stat
Impreza już się odbyła

Ogólnopolski Dzień Curlingu - trening otwarty

17 lutego roku Polska Federacja Klubów Curlingowych wraz z siedmioma klubami curlingowymi organizuje Ogólnopolski Dzień Curlingu. W sześciu miastach zostaną zorganizowane otwarte treningi, na których uczestnicy będą mogli poznać tą bardzo ciekawą dyscyplinę olimpijską. Dowiedzą się o co chodzi z tym szczotkowaniem, a także dlaczego curling nazywany jest też "szachami na lodzie"

W ramach Ogólnopolskiego Dnia Curlingu treningi otwarte odbędą się w Hali Olivia w Gdańsku, w godz. 14.00 i 20.00

Organizatorzy:
Polska Federacja Klubów Curlingowych
GKS Stoczniowiec
Sopot Curling Club "Wakuta"
Śląski Klub Curlingowy
Krakowski Klub Curlingowy
KS Warszowice
Toruński Klub curlingowy

CURLING:
Curling jest sportem olimpijskim. Uprawiają go osoby niemal w każdym wieku, także osoby niepełnosprawne. Curling to sport który integruje ludzi. Jego powstanie jest nierozerwalnie związane z potrzebą wspólnego spędzania czasu. Stąd obecna od samego początku i pielęgnowana po dzień dzisiejszy tradycja "broomstacking" czyli towarzyskiego spotkaniu po zakończonym meczu.

Historia:
Początki curlingu sięgają XVI-wiecznej Szkocji, z tego okresu i miejsca pochodzą najstarsze wzmianki na temat uprawiania tej gry. W 1838 roku w Szkocji powstał powstał pierwszy na świecie klub curlingowy - Royal Caledonian Curling Club. Nie całe sto lat później curling miał swój olimpijski debiut na igrzyskach w Chamonix w 1924 roku. Jednak na kolejny turniej olimpijski w tej dyscyplinie sportu musieliśmy czekać do 1998 roku. Od tego czasu curling jest już na stałe obecny w programie igrzysk olimpijskich, a na obecnych igrzyskach roku rozgrywany jest także olimpijski turniej par mieszanych.

Zasady:
Każdy mecz curlingu składa się z endów, na turniejach rangi mistrzowskiej jest ich 10 (8 w przypadku Par Mieszanych) ale ich liczba może być mniejsza, szczególnie na turniejach towarzyskich nie rozgrywa się raczej meczy dłuższych niż 8 endowe. Drużyna curlingowa składa się z 4 zawodników, a w konkurencji Par Mieszanych jak sama nazwa wskazuje z dwóch osób różnej płci. W jednym endzie zawodnicy obu drużyn rzucają na przemian, w sumie każda z drużyn wykonuje osiem rzutów, wyjątkiem są znowu Pary Mieszane, gdzie jedna drużyna zagrywa tylko pięć razy. Na koniec każdego enda ustalany jest wynik. W danym endzie punktować może tylko jedna drużyna, ta której kamienie są bliżej środka domu od najlepszego kamienia drugiej drużyny. Liczba lepszych kamieni to liczba punktów. Punktują tylko kamienie znajdujące się w domu. Po rozegraniu wszystkich endów sumuje się punkty zdobyte przez obie drużyny. Mecz wygrywa ta drużyna która zdobędzie ich najwięcej.

Przeczytaj także

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Wydarzenia

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl