
- 6 Biegali nocą po pasie startowym (87 opinii)
Nocny Sztubak rozegrał się w Gdańsku
W środę 21 marca, w godzinach wieczornych, na terenie historycznego śródmieścia Gdańska odbył się drugi etap miejskiej imprezy na orientację. Nocny Sztubak, o którym mowa, to zabawa dla amatorów poszukiwania rozstawionych w terenie punktów kontrolnych, którzy poprzez zabawę z mapą mieli okazję poznać miasto po zmroku. Wydarzenie przygotowane zostało przez Bractwo Przygody Almanak, które znamy z organizacji wielu ciekawych imprez na orientację, tj. lokalnych weekendowych Rodzinnych Gier Parkowych, letniej Gry Miejskiej Dominik czy sezonowych Tułaczy.
Zasady zabawy:
Zasady zabawy są bardzo zbliżone do organizowanych w weekendy Gier Parkowych na Orientację. Na terenie imprezy rozstawione zostają punkty kontrolne (w skrócie PK) w postaci elektronicznych stacji SportIdent, oznaczone specjalnym trójwymiarowym "lampionem". Każdy zespół na starcie otrzymuje kartę startową z elektronicznym chipem oraz mapę z zaznaczonymi za pomocą kółek miejscami, do których trzeba dotrzeć. W określonych w ten sposób lokalizacjach umieszczone są PK. Zadaniem uczestnika jest odnalezienie wszystkich PK w wyznaczonej kolejności i potwierdzenie swojego pobytu poprzez przyłożenie karty z chipem do stacji kontrolnej.
Do kogo skierowana jest impreza:
W zabawie wziąć można udział indywidualnie, w grupie przyjaciół lub rodzinnie z dziećmi. Do wyboru są cztery trasy różniące się długością i stopniem trudności. Na mecie na każdego czeka drobny poczęstunek i uścisk dłoni Kierownika.
- To nasza nowa propozycja dla wszystkich, którzy chcą wyrwać się na chwilę z domu i odpocząć aktywnie na świeżym powietrzu - mówi Wojciech Suchy, prezes Stowarzyszenia Almanak. Sztubaki różnią się od organizowanych dotychczas Gier Parkowych tym, że są rozgrywane zawsze w terenie miejskim, w środku tygodnia wieczorową porą, tak aby każdy zdążył wziąć w nich udział po pracy i zajęciach szkolnych. Zamysłem organizatorów jest dalsze przybliżanie uczestnikom zasad typowego biegu na orientację (BnO) dlatego, poza klasycznym opisem punktów kontrolnych, wprowadzono symbolikę w postaci piktogramów. Liczymy, że to spodoba się osobom trenującym tę dyscyplinę sportu, a naszym dotychczasowym uczestnikom pokaże dalsze możliwości rozwijania swoich zainteresowań w postaci zrzeszania się w działających na terenie Trójmiasta klubach biegu na orientację oraz udziału w profesjonalnych zawodach sportowych.
Trasy do wyboru
- -Adept - trasa najkrótsza i najłatwiejsza (2-3 km w linii prostej), przeznaczona dla osób początkujących oraz dla tych, którzy nie lubią lub nie mogą się męczyć. Punkty kontrolne ustawione w łatwych nawigacyjnie miejscach.
- -Stażysta - trasa średnia (3-4 km w linii prostej), w miarę łatwa, lecz wymagająca już pewnego myślenia koncepcyjnego i opracowania strategii odnajdywania punktów kontrolnych. Punkty kontrolne ustawione w miejscach ogólnodostępnych, lecz w pewnym oddaleniu od głównych ścieżek.
- -Terminator - trasa dość długa (3-5 km w linii prostej), wymagająca dobrych umiejętności czytania mapy i szybkiego kojarzenia obiektów na mapie z terenem. Punkty kontrolne zlokalizowane w miejscach nieoczywistych, często ukryte przed okiem przypadkowego przechodnia, które należy odszukać na podstawie precyzyjnego odczytu mapy.
- -Doktorant - trasa najdłuższa (4-7 km w linii prostej), najbardziej wymagająca (jak na doktoranta przystało), premiująca spostrzegawczość i umiejętność czytania mapy w biegu. Punkty kontrolne ustawione w miejscach wymagających bardzo precyzyjnej nawigacji.
Na Nocnym Sztubaku dopuszcza się start indywidualny lub zespołowy w grupach o dowolnej liczebności. Warunkiem sklasyfikowania zawodnika/zespołu jest dotarcie na metę wszystkich członków zespołu, podbicie stacji Meta, kończące pomiar czasu i odczyt karty w sekretariacie imprezy.
Ostatnia edycja Nocnego Sztubaka przyciągnęła ponad 110 osób.
Wyniki najlepszych zespołów:
-Trasa Adept: Ewa i Dariusz Stykuć z czasem 25'33''
-Trasa Stażysta: Agnieszka Gorlak i Julian Kaźmierczak z czasem 34'07''
-Trasa Terminator: Marcin Wojsa z czasem 34'43''
-Trasa Doktorant: Marek Rosochacki z czasem 25'43''
Kolejne edycje w systemie pucharowym
Wraz z kolejnymi edycjami Nocnego Sztubaka, czyli od 24 października, organizator zamierza wprowadzić system pucharowy. W skład całego cyklu wchodzić będzie 6-8 imprez rozgrywanych w okresie jesienno-zimowym na przełomie roku kalendarzowego. Każdy uczestnik za udział w poszczególnych etapach otrzyma punkty przeliczeniowe w zależności od zajętego miejsca i kategorii startowej. Trzy osoby, które uzyskają najwięcej punktów staną na podium otrzymując puchary Nocnego Sztubaka. Klasyfikacja prowadzona będzie odrębnie w kategorii kobiet i mężczyzn bez kategorii wiekowych.
- W tym roku rozegraliśmy już dwa etapy. Pierwszy odbył się na terenie campusu Uniwersytetu Gdańskiego 24 lutego, a drugi na terenie Głównego Miasta w dniu 21 marca. Obie imprezy były prologiem przed planowanym na jesień Pucharem Nawigacji Precyzyjnej Nocny Sztubak, mówi organizator imprezy - Wojciech Suchy.
W międzyczasie zapraszamy na inne imprezy:
-cykl lokalnych Rodzinnych Gier Parkowych (organizowanych od 2012 r.)
-XXX, jubileuszowy Rajd na Orientację Wiosenny Tułacz
Organizatorzy:
Bractwo Przygody Almanak, Stowarzyszenie Kultury Fizycznej
Kierownik zawodów: Wojciech Suchy
WWW: Nocny Sztubak
>>>Aktualności na Facebooku
Kontakt mailowy: parkowe@almanak.pl
Sponsorzy:
-Herbaciarnio-Kawiarnia Podróżnicza 18 Południk
-Sklep Harcerski Dziupla
-Sklep turystyczny Tuttu.pl
Miejsca
Wydarzenia
Opinie (14) 1 zablokowana
-
2018-03-22 15:43
(2)
Mapę jakąkolwiek chociaż byście dołączyli, to z grubsza wiadomo byłoby, jak trudne trasa były ;) A sam pomysł - bomba!
- 6 2
-
2018-03-22 16:13
(1)
Map nie możemy publikować z uwagi na prawa autorskie. Trasy są 4 i mają różny poziom trudności zatem każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy do udziału.
- 3 0
-
2018-03-22 17:53
szkoda, ale moze choć coś mapopodobnego ... :)
- 1 1
-
2018-03-22 16:17
(4)
Najlepszy był ochroniarz przy tancbudzie z gołymi cyckami, który twierdził, że odstraszamy klientów. Nie pozwalał punktu zeskanować... Nie było źle, bo mógł bić, a tłumaczył.
- 9 0
-
2018-03-22 16:18
(2)
Za ten incydent przepraszamy wszystkich uczestników
- 7 0
-
2018-03-22 16:43
(1)
Było super! A to to dodatkowa atrakcja była. Darmowa reklama dla klubu;-)
- 2 0
-
2018-03-22 17:58
Ojtam od razu dla klubu
Przyznaj się że pierwszy raz po legalu podniosłeś tam głowę przy swojej kobiecie ;)
- 1 0
-
2018-03-24 14:56
Kulturalnie tłumaczył, nie ma co narzekać. Faktem jest, że coś nie zagrało organizacyjnie w tym miejscu
- 1 0
-
2018-03-22 17:27
Taki rajd świetnie resetuje głowę. Człowiek zapomina o Bożym świecie, problemach. Odpoczynek dla psychiki przedni. Polecam gorąco wszystkim znerwicowanym. Pozdrowienia dla Pana organizatora.
- 10 0
-
2018-03-23 11:22
Ja mam co sobotę imprezę na orientację
Wracam z knajpy do domu o 4 nad ranem to ni cholery nie orientuję się gdzie jestem
- 8 1
-
2018-03-23 14:19
(1)
Szkoda tylko , że pubkty były umiejsvowione również nav prywtnych podwórkach, a uczestnicy szarpali się z zamkniętymi bramkami. Tak jak to miało miejsce przy wejściu od Świetego ducha.
- 0 1
-
2018-03-23 17:52
Od tego jest rozum, by ułożyć własną strategię ;)
Lokalizacja punktów kontrolnych była na podwórkach tylko otwartych, a przez te zamknięte co poniektórzy uczestnicy próbowali się przedostać na skróty. Do niedawna i one były otwarte i ci którzy chcieli pokonać trasę z pamięci niby dobrze znając teren w niektórych przypadkach "pocałowali klamkę" ;)))
- 2 1
-
2018-03-24 07:36
dobry pomysł (1)
Niestety przegapiłem
- 0 0
-
2018-03-24 21:14
będą kolejne okazje - szukaj na stronach Sztubak i Parkowe na Orientację
- 0 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.