Parkrun świętował pod krawatem i z rekordami

8 marca 2015 (artykuł sprzed 9 lat)

Prawie 400 osób pobiegło w zawodach parkrun w Gdyni i w Gdańsku świętując Dzień Kobiet. Część panów zdecydowała się z tej okazji pobiec w koszulach i krawatach, a panie zmobilizowały się do życiowych rekordów na 5 km. Biegi odbywają się w każdą sobotę o godzinie 9, w 13 miastach Polski i 400 lokalizacjach na całym świecie. Kolejny start już 14 marca.

Im bliżej wiosny tym na cosobotnich biegach parkrun Gdańsk i parkrun Gdynia coraz liczniej. Wczorajsze biegi na dystansie 5 km łącznie przebiegło około 370 biegaczek i biegaczy, w tym wielu debiutantów, uczestników z psami i wózkami. Doskonałe warunki pogodowe sprawiły, że kilkadziesiąt osób poprawiło swoje wyniki. Jednak nie rezultaty, a atmosfera, klimat i możliwość rozpoczęcia aktywnie soboty w przyjaznym towarzystwie - są najważniejszym elementem "parkrunnowego" biegania.

W obydwu lokalizacjach uczestnicy wykazali się kreatywnością, aby uczcić Dzień Kobiet na biegowo. Wielu gdańskich biegaczy pokonało trasę pod krawatem, a bieg kończyli gęsiego. Natomiast kilka uczestniczek wystartowało w charakterystycznych sukienkach, al'a gospodynie domowe.

W Parku Reagana wśród 202 miłośników biegania, najszybciej dwie pętle pokonał Mateusz Petelski z nowym rekordem życiowym - 17:03. Dziesięć sekund później linię mety przekroczył Łukasz Stachowiak, a trzeci był Tomasz Bagrowski (Radość Biegania) z czasem 17:36.

Wśród pań najlepsza była Małgorzata Tuwalska, która nie tylko zwyciężyła po raz 30 w parkrun Gdańsk, ale również ustanowiła swój nowy rekord życiowy 18:51 - zajmując w łącznej klasyfikacji 7 miejsce. Druga z kobiet była jej siostra Elżbieta z wynikiem 20:01, a na trzecim miejscu znalazła się Jagoda Poszytek z rezultatem 23:24.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI 160. PARKRUN GDAŃSK

Stały uczestnik parkrun Gdańsk Dariusz Lulewicz z Grupy Trójmiasto, w poetycki podsumował sobotni bieg.

Niech powiedzą same panie..."

Na Bulwarze Nadmorskim Gdyni pierwsza czwórka panów poprawiła swoje życiówki. Wygrał Adam Szwarc z wynikiem 17:07. Drugie miejsce zajął Szymon Gwardjak (17:23), a trzeci był lider klasyfikacji punktowej IV sezonu parkrun Gdynia - Tomasz Bogusz (17:25).

Wśród pań wygrała Laura Stolarczyk, która 5 km pokonała w 21:15. Niecałe 20 sekund później na mecie była Olga Łotocka (22:58), a trzecie miejsce zajęła Lena Kostrzewa z nowym rekordem - 23:54.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI 166. PARKRUN GDYNIA

W biegach parkrun może wystartować każdy. Wystarczy raz zarejestrować się na parkrun.pl i przyjść na bieg z wydrukowanym kodem. Biegi odbywają się w każdą sobotę o godzinie 9, w 13 miastach Polski i 400 lokalizacjach na całym świecie (Australia, Dania, Irlandia, Nowa Zelandia, Republika Południowej Afryki, Rosja, USA, Wielka Brytania). W Trójmieście ich gospodarzami są Gdańsk - Park Reagana i Gdynia - Bulwar Nadmorski.