• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Obostrzenia w obiektach sportowych. Czy i jak sprawdzane są paszporty covidowe?

Damian Konwent
18 grudnia 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 
Informacja na jednej z gdańskich pływalni. Informacja na jednej z gdańskich pływalni.

Od kilku dni w Polsce obowiązują nowe ograniczenia. Sprawdziliśmy, czy w obiektach sportowych weryfikowane są paszporty covidowe i jakie są z tego powodu restrykcje. Przedstawiamy różne spojrzenia na całą sytuację.Czy pokazanie paszportu covidowego to dla ciebie problem? Sprawdź, wyniki ankietyKtóre postępowanie właścicieli uważasz za właściwe?

Od 15 grudnia na terenie całej Polski zostały obniżone limity obłożenia m.in. klub fitness, basenów i aquaparków. Gdy obiekt zapełni się w 30 procentach, wchodzić do niego powinny wyłącznie osoby zaszczepione, których limity nie obowiązują.

Zaostrzone restrykcje w Polsce- "W związku z ograniczeniami ilościowymi w obiekcie, osób niezaszczepionych od dnia 15.12.2021 wprowadzamy obowiązek okazywania certyfikatu szczepienia na COVID-19" - taki komunikat, w myśl powyższych uregulowań pojawił się w jednej z gdańskich pływalni.
Sprawdziliśmy, czy i w jaki sposób sprawdzane są certyfikaty w Trójmieście. Prezentujemy różne spojrzenia na aktualną sytuację.

Obostrzenia koronawirusowe tylko na papierze? Przeczytaj felieton

Limit przekroczony, bez szczepienia nie wejdzieszW Trójmieście są obiekty, z których nie skorzystasz, jeśli jesteś osobą niezaszczepioną, a limit osób jest właśnie przekroczony.

- Na zasadzie dobrowolności oświadczenia, prosimy klientów o deklarację czy posiadają "paszport covidowy" i są skłonni go okazać. Jeśli tak, wchodzą ponad obowiązujący limit osób niezaczepionych, które mogą korzystać z obiektu. Weryfikacja odbywa się z wykorzystaniem elektronicznego systemu obsługi klienta. Takie dane są zbierane anonimowo i nie są dalej przetwarzane. W przypadku odmowy lub deklaracji, że jest się osobą niezaszczepioną, osoby takie są wliczane do limitu 30 proc., czyli maksymalnie możemy wpuścić 13 takich osób do pływalni na StogachMapka, OruniMapkaOsowejMapka (tu łączna pojemność wynosi 46 osób przyp. red.) lub 18 na ChełmieMapka - mówi nam Grzegorz Pawelec z Gdańskiego Ośrodka Sportu.

Koronawirus. Wszystko na Trojmiasto.plWierzą na słowoCzęść zarządzających uważa, że ma związane ręce. Jednocześnie nie chcą tracić klientów, dlatego nie zamierzają wobec nich wyciągać konsekwencji.

- Czujemy bezsilność, ponieważ jesteśmy pozostawieni samym sobie. Zapadały decyzje, które są trudne do jednoznacznej interpretacji. Wiemy dokładnie, ilu klientów korzysta w danej chwili z obiektu, więc wyznaczenie 30 proc. nie stanowi problemu. Problem pojawia się, gdy mamy zweryfikować "paszporty szczepionkowe". Niestety, nie mamy takich narzędzi, więc musimy pozwolić klientom na wejście po werbalnej weryfikacji. Druga strona medalu jest taka, że w każdej chwili może trafić do nas kontrola. Obawiam się, że ewentualne kary nie będą wtedy łagodne - wyjaśnia Piotr Stefański, dyrektor Aquaparku w SopocieMapka.

Covidowe restrykcje w kulturze i gastronomii. Absurdy i brak logiki. Przeczytaj felieton- Na szczęście mamy duży obiekt, więc próbujemy znaleźć złoty środek. Nie chcemy nadstawiać się opinii klientów. Mamy aplikację do weryfikowania "paszportów szczepionkowych". Jeśli ktoś chce pokazać dobrowolnie, to proszę bardzo. Natomiast jeśli nie, to tak naprawdę nie mamy przyjętej strategii. Jesteśmy postawieni w bardzo trudnej i nieprzyjemnej sytuacji. Czekamy na rozwój, licząc, że ktoś coś z tym zrobi - twierdzi Maciej KrakowiakJumpcity GdyniaMapka.

Obostrzenia nie są egzekwowaneSą też tacy, którzy wychodzą jeszcze z innego założenia i wcale nie zamierzają przeprowadzać weryfikacji.

Na siłowni warto dezynfekować sprzęt, który wcześniej był używany. Na siłowni warto dezynfekować sprzęt, który wcześniej był używany.
- Nie mogę tego robić, bo nie mam takiego prawa. Do tego potrzebna jest dokumentacja. Ok, przedsiębiorcy będą zarabiać mniej, ale absolutnie nie powinno się segregować klientów. To tak, jakby dzielić ludzi na białych i czarnych. Przecież to niedorzeczne. Oczywiście stosujemy wszystkie zasady reżimu sanitarnego i wszelkie środki ostrożności. Jednak nie będę ograniczał ludziom wolności - uważa Łukasz Kończak, który prowadzi fitness klub w Trójmieście.
Powyższe przykłady to jedynie część historii, które nietrudno dostrzec w ostatnich dniach. I wydaje się, że jeżeli przepisy nie zostaną doprecyzowane, trudno będzie o poprawę aktualnej sytuacji.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (249)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Qigong Falun Dafa w Gdyni w COP

spotkanie, zajęcia rekreacyjne

Zajęcia Zumbini

50 zł
zajęcia rekreacyjne

Spacery wtorkowe z przewodnikiem (1 opinia)

wykład / prezentacja, spacer

Forum

Najczęściej czytane