wiadomości

Pępek do kręgosłupa, czyli czym zachwyciły się amerykańskie gwiazdy

Najnowszy artukuł na ten temat

Ciekawe zajęcia w klubach fitness

Reha pilates nie zmęczą was, ale pomogą walczyć z wadami postawy.Wady postawy to choroba cywilizacyjna. Brak ruchu, siedzący tryb życia, czy po prostu pozostałości po okresie dorastania. Pojawiają się również po różnego rodzaju zabiegach. Ten problem dotyka podobno ponad połowę społeczeństwa i, jak myślą niektórzy, nie dotyczy tylko dzieci. Wzmacnianie mięśni głębokich może pomóc w wyprostowaniu sylwetki. Na takich ćwiczeniach skupia się właśnie reha pilates.Reha pilates stanowi ciekawą pozycję wśród zajęć fitness?

warto walczyć z wadami postawy, zwłaszcza w taki sposób 62%
nie próbowałem/am, więc nie wiem 23%
ćwiczenia powinny zmęczyć człowieka, wtedy mają sens, pilates nie ma 15%
zakończona Łącznie głosów: 90
Bóle, niechęć, zmęczenie, nie po tych ćwiczeniach. Zajęcia reha pilates były zdecydowanie najbardziej spokojnymi z serii fitness, w jakich uczestniczyłem. O ich niskiej intensywności i trudności świadczy fakt, że mogą brać w nich udział osoby w każdym wieku, potrzebujące rehabilitacji lub nawet kobiety w ciąży.

Dlatego też w klubie Fitness Spójnia w Gdańsku prowadzone są te zajęcia. Ćwiczenia nie są dynamiczne. Unoszenie kończyn, ściąganie łopatek i główne hasło "pępek do kręgosłupa". Napinamy i rozluźniamy mięśnie. Zaznaczony wdech powietrza nosem i wydech ustami.

Żadna wielka filozofia, która nie wyciśnie z nas wielu kropli potu. Nie wyrzeźbi sylwetki "na kulturystę", ale sprawi, że poczujemy się bardziej wyprostowani, sprężyści i nieco swobodniej poruszający się. I zapewniam, że nie są to zajęcia wyłącznie dla kobiet. Zresztą w przeszłości ćwiczeniami pilates interesowali się różni znani ludzie, jak Madonna, Brad Pitt, Jody Foster czy Harrison Ford, którzy podobno byli nimi zachwyceni.

- Uczestniczę w tych zajęciach już od 10 lat i jeszcze mi się nie znudziły. Zdecydowanie pomagają w codziennym funkcjonowaniu, a do tego nie obciążają organizmu. Dzięki nim czuję się w stu procentach sprawna, a wykonywanie nie tylko podstawowych ruchów nie sprawia trudności - mówi uczestniczka zajęć reha pilates, Danuta.

TANIEC NA RURZE CZY AKROBATYKA?

W zajęciach, na które się wybraliśmy, pomagały piłki. Początkowo może wydawać się, że utrudnią ćwiczenia. W praktyce pozwalają utrzymywać stabilizację i pracować odpowiednimi partiami mięśni, tak w pozycji stojącej, jak i leżącej. Oczywiście nad poprawnym ułożeniem ciała czuwa również instruktorka. Pokazuje, jak samemu wyczuć, czy odpowiednio wykonujemy ćwiczenia. Następnie bez problemu jesteśmy w stanie powtórzyć to w domu. Więc jak nie mamy czasu, aby wybrać się do klubu fitness, także tam możemy kontynuować ćwiczenia. To daje kolejny plus dla reha pilates.

- Na inne zajęcia nie mogłam już uczęszczać ze względu na ciążę. Reha pilates ze względu na łagodny tryb ćwiczeń jest jednak dla mnie idealny. Co powiedział mój lekarz, gdy dowiedział się, że chodzę na te zajęcia? Nie powtórzę dokładnie, ale z pewnością był zadowolony - mówi Ania.

Badania wykazują, że ponad 60 proc. społeczeństwa cierpi na bóle kręgosłupa. Największy wpływ na to mają wady postawy. Diagnozowane u dzieci, powinny być korygowane poprzez specjalistyczną gimnastykę. Dorosłych rzadko wysyła się na takie zajęcia. A przecież wady postawy w znaczący sposób potrafią wpływać na komfort życia codziennego. Najbardziej zagraża nam siedząca praca, odzwyczajająca od normalnego ruchu. U niektórych objawia się to trudnościami z wejściem po schodach na trzecie piętro, u innych bólami głowy czy właśnie kręgosłupa.

CZY ĆWICZENIA EWY CHODAKOWSKIEJ TO TYLKO SEZONOWA MODA?

W powrocie do zdrowia i naprawieniu postawy ciała mają pomóc ćwiczenia Josefa Pilatesa. Niemiec wymyślił je w pierwszej połowie XX w.

"Muszę mieć rację. Nigdy nie użyłem aspiryny. W życiu nie miałem urazu. Cały kraj, cały świat powinien wykonywać moje ćwiczenia. Byliby szczęśliwsi" - stwierdził autor, mając już 82 lata.

Polegają one głównie na wzmacnianiu mięśni, zwłaszcza tych głębokich. One, razem z więzadłami i ścięgnami pozwalają utrzymywać w odpowiedniej pozycji poszczególne elementy szkieletu. Każde znaczne odchylenie od normy powoduje wady postawy. Podobnie jest po różnego rodzaju zabiegach, po których mamy problemy z poruszaniem się, a to wpływa na osłabienie mięśni.

POWER PUMP, CZYLI FITNESS DLA TWARDZIELI

Nie czujecie się na siłach, aby złapać za sztangę, wziąć udział w zajęciach ruchowych, które dadzą wam wycisk, nie lubicie biegać lub jeździć na rowerze, ta forma zajęć na pewno nie zniechęci do fitnessu. A w przypadkach terapeutycznych ćwiczenia modyfikowane są pod kątem indywidualnych potrzeb ćwiczących.

Opinie (19)

 • Wszystko bzdury (6)

  Starych kości się nie naprawi, jak od dziecka nie będą przyzwyczajone do ruchu.

  Wsadźcie sobie gdzieś te nowinki.

  Dzieci trzeba gnać na dwór i do sportu, a kto to zaniedbał - żadne rehafitnesy cudów nie zdziałają.

  Jedynie portfel odczuje spadek masy.

  • 20 42

  • dziekujemy ze pochwaliłes sie swoją głupotą a teraz wracaj za biurko (2)

   • 19 4

   • za biurkami to u mnie siedzą magistry od wf (1)

    ja w tym czasie realizuję swoje własne pasje i aktywności

    nie muszę bezkrytycznie łykać każdej amerykańskiej kalki

    • 4 5

    • super pasja - pisanie zjadliwych komentarzy na forum... szczerze Ci zazdroszczę :P

     • 6 0

  • pierwszy komentarz a taki głupi

   niestety:(

   • 8 3

  • Kilku innych niemców

   w I poł XX w. też wymyślało takie różne ćwiczenia, które potem bezkrytycznie miał wykonywać cały kraj i świat, żeby być zdrowszym

   • 2 2

  • Ruszaj się, a narzekanie zostaw za drzwiami

   Każdy ruch jest dobry i jeśli się czegoś nie da naprawić to przynajmniej dbajmy, żeby nie było gorzej.
   Popieram wszystko co się łączy z wyjściem z domu, ruchem, zabawą, oderwaniem od TV i komputera. Jeśli nie chcecie, żeby Wasze dzieciaki siedziały przed ekranem to pokażcie im, że można inaczej spędzać wolny czas.
   Nikt, nie każe od razu wydawać pieniędzy, ale pomysły mile widziane.

   Zazdrośni mężczyźni nie lubią gdy kobiety znajdą sobie chwilę dla siebie, choćby na małą gimnastykę, wolą mieć kurę domową, która nie wystawia głowy poza kuchnię, stąd krytyka każdej propozycji dla Pań.

   • 0 0

 • w każdej dziedzinie ważne jest przygotowanie

  Wady postawy się nie naprawi żadnymi ćwiczeniami, jeśli nie są dostosowane do jej rodzaju. Każdy rodzaj ćwiczeń może narobić szkód - przy lordozie pilates może być zbyt obciążający (ćwiczenia z wyprostem nóg nadwyrężają kręgosłup).
  Więc ważne jest przygotowanie i DOSTOSOWANIE zestawu ćwiczeń - bez względu na to czy pilates czy aerobic.
  Niektórzy rehabilitanci wręcz zalecają trening osobisty.

  • 15 3

 • Pilates, jestem na TAK

  Ćwiczę pilates od kilku lat,najpierw w grupie,pod okiem instruktorki przez pełną godzinę teraz z płytą dvd - 50 min. Po każdej serii ćwiczeń czuję się zrelaksowana i pełna energii, jak po doskonałym masażu. Zmęczyć i spocić też można się - ćwicząc pilates :) Polecam i zachęcam.

  • 16 2

 • Ale bzduuury , palma odbija co niektorym w poszukiwaniu frajerow (2)

  By kase z nich wydymac!!! Tylko to sie liczy. Kopiowanie tandetnego zachodu tak w tv jak i w zyciu tylko po to by frajerstwo kase wydawalo ,a oni zeby szczerza. Glupie pokolenie internetowe i robta co chceta bez wiedzy , bez ambicji i bez planow chlonie wszystko jak gabka. Byle modne , byle nowosc i juz leca i juz sie zapisuja ,bo nic innego ich puste glowki nie potrafia wymyslec. Wiec trzeba bzdure zareklamowac i wtedy lemingi maszeruja jak cmy do swiatla , bo ktos im pokazal bzdure. Izaraz jakie to cool , jakie to trendy , zaraz kilka arykulow na jakichs watpliwej jakosc portalach prowadzonych pzez niedogolonych swierszczy i juz jest cool!!!! I juz jest to co chciales robic zawsze w zyciu........Nooo akurat. Pora sie pepkiem wal nac w lebi 3 razy w sciane , moze klepki sie rusza.

  a pierwszy koment jest bdb.

  • 7 26

  • Czasem lepiej się nie wypowiadać... (1)

   Metoda Pilatesa niedługo będzie miała 100 lat, więc raczej trudno uznać ją za nowinkę. Warto natomiast poświęcić 3 min. i sobie to wygooglać zamiast robić z siebie osła tylko po to by coś "anty" napisać...

   • 7 0

   • To z dobrego teutońskiego miotu ten pilates pochodził

    może nawet ćwiczył z samym wodzem

    • 0 1

 • Aby "dotknąć pępkiem do kręgosłupa", trzeba mieć zwis brzucha na ponad pół metra.

  Ze zgrabną sylwetką niewiele ma to wspólnego (choć oczywiście o gustach się nie dyskutuje).

  • 1 12

 • Dobry klub, dobry trener to doskonale wydane pieniądze (1)

  Ja chodzę od sześciu lat - niestety, współczesny człowiek musi się ruszać, żeby zniwelować szkody, które sobie wyrządza choćby siedząc przy kompie. Spacerki nie wystarczą :( Opinii o trenerach szukam na portalu fitbuk - i zostawiam też swoje, bo wiem, że mogą się przydać.

  • 10 1

  • Bardzo dobry Instruktor

   Zgadzam się zdecydowanie z użytkownikiem powyżej, Pani Renata jest bardzo uzdolnioną , wszechstronną i wykwalifikowaną instruktorką byłam na nie jednych zajęciach i jestem bardzo zadowoloną. Potrafi indywidualnie każdemu pokazać co i jak. Widać ze robi to z serca i swej pasji.

   • 0 0

 • Polecam to nie brdury !

  Tego typu ćwiczenia wykonuję od czasu gdy pojawiły się u mnie kłopoty związane z przepuchliną kręgosłupa. Broniłam się przed operacją i zdecydowałam się na terapię manualną, rehabilitację i ćwiczenia.Tam poinstruowano mnie jak powinnam wykonywać te ćwiczenia. Wszystko razem zadziałało! Nie musiałam iść na operację i ćwiczę jeszcze czasami w domu, bo wiem że jak mam za długie przerwy w ćwiczeniu to znowu pojawiają się bóle ( ale wtedy wystarczy w moim przypadku wizyta u mojego specjalisty od metody manualnej nastawiania kręgosłupa + ćwiczenia i wracam do formy) :)
  Wszystkim polecam te ćwiczenia , im szybciej zaczniecie to lepiej, bo przy siedzącym trybie pracy wcześniej lub później każdy odczuje bóle w kręgosłupie. - niestety.

  • 10 1

 • (1)

  fajną koszulkę termiczną ma instruktorka :-)

  • 1 1

  • może dziewczynie zimno...

   • 0 0

 • tak!!!

  pilates jest rewelacyjny! i jeżeli ktoś piszę, że to bzdury to znaczy, że nigdy nie próbował albo nie wytrwał, bądź sam siebie oszukiwał przy ćwiczeniach. już po miesiącu widzę i czuję efekty, fakt, że same ćwiczenia mnie zbytnio nie fascynują i mimo że wyglądają na łatwe to takie nie są, ale i tak warto!!

  • 5 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Informacje

Reklama

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl