Parkrun Gdynia z drugim rekordem w Polsce

17 kwietnia 2016 (artykuł sprzed 8 lat)

Uczestnicy parkrun Gdynia w wielkim stylu pobili rekord frekwencji. W specjalnej edycji biegu na 5 km pobiegło aż 390 biegaczy. Poprzedni najlepszy wynik wynosił 202 osoby. Tym samym Gdynia może poszczycić się drugim rekordem frekwencji wśród około 30 lokalizacji w Polsce po Poznaniu. W Gdańsku, którego rekord wynosi 270 uczestników, tym razem pobiegło 130 osób.

16 kwietnia przejdzie do historii gdyńskiego parkruna. Z okazji 90 lat Gdyni nastąpiła próba pobicia rekordu frekwencji cosobotniego biegu. Wynik sprzed trzech lat (202 uczestników) został pobity w cuglach. Sobotni bieg ukończyło aż 390 biegaczy!

Warto dodać, że wśród 32 lokalizacji parkrun Polska, większą frekwencją może poszczycić się teraz jedynie parkrun Poznań, który dzierży rekord 1111 osób. Tak świetny wynik był efektem tego, iż w grudniu 2015 roku, poznański parkrun odbył się w ramach 95 rocznicy powstania wielkopolskiego.

Najwyższe rekordy frekwencji w parkrun Polska: Poznań 1111 osób, Gdynia 390, Łódź 318 osób, Gdańsk 270, Warszawa-Praga 217, Kraków 166

Jako pierwszy linię mety na Bulwarze Nadmorskim pokonał Tomasz Bagrowski, który jest stałym uczestnikiem gdańskiego parkrun. Dystans 5 km pokonał w 16 minut i 46 sekund. Nieźle liderowi deptali po piętach najszybsi uczestnicy parkrun Gdynia, którzy uzyskali nowe rekordy życiowe. Na kolejnych miejscach byli: Damian Sławiński (16:48), Paweł Pacholec (16:56) i Konrad Zalewski (17:39).

Wśród pań zwyciężyła Magdalena Różyk z czasem 22:02. Druga z 10-sekundową startą do triumfatorki była Monika Beyer Wróblewska, a najniższe miejsce na podium trafiło do Kamili Szulc (22:31).

- Koordynatorzy i wolontariusze parkrun Gdynia są niesamowici. Robią to wszystko, żeby ludzie coraz więcej się ruszali i z ochotą przychodzili w sobotni poranek pobiegać. Dzięki temu mnóstwo osób przełamuje swoje bariery wytrzymałości. Cała otoczka, wielki napis "meta", domowe wypieki i przede wszystkim uśmiechnięte twarze, za to wszystkim bardzo dziękuję - mówiła po biegu Różyk, reprezentantka Biegramyrazem.pl.
PEŁNE WYNIKI 223. PARKRUN GDYNIA

Natomiast w Gdańsku bieg ukończyło 130 uczestników. Jako pierwszy na mecie zameldował się debiutujący w parkrunie, Marcin Mikuś z wynikiem 17:51. Niewiele później był na mecie Cezary Wronka z rezultatem 18:08, a trzecią pozycję osiągnął Jan Suliński (18:39).

Wśród pań dwa pierwsze miejsce zajęły siostry Tuwalskie - Elżbieta zaliczyła 5 km w 19:46, a Małgorzata w 20:48. Trzecia była Marta Kamińska-Olczak z czasem 22:53.

PEŁNE WYNIKI 216. PARKRUN GDAŃSK

Biegi parkrun odbywają się w 30 miastach Polski. Łącznie na całym świecie jest ponad 700 lokalizacji, które organizowane są w 11 państwach m.in.: w Australii, Danii, Irlandii, Nowej Zelandii, Republice Południowej Afryki, USA czy w Wielkiej Brytanii. Uczestnikami są osoby w wieku od 8 do 81 lat. Aby wystartować w biegach parkrun, wystarczy raz zarejestrować się na parkrun.pl i przyjść na bieg z wydrukowanym kodem.