wiadomości

Od kiedy będą otwarte pływalnie i z jakimi ograniczeniami?

Wszystko wskazuje na to, że pływalnie zostaną otwarte w czerwcu, z ograniczeniami co do liczby korzystających.
Wszystko wskazuje na to, że pływalnie zostaną otwarte w czerwcu, z ograniczeniami co do liczby korzystających. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Oficjalnych terminów jeszcze nie ma, ale pływalnie nastawiają się na otwarcie najpóźniej w drugiej połowie czerwca. Choć chlorowanie i ozonowanie sprawiają, że hale basenowe są bezpiecznie od koronawirusa, obostrzeń należy się spodziewać w kwestii liczby odwiedzających, dystansu społecznego i korzystania z szatni oraz toalet.Pływalnie i baseny w TrójmieściePływalnie i baseny cały czas czekają na "odmrożenie", podobnie jak siłownie i kluby fitness. Nieoficjalnie mówi się, że będą mogły otworzyć się na gości na początku czerwca.

- Wciąż nie znamy dokładnej daty, w której będzie można otworzyć obiekty. Niemniej omawiamy już środki bezpieczeństwa i zmienione zasady funkcjonowania, które najprawdopodobniej będzie trzeba wprowadzić - mówi Grzegorz Pawelec z Gdańskiego Ośrodka Sportu, odpowiedzialnego za miejskie pływalnie w Gdańsku.

III etap odmrażania sportu - otwarte hale i saleW liście odpowiadającym na pytanie Grzegorza Hudzika, zastępcy głównego inspektora sanitarnego, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny dr n. med. Grzegorz Juszczyk poinformował, że:

"Zwykła procedura uzdatniania i dezynfekcji wody stosowana w pływalniach publicznych, zapewniająca utrzymanie stężenia wolnego chloru, wartości pH i potencjału redoks w wodzie w niecce basenowej w granicach zgodnych z wymaganiami określonymi w rozporządzeniu ministra zdrowia z 9 listopada 2015 r. (Dz.U. 2015, poz. 2016) jest wystarczająca dla zapewnienia odpowiedniej jakości mikrobiologicznej wody, w tym eliminacji SARS-CoV-2".

Nowych basenów w Gdańsku na razie nie będzieW tym samym piśmie wskazane zostały czynniki, o które należy zadbać w celu zwiększenia środków bezpieczeństwa osób korzystających z pływalni, gdy te zostaną otwarte. Wprawdzie nie mają one statusu oficjalnych rządowych zaleceń, ale wskazują, na jakie obostrzenia należy się przygotować. Wśród nich są m.in.:
  • unikanie nadmiernego zagęszczenia odwiedzających (maksymalnie 25 do 33 proc. przeciętnego obciążenia obiektu)
  • zachowanie minimalnej odległości 2 m pomiędzy osobami na całym obiekcie
  • zakaz organizowania różnego rodzaju imprez, gromadzących większą liczbę uczestników oraz widzów, jak gier zespołowych, zawodów, pokazów
  • stosowanie środków bezpieczeństwa i odstępów w szatniach, toaletach i przy kasach
  • korzystanie z maseczek ochronnych aż do wejścia do przebieralni


- Technologicznie będziemy gotowi do otwarcia od początku czerwca. Biorąc pod uwagę nieoficjalne informacje, przygotowujemy się na otwarcie w drugiej części miesiąca . Kluczowe jest zapewnienie, które otrzymaliśmy, że sama hala basenowa jest strefą bezpieczną. Ozonowanie i proces chlorowania wody sprawiają, że jest wolna od wirusów. Kluczowe będzie zadbanie o zabezpieczenia higieniczne od momentu wejścia na obiekt aż do hali basenowej. Wciąż nie ma oficjalnych wytycznych, więc wstępnie przygotowujemy się z uwzględnieniem przepisów i procedur, które dotyczą sklepów wielkopowierzchniowych czy restauracji. To oznacza zakup osłon z plexi czy dużych ilości płynów dezynfekujących - wyjaśnia nam Piotr Stefański, dyrektor marketingu i sprzedaży w Aquapark Sopot.

Zobacz, jak przebiega serwis, naprawa i czyszczenie aquaparku w SopocieBez względu na to, czy pływalnie zostaną otwarte na początku, czy w połowie czerwca, odbudowanie ich rentowności będzie trudne. Nie wiadomo bowiem, jak szybko wrócą do nich goście, a nawet jeśli chęć popływania wygra z obawami przed wirusem, liczba wejść będzie ograniczona.

- Choć pojemność hali basenowej wynosi w naszym przypadku około 900 osób, szykujemy się na godzinny limit 350. Rozważamy też wydłużenie doby i zachęcanie gości do korzystania z obiektu w godzinach wieczornych - przyznaje Stefański.

Opinie (45) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl