• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Nordic Walking w trójmiejskich lasach

Krzysztof Kochanowicz
19 maja 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 

Celem ostatniego "żwawego spaceru po pracy" była nauka prawidłowego chodu z kijami, którą poprowadziła dla nas Bożena Kochanowicz, instruktor nordic walking i kierownik zakładu fizjoterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.Pogoda tym razem nas nie zawiodła, podobnie jak i nasi sympatycy, których liczba bardzo pozytywnie nas zaskoczyła. Słońce nie tylko długo świeciło na horyzoncie, ale także i w naszych sercach. Zmęczenie po całym dniu pracy szybko poszło w niepamięć, a ruch oraz ćwiczenia na świeżym powietrzu szybko doładowały nasze akumulatory pozytywną energią.

Nordic Walking jest bardzo ciekawą formą aktywności ruchowej. W ostatnim czasie zdobywa coraz większą popularność i powoduje korzystne zmiany w organizmie. Wyjątkowość marszu z kijami wyraża się w formie jego nauczania, w końcu jest oparta na naturalnej formie ruchu, różnorodności, ekonomiczności, a także i bezpieczeństwie. Wszystkie te czynniki powodują, że marsz z kijami może być nie tylko interesującą formą rekreacji i turystyki, ale także i rehabilitacji. Nordic Walking to znakomita forma usprawniana w każdym wieku, bez względu na poziom sprawności fizycznej, ponieważ jest bezpieczna i wszechstronna.

Zalety nornic walking:

- kształtuje prawidłową postawę ciała,
- uaktywnia 90% mięśni całego ciała,
- wyższy, nawet do 40% wydatek energetyczny w porównaniu do zwykłego marszu,
- możliwość uprawiania bez względu na porę roku, czy pogodę,
- poprawa koordynacji ruchowej,
- dostępność dla każdej grupy wiekowej i osób o różnym stopniu wytrenowania,
- wzrost poczucia stabilności i równowagi,
- poprawia ogólną sprawność górnej części ciała,
- lepsza siła i wytrzymałość mięśni klatki piersiowej, ramion, grzbietu i karku,
- poprawia ogólną sprawność dolnych części ciała poprzez odciążenie stawów oraz kręgosłupa,
- polepsza dopływ tlenu do płuc i mózgu,
- usprawnia układ krążeniowo-oddechowy,
- polepsza wzrost tolerancji wysiłku fizycznego,
- zwiększa mobilność górnego odcinka kręgosłupa i zmniejsza napięcie mięśni w okolicy barków,
- pozytywnie wpływa na stan psychiczny,
- wzmacnia system odpornościowy,
- intensywność i tempo marszu można łatwo dopasować do swoich potrzeb i możliwości,
- zapobiega osteoporozie
- ... i wiele innych

Migawki z ostatniego "żwawego spaceru po pracy" połączonego z intensywnym treningiem Nordic Walking Migawki z ostatniego "żwawego spaceru po pracy" połączonego z intensywnym treningiem Nordic Walking


Prawidłowa technika chodzenia z kijami nornic walking

To co ważne na początek: każdy krok zaczynamy od pięty. Po zetknięciu się jej z podłożem, cała powierzchnia stopy powinna dotknąć ziemi, by na końcu nastąpiło wybicie, którego siła pochodzi głównie z dużego palca stopy. W momencie gdy cała stopa z przodu przylega do podłoża, następuje faza obciążenia, czyli przeniesienie środka ciężkości do przodu. Kolano nogi, która jest z przodu pozostaje w lekkim ugięciu, a przednia ręka możliwie wyprostowana w stawie łokciowym. Wyprostowany tułów będzie lekko pochylony w przód. Wzrok powinien być skierowany przed siebie. Przy każdym kroku górna część ciała obraca się względem miednicy. Kijki należy trzymać blisko ciała, zawsze skierowane ukośnie w tył.

Uwaga: kije nie mają nam służyć do podpierania się, a odpychania!

Jak powinien wyglądać trening?

1) Rozgrzewka: Powinna trwać między 10 a 20 minut. Jej celem jest przygotowanie organizmu do zwiększonej aktywności fizycznej. Rozgrzewka wzmaga przepływ krwi przez mięśnie i zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji.
2) Część główna, czyli właściwa część treningu powinna trwać od 20 do 60 minut. Czas ten zależy od specyfiki danej grupy, a także jej poziomu sprawności i wydolności fizycznej. W części głównej można zastosować ćwiczenia fizyczne kształtujące siłę, gibkość w zależności od potrzeb.
3) Część końcowa: Powinna trwać około 15 minut. W tej części treningu stosujemy spokojny, wolny marsz oraz ćwiczenia oddechowe i stretching. Następuje wyciszenie organizmu fizyczne i psychiczne, obniża się temperatura ciała i przepływ krwi w mięśniach. Część końcowa ma za zadanie zapobiec gwałtownemu spadkowi ciśnienia jaki mógłby nastąpić w trakcie nagłego przerwania ćwiczeń. W chwili kiedy temperatura ciała obniża się, krew zaczyna przepływać z mięśni do głębszych partii ciała, w tym momencie mięśnie są gotowe do rozciągania. Są rozgrzane i elastyczne. Ćwiczenia rozciągające mają duży wpływ na elastyczność naszego ciała.

Statystyki wędrówki:

- Całkowity dystans: 12,5 km
- Łączny czas treningu (marsz oraz ćwiczenia): 2h47min
- Średnia prędkość: 4,47 km/h
- Przewyższenia: 111,23 m n.p.m.

Ślad GPS spaceru

Dziękujemy wszystkim za zainteresowanie i zapraszamy na kolejne wypady!

Trening nornic walking prowadziła
Bożena Kochanowicz

Wypad prowadzili:
Krzysztof Kochanowicz & Izabela Walczak [GR3miasto]

 • Migawki z ostatniego "żwawego spaceru po pracy" połączonego z intensywnym treningiem Nordic Walking
 • Migawki z ostatniego "żwawego spaceru po pracy" połączonego z intensywnym treningiem Nordic Walking
 • Migawki z ostatniego "żwawego spaceru po pracy" połączonego z intensywnym treningiem Nordic Walking
 • Migawki z ostatniego "żwawego spaceru po pracy" połączonego z intensywnym treningiem Nordic Walking
 • Migawki z ostatniego "żwawego spaceru po pracy" połączonego z intensywnym treningiem Nordic Walking
 • Migawki z ostatniego "żwawego spaceru po pracy" połączonego z intensywnym treningiem Nordic Walking
 • Migawki z ostatniego "żwawego spaceru po pracy" połączonego z intensywnym treningiem Nordic Walking


Cele "żwawych spacerów po pracy":

Pomimo przywiązania do wycieczek rowerowych, którymi żyje Grupa Rowerowa 3miasto, nie zawsze jest na to czas, szczególnie w środku tygodnia, po pracy. Dlatego też dla podtrzymania ruchu, a zarazem kondycji fizycznej narodził się pomysł na inną formę aktywnego wypoczynku niż "dwa kółka". Najłatwiejszym sposobem na aktywność fizyczną, dotlenienie mózgu na świeżym powietrzu oraz regenerację naszego organizmu jest spacer. Dlatego popołudniowa, a niekiedy wieczorna, żwawa wędrówka w środku tygodnia, pozwala nie tylko odetchnąć nieco od codziennych obowiązków, ale także jest dobrym pretekstem, by spotkać się ze znajomymi bądź poznać nowe, interesujące osoby.

Wędrówki na świeżym powietrzu czy to po lesie, czy po plaży, z pewnością o wiele lepiej wpływają na nasze samopoczucie niż forsowanie organizmu gdzieś w zamknięciu, szczególnie po całym dniu harówki. Można powiedzieć więcej: to jak psychoterapia dla duszy oraz kuracja dla ciała!

Jest już coraz cieplej, z tygodnia na tydzień pokonujemy już całą trasę za dnia. Niebawem także zrzucimy z siebie cieplejsze kurtki i grubsze buty, przyodziejemy te zdecydowanie lżejsze. Wędrować będziemy wśród mieniącej się całą paletą barw przyrody i słońca, które doda nam sił na kolejne dni pracy. Od czasu do czasu spotkamy się również na rolkach lub rowerze, a dłuższe wycieczki, jak wcześniej, realizować będziemy tylko w weekendy.

Pomysł "Spacerów i wędrówek po pracy":

Jak wspomniano powyżej, są one uzupełnieniem proponowanych przez grupę wypadów rowerowych. Przykładem powyższej relacji, raz w środku tygodnia Grupa Rowerowa 3miasto wybiera się na krótki, ale dość żwawy wypad pieszy po lasach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i najbliższych okolicach. Trasa zwykle oscyluje między 12 a 18 km, a jej czas do 4 godzin. Dłuższe wypady piesze grupa organizuje głównie jednak w weekendy poza głównym sezonem rowerowym. Wszystko zależy jednak od chęci i możliwości.

Info:

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych
Mając co chwilę nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, nie sposób się z nami nudzić. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas, to nic nie kosztuje!

O naszych inicjatywach, rajdach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3. Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami. Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com


Zajrzyj i dowiedz się, gdzie w najbliższym czasie wybiera się Grupa Rowerowa 3miasto

Opinie (29) ponad 20 zablokowanych

 • Nordic jest OK (2)

  jeżeli się chce zaangażować większą grupę mięśni podczas marszu. Natomiast, jeżeli już się coś innego robi poza chodzeniem/marszami (np. pływanie, siłownia), to szkoda czasu na chodzenie i lepiej biegać. (a kijki to po 60-tce)

  • 23 27

  • akurat... (1)

   spróbuj zrobić 30 km z kijkami po wzgórzach trójmiejskiego parku krajobrazowego,to pogadamy.....to sport absolutnie dla wszystkich i tych starszych i młodych z kondycją lub bez..wszystko zależy od trasy i tempa

   • 4 3

   • tyle to ja biegam

    po co mam targać do tego kijki?

    • 2 4

 • Sport

  a raczej "sport" w 100% ukierunkowany na zakup kijkow. Czysty biznes.

  • 23 25

 • (1)

  Iza fajne fikołki robi

  • 8 8

  • Przynajmniej jest beka i wesoła atmosfera

   • 4 4

 • (1)

  Fajną masz mamę Krzysiu! :)

  • 11 7

  • Dzięki

   ...w ogóle mam fajną i bardzo aktywną rodzinę
   ...i wzorce do naśladowania

   • 6 5

 • (1)

  150 zl od odosby za takie chodzenie po lesie to przesada leka !!

  • 14 6

  • a na co dzień w buty i ubrania nie inwestujesz?

   Chodzisz nago i w ogóle żyjesz niczym warzywko?
   Po co w ogóle żyjesz? By wiecznie narzekać, marudzić?

   • 7 7

 • Beznajdziejni młodzi : piwo i paierosek (2)

  tylko krytyka, a co - świat tylko dla młodych ? tylko wy się liczycie ?
  SAMOLUBY !!!!!

  • 10 10

  • Ale o co chodzi? (1)

   Przecież większość towarzystwa na filmie w wieku 35+ - 40 lat ;)
   Nieliczni powyżej 50-tki, więc gdzie tu starzy? Sama młodzież. No chyba że mówimy o nastkach, Ci faktycznie siedzą przed kompami i spotykają się wirtualnie na FBooku ;-/

   • 7 7

   • Bo chodzi o...

    Chodzi o pokolenie 50+, co im się wszystko należy - jak byli młodzi to do pracy szli (należy się), przedszkole dla dzieci - należy się, szkoła i opieka zdrowotna - należy się, emerytura - należy się (a i tak większość trzyma się stołków) a ich dzieci pracy nie mają - bo tym się już nie należy. Babć i dziadków dla swoich dzieci też 30 latkowie nie mają - bo tym się teraz druga młodość należy - beznadziejne pokolenie....50 +.

    • 1 1

 • 3 podstawowe wady nordic walking: (4)

  - niemożna iść i otwierać browara
  - niemożna iść trzymając w ręku otwartego browara
  - niemożna iść popijając browara

  • 36 16

  • Garkotłuku, do książek! (3)

   "Niemożna" piszemy oddzielnie: "nie można"!

   • 8 8

   • Skoro napisałem niemożna razem to znaczy.... (1)

    że można "niemożna" pisać razem. Jak bym próbował i nie mógł napisać niemożna razem to by znaczyło że "niemożna" niemożna pisać razem !! Po za tym autokorekta nie podkreśliła więc tym bardziej można "niemożna" pisać razem. Pozdrawiam.

    • 14 10

    • No i tu się mylisz

     nie ważne czy niemożna czy też nie można trzymać browca, trzeba się zaopatrzyć w taki sprytny plecak z rurką i wtedy można!

     • 3 3

   • niemożna w sensie niebogata można

    • 4 4

 • a te kijki to po ile? 30 - 50 zł? (1)

  • 6 6

  • Moje karbonówki, jedyne 285 zł ;)

   Pracuję, zarabiam więc mnie stać

   • 8 6

 • "sport" dla emerytow (2)

  nigdy nie widzialem z kijkami kogos kto by mial mniej niz 55-65 lat (tak na oko).
  sami siwi, starzy, w okularach i czesto zgarbieni.

  • 17 21

  • ...i zapomniałeś dodać, że ta sama grupa to ludzie, którzy w ogóle nie mają pojęcia o Nordic Walking

   To, że chodzą z kijkami to nic nie znaczy, często kaleczą tę formę rekreacji. Opierają się na nich, zamiast się odpychać. A często właśnie ich widzisz, bo poruszasz się zapewne tylko po parku lub nad morzem, gdzie ich pełno. Ludzie uprawiający nordic walking na dłuższych dystansach chodzą poza cywilizacją, czyli waśnie po lesie, i zapewniam, że nie są to dziadki, ale fakt to też nie młodzież.

   • 7 6

  • Do krótkowidza

   Ty chyba sam masz problem ze wzrokiem, skoro nie widziałeś młodych ludzi z kijami, a i nie jeden starszy pasjonat nw może pochwalić się sylwetką, kondycją, nie mówiąc o intelekcie. Weź ze sobą okulary i przyjdź na zawody, polecam stronę http://www.chodzezkijami.pl

   • 4 5

 • Moze to i fajne

  Dla ludzi w podeszłym wieku i słabej wydolnosci organizmu,to taka namiastka biegania.Jestem za słaby zeby biegać to łaże z kijami.

  • 7 7

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Popołudniowa wycieczka rowerowa po pracy, nad Jezioro Marchowo

30-50 zł
zajęcia rekreacyjne, rajd / wędrówka

Gdańsk z kajaka z przewodnikiem: przybij piątkę Sołdkowi

75-95 zł
spacer, zajęcia rekreacyjne, regaty

Co w miejskiej trawie piszczy?

warsztaty, spacer

Forum

Najczęściej czytane