stat
Impreza już się odbyła

Piesze wędrówki z rodziną - Aktywuj się w Gdańsku, cz.14

Wraz z Miastem Gdańsk i Gdańskim Ośrodkiem Sportu zapraszamy na cykl bezpłatnych, rodzinnych wędrówek, które odbywać się będą w niedziele wolne od handlu, w ramach programu Aktywuj się w Gdańsku. Czternasta wędrówka będzie nieco inna od wcześniejszych tego typu wypadów. Tym razem nie zagłębimy się w lesie, a pełnych historii i tajemnic ulicach Dolnego Miasta Gdańska. Wędrówka realizowana jest w ramach akcji Living Street, Projektu Cities.Multimodal, współfinansowanego ze środków programu Interreg Region Morza Bałtyckiego.

lip 5

niedziela, godz. 10:00

Bąkowo, ul. Otomińska
bilety 50-100 zł
lis 8

niedziela, godz. 9:30 - 14:00

Gdansk osowa, ul. Gnieźnieńska
Cele zajęć:

-Popularyzacja rekreacji ruchowej, jako jednego z elementów zdrowego trybu życia.
-Promowanie aktywności fizycznej wśród rodzin z dziećmi oraz osób starszych
-Promocja Miasta Gdańska, jako miejsca przyjaznego mieszkańcom
-Aktywizacja mieszkańców Miasta Gdańska.

Wędrówka adresowana jest do rodzin z dziećmi oraz amatorów aktywnej turystyki pieszej gustujących w spokojnych wędrówkach. Z naszą trasą powinno poradzić sobie dziecko już w wieku 8 lat. Młodsze szkraby proponujemy zabrać w wózku terenowym, bądź w nosidełku.

Program wędrówki:
-Zbiórka o godz.9:45 (sprawdzenie obecności / podpisy na liście)
- 10:00 - przywitanie uczestników, idea wędrówek rodzinnych i wyjście w trasę
- 13:00 - przewidywalny powrót i zakończenie wędrówki

Trasa wędrówki:
Brama Stągiewna, spod której rozpoczynamy naszą wędrówkę, chroniła kiedyś Wyspę Spichrzów od wschodniej strony. Następnie przejdziemy ulicą Szopy, do wiaduktu pod Podwalem Przedmiejskim, mijając po drodze ruiny starego Mostu Rogoźników. Przechodząc pod wiaduktem będzie można poszukać ukrytych w kamykach kropli bursztynu i swobodnie dotrzeć do ulicy Kamienna Grobla, będącej jednym z pierwszych wybrukowanych traktów na Dolnym Mieście.

Podczas pierwszej części wędrówki będzie nam towarzyszył kanał Nowej Motławy, do którego przy skrzyżowaniu z ulicą Śluza odprowadzano kiedyś nadmiar wody z kanałów, przecinających całą część miasta. Skręcimy później w ulicę Toruńską, by następnie dotrzeć, idąc ulicą Przyokopową do tej części Dolnego Miasta, która słynęła z dobroczynności przejawiającej się budową kamienic przeznaczonych dla ubogiej części gdańskiego społeczeństwa w XIX wieku. Gdy dojdziemy do Kamiennej Śluzy oprócz zachwytu nad tym wyjątkowej jakości obiektem inżynieryjnym będzie musiała pojawić się refleksja nad kondycją tego jednego z najważniejszych w Gdańsku, pochodzącego z XVII wieku zabytku.

Czeka nas później spacer wzdłuż pięknie zadbanych bastionów Wilk i Wyskok by dotrzeć do ulicy Profesora Zdzisława Kieturakisa, przy której znajdują się ważne zabytki Dolnego Miasta - były szpital, dawny klasycystyczny dwór zasłużonej dla Gdańska rodziny Uphagena, kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP. Idąc dalej ulicą Łąkową miniemy jeden z największych zakładów przemysłowych w Gdańsku na początku XX wieku - Królewską Fabrykę Karabinów oraz dawną siedzibę Gdańskiego Monopolu Tytoniowego.

Naszą wycieczkę zakończymy na skrzyżowaniu ulic Łąkowej i Podwala Przedmiejskiego, w miejscu z którego będzie można przekonać się jak wyglądała dawna ulica Wierzbowa w XIX wieku i obejrzeć klatkę kamienicy, na której pozostały malowidła inspirowane przez, znajdującą się w XIX wieku przy nieodległej ulicy Sadowej, Lożę Masońską Eugenia pod Ukoronowanym Lwem.

Zgłoszenia i warunki udziału:

Uwaga: organizator nie prowadzi wcześniejszych zapisów internetowych. Każdy pełnoletni uczestnik wędrówki będzie zobowiązany wpisać się na listę obecności.
(którą organizator dostarczy w dniu wędrówki na miejsce zbiórki)

Rodzice dzieci:
W przypadku osób poniżej 18 roku życia, rodzic lub opiekun prawny jest zobowiązany do przedłożenia podpisanego oświadczenia, zgodnie z regulaminem. W celu usprawnienia zapisów dzieci prosimy o samodzielne wydrukowanie i uzupełnienie dokumentu, czyli 7 i 8 strony regulaminu. W punkcie 2 należy wpisać: "Piesze wędrówki z rodziną w roku 2019". Jednorazowe uzupełnienie dokumentu pozwala na uczestnictwo dziecka w wędrówkach przez cały rok kalendarzowy.

-Każdy uczestnik wędrówki akceptuje REGULAMIN UCZESTNICTWA

ZAPRASZAMY !

Wędrówkę prowadzą:

Szymon Drążek / Przewodnik
Krzysztof Kochanowicz / Organizator wędrówki
WWW: Grupa Rowerowa 3miasto
kontakt:
Mail: gr3miasto@gmail.com
Tel. +48 502 778 115

Organizator programu:
Gdański Ośrodek Sportu

Zobacz wideo relację z jednej z ostatnich wędrówek po Trójmiejskim PK:

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij
mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl