Gdynianin wygrał najzimniejszy maraton świata

12 kwietnia 2017 (artykuł sprzed 7 lat)
Piotr Suchenia na mecie maratonu. Piotr Suchenia na mecie maratonu.

Piotr Suchenia okazał się najszybszy podczas najzimniejszego maratonu odbywającego się na Biegunie Północnym. Gdyński maratończyk i triathlonista dokonał tego wyczynu pokonując trasę po śniegu i lodzie w czasie 4 godzin, 6 minut i 34 sekund. To największe osiągnięcie biegacza w startach podczas imprez ekstremalnych.

Temperatura sięgająca -50 stopni Celsjusza, do tego silny wiatr wiejący z prędkością 5 m/s, lód i śnieg. Tak wygląda jeden z najbardziej ekstremalnych maratonów na Ziemi, North Pole Marathon. W stawce 55 śmiałków chcących pokonać 42,195 km w polarnych warunkach znalazł się Piotr Suchenia z Gdyni.

W 2016 ROKU PIOTR SUCHENIA NIE POBIEGŁ W NORTH POLE MARATHON PRZEZ PĘKNIĘTY LÓD

Przymierzał się on do rywalizacji na Bieganiu Północnym już w zeszłym roku. Niestety wówczas jego plany pokrzyżował pękający lód. Suchenia był na miejscu, czekał na przełożenie startu w dogodnej dla niego dacie, ale kiedy okazało się, że będzie to dla niego zbyt kosztowne, wrócił do kraju i przełożył udział w maratonie na 2017 roku.

Jak się później okazało, było to bardzo dobre posunięcie, jeżeli chodzi o rywalizację w czołówce stawki. Choć w zawodach przy arktycznym obozie Barneo trzeba było mocno zmagać się z niedogodnościami trasy, to udało się mu uzyskać pierwsze miejsce i nie oddać go aż do końca dystansu.

Linię mety Suchenia minął po 4 godzinach, 6 minutach i 34 sekundach biegu. Czas był o ponad godzinę lepszy niż zeszłorocznego zwycięzcy. Na kolejnych miejscach znaleźli się pochodzący z Nepalu Bhim Gurung - czas 4:18.50 oraz Samir Tamang - 4:31.23.

Wśród pań triumfowała Francuzka Frederique Laurent - 6:21.03, drugi stopień podium zajęła Rumunka Simona Dumitriscu - 6:35.41, a trzeci Kit Ching Yiu z Honkongu - 6:37.18.

Suchenia został czwartym mężczyzną z Polski, który ukończył North Pole Marathon. W 2010 roku na 17. pozycji dobiegł Krzysztof Szachna, a przed dwoma laty dwóch Polaków znalazło się w "20". Jarosław Rajtar był 11., a na 15. pozycji bieg ukończył gdynianin Szymon Grabowski, który uzyskał wynik 7:55.40. W zeszłym roku, w kategorii pań trzecie miejsce zajęła Anna Maria Szetela - czas 6:33.48.

Opinie (35) 3 zablokowane

• Gratulacje.

Pokazywali w TV wczoraj. Nawet nie musiał schodzić do "pit stopa". Brawo ten pan.