Parkrun Gdańsk pobił rekord frekwencji

7 września 2015 (artykuł sprzed 8 lat)
Dotychczasowy rekord frekwencji w parkrun Gdańsk został pobity. Wynosi już nie 202 uczestników, a 269. Dotychczasowy rekord frekwencji w parkrun Gdańsk został pobity. Wynosi już nie 202 uczestników, a 269.

Blisko 400 uczestników liczyły łącznie kolejne biegi parkrun w Trójmieście. W Gdańsku udało się nawet pobić rekord frekwencji, który od teraz wynosi 269 startujących. W Parku Reagana triumfowali Łukasz Stachowiak i Marta Sawicka. Z kolei na Bulwarze Nadmorskim najszybciej 5-kilometrową trasę pokonali Jacek Śliwiński i Nicole Labuda.

W parkrun Gdańsk dzięki wielkiej mobilizacji środowiska biegowego - udało się pobić zeszłoroczny rekord frekwencji (202 osoby). Linię mety gdańskiego cyklu minęło 269 uczestników - w tym wiele osób, które rozpoczęły swoją przygodę z bieganiem.

Jako pierwszy na mecie - pojawił się Łukasz Stachowiak, dla którego było to już 26 zwycięstw w parkrun Gdańsk. Do życiówki zabrakło mu jedynie 4 sekund, a bieg ukończył w czasie 16:29. Na dalszych miejscach znalazł się: Michał Wysłouch (17:21) oraz Rafał Gajewski (18:01).

Wśród pań zwyciężyła Marta Sawicka, która jest stałą uczestniczką biegów parkrun w Wielkiej Brytanii. Bieg wygrała z niezłym czasem 19:50. Druga była Elżbieta Tuwalska (20:26), a trzecie miejsce zajęła Małgorzata Iwan z nowym rekordem życiowym - 20:26.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI 186. PARKRUN GDAŃSK

Na Bulwarze Nadmorskim rekordu wprawdzie nie udało się pobić, ale pięciokilometrową przebieżkę pokonało 129 miłośniczek i miłośników biegania. Najszybszy okazał się Jacek Śliwiński z wynikiem 16:25. Drugi z ponad półtoraminutową stratą był Tomasz Bogusz (17:40), natomiast na najniższym stopniu podium stanął Paweł Pacholec (17:46).

U pań wygrała Nicole Labuda z nową życiówką 23:06. Nie wiele dalej były dwie kolejne stałe "pakrunnerki" - Karolina Węgrzyńska, która uzyskała rekord życiowy (23:17), a tuż za nią była Kamila Szulc.

Dzięki znakomitym warunkom pogodowym ponad 80 uczestników poprawiło swoje rekordy życiowe - co jest przykładem, że wielu biegaczy zaczęło ostre przygotowania do jesiennego sezonu. Warto dodać, że podczas obydwu biegów zbierano fundusze na rzecz 13-letniej Alicji Grzymowicz, u której wykryto guz mózgu. Więcej informacji o zbiórce i formach pomocy można znaleźć w tym miejscu.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI 191. PARKRUN GDYNIA

Za tydzień parkrun Gdańsk nie odbędzie się ze względu na 53. Bieg Westerplatte. Natomiast gdyński cykl wystartuje bez zmian, w sobotę o godz. 9.

Obecnie biegi parkrun odbywają się w 28 miastach Polski. Uczestnikami są osoby w wieku od 8 do 81 lat i można powiedzieć, że biegi parkrun skupiają środowiska biegowe w pigułce. Praktycznie każdy, kto rozpoczyna swoją przygodę biegową od parkrunu, natychmiast zauważa, że ludzie tam przychodzący znają się jak rodzina - i tak w zasadzie jest. Na masowych zawodach nie jest się w stanie poznać wielu maniaków amatorskiego biegania, człowiek czuje się wręcz anonimowy.

W Trójmieście gospodarzami są Gdańsk - Park Reagana i Gdynia - Bulwar Nadmorski. W biegach parkrun może wystartować każdy. Są one bezpłatne i prowadzone przez wolontariuszy w myśl idei parkrun - "od biegaczy dla biegaczy". Wystarczy raz zarejestrować się na parkrun.pl i przyjść na bieg z wydrukowanym kodem.