wiadomości

stat

Nurkowe ABC. Zacznij od kursu i sprzętu

Kursy nurkowania organizowane są przez liczne w Trójmieście szkoły oraz kluby nurkowe i pływackie.
Kursy nurkowania organizowane są przez liczne w Trójmieście szkoły oraz kluby nurkowe i pływackie. fot. Wojciech Jakubowski/KFP

Nurkowanie to bajeczna przygoda bez względu na to, czy wolimy akweny tropikalne, czy nieco chłodniejsze - polskie. Pierwszym krokiem do poznania podwodnego świata jest wybranie się na kurs nurkowy oraz zakup lub wypożyczenie podstawowego sprzętu.Czy masz własny sprzęt nurkowy?

tak, używam go często 33%
tak, ale używam go sporadycznie, na przykład podczas wyjazdów na wakacje 19%
nie, ale planuję zakup, wypożyczony nigdy nie będzie idealnie dobrany 23%
nie, wolę wypożyczać 25%
zakończona Łącznie głosów: 114
Kursy nurkowania organizowane są przez liczne w Trójmieście szkoły oraz kluby nurkowe i pływackie. Prowadzą je instruktorzy, których zadaniem jest zaznajomienie uczestników z techniką nurkowania, zasadami działania sprzętu, bezpieczeństwem oraz innymi niezbędnymi dziedzinami wiedzy.

Zobacz wszystkie szkoły i kluby nurkowania w Trójmieście

Coraz popularniejsze są kursy wyjazdowe, podczas których nie tylko nauczymy się tajników podwodnego sportu, ale też będziemy mogli się cieszyć z ciepłych wód Egiptu (gdy tylko sytuacja w tym kraju wróci do normy) czy innego egzotycznego kraju.

Przed takim wyjazdem warto zainwestować we własny sprzęt podstawowy. ABC to maska, fajka oraz płetwy. Elementy te stanowią o komforcie nurkowania, wypożyczone mogą kiepsko leżeć i psuć wrażenia z pierwszych, zwykle niezapomnianych podwodnych eskapad.

Najważniejszym zadaniem maski jest ochrona oczu i nosa przed wodą, dlatego powinna ona być maksymalnie szczelna. Przed kupnem należy przymierzyć maskę na sucho, nie zakładając paska na głowę, tylko ją przysysając do twarzy przez wciągnięcie powietrza nosem. Wybieramy maskę, która po takim zabiegu "przykleja" się do twarzy.

Fajka to kolejny element niezbędnego wyposażenia - zwłaszcza podczas nurkowania turystycznego, w ciepłych, tętniących życiem wodach. Istnieją dwa rodzaje fajek, sztywne oraz miękkie. Te pierwsze zwykle wyposażone są w zawory ułatwiające opróżnienie jej z wody. Jednak ze względu na brak możliwości zwinięcia jej i schowania do kieszeni, może być mało wygodna w użytkowaniu. Fajki miękkie z łatwością dają się zwinąć i przechowywać.

Płetwy występują w dwóch podstawowych rodzajach: paskowe i kaloszowe. Jeśli planujemy nurkować w okolicy kamienistych plaż lub w wodach chłodniejszych niż 33 stopnie, bardziej przydadzą nam się płetwy paskowe. Oprócz nich zaopatrzyć się musimy w specjalne buty, które dodatkowo ochronią stopy przed chłodem i urazami podczas chodzenia po plaży. Płetwy kaloszowe są używane przeważnie na zajęciach w basenie.

Ciężko o dobry sprzęt do nurkowania w zwykłym sklepie sportowym, co zatem zdobić gdy nasze wymarzone ABC dostępne jest tylko w internecie?

Wybór fajki nie stwarza żadnego problemu, każda będzie pasować. Rozmiary płetw, czy butów nurkowych odpowiadają rozmiarowi obuwia, więc i tu nie powinno być większych wątpliwości. Pewnym problemem może okazać się zakup maski, przecież to czy dany model będzie dla nas odpowiedni zależy od ukształtowania twarzy. Jak postępować w takiej sytuacji radzi Jarosław Kwiatkowski, właściciel internetowego sklepu Go-dive.pl. - Osoby początkujące często decydują się na sprzęt, który przetestowały wcześniej, zwykle podczas szkolenia w centrach nurkowych. Zdarza się też, że nasi klienci zamawiają dwie lub trzy maski, z czego wybierają jedną, a pozostałe odsyłają do sklepu.

Opinie (32) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl