• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pływalnie i baseny częściowo droższe. Trudno przewidzieć, co będzie w 2023 r.

Damian Konwent
15 października 2022, godz. 12:00 
Aquapark w Sopocie zmienił godziny otwarcia w dni robocze. Czynny jest od 10, a nie od 8, jak to było wcześniej. Aquapark w Sopocie zmienił godziny otwarcia w dni robocze. Czynny jest od 10, a nie od 8, jak to było wcześniej.

Ceny godzinnego pobytu w trójmiejskich pływalniach maksymalnie wzrosły o 1-4 zł. Jednak to nic przy podwyżkach cen za media, bo te akurat wynoszą już o ok. 300 proc. więcej. Mimo to na razie nikt nie myśli o zamykaniu obiektów, ale np. w Aquaparku już godziny otwarcia są krótsze. Trudno jednak wyrokować, co będzie w 2023 roku, bo nie ma jeszcze umów na ceny energii.Pływalnie w Trójmieście. Sprawdź katalogCzy uważasz, że pływalnie powinny...

Podwyżki cen biletów nie ominęły również pływalni i basenów w Trójmieście. W porównaniu do poprzedniego sezonu wzrosły od 1 do 10 zł. Z tym że te górne granice dotyczą głównie pobytów dłuższych niż godzina, bo te 60-minutowe maksymalnie wzrosły o 4 zł.

Jednak na dobrą sprawę owe podwyżki i tak nie są adekwatne w porównaniu do podwyżek za rachunki, które otrzymują obiekty. Nowy projekt, którym zajął się w piątek rząd, przewiduje, że maksymalna cena energii elektrycznej, m.in. dla samorządów, ma wynieść 785 zł za megawatogodzinę.

Baseny w Trójmieście. Gdzie jest najtańszy? Ile kosztuje? Baseny w Trójmieście. Gdzie jest najtańszy? Ile kosztuje?

- Ceny za media już poszły w górę o około 300 proc. - mówi nam Olek Steciuk, kierownik pływalni Akademii Marynarki Wojennej w GdyniMapka.

Tak wygląda pływalnia Akademii Marynarki WojennejJak się dowiedzieliśmy, podobne nastąpiły również w przypadku sopockiego AquaparkuMapka. Mimo to administratorzy trójmiejskich pływalni nie podejmują jeszcze tak drastycznych kroków jak w innych częściach Polski czy Europy, gdzie temperatura wody jest znacznie zmniejszona, a pływalnie są otwarte w wybrane dni lub nawet zamykane całkowicie. Co najwyżej do delikatnej zmiany godzin otwarcia doszło np. w Aquaparku. W dni robocze czynny jest od 10, a nie od 8, jak to było wcześniej.

Przez wysokie ceny prądu prawdopodobnie nie wystartują wszystkie ślizgawkiJednak gdy rozmawiamy z przedstawicielami basenów, trudno odnieść wrażenie, że tak będzie cały czas. Największe obawy dotyczą początku 2023 roku. Spokojnie raczej jest tylko na Akademii Marynarki Wojennej, gdzie szkoleni są przyszli żołnierze.

- Kroki są podejmowane, tylko że z głową. Na batalionie mamy ponad 650 podchorążych, którzy mają zajęcia trzy razy w tygodniu. Druga sprawa - mamy dużą grupę ludzi, która też ma obowiązek zaliczenia zajęć z pływania. Po prostu nie wyobrażam sobie, że marynarz nie umie pływać, więc tutaj nie wchodzi w rachubę jakieś zamykanie obiektu. Oszczędzanie? Trzeba wiedzieć, kiedy i w jaki sposób. Na przykład ogrzewanie włączamy, gdy musimy. Ograniczyliśmy też korzystanie z sauny, ale poza tym wszystko działa jak dawniej. Wiadomo, że jeżeli 80 proc. korzystających z basenu stanowią żołnierze, to nie zamkniemy obiektu dla pozostałych 20 proc. Jaka to byłaby oszczędność? Zwalniać ratowników, żeby za chwilę zatrudniać ich znowu? To nie ma sensu. Zależy nam, żeby ludzie korzystali z naszej pływalni, w końcu to również dla nich - wyjaśnia Steciuk.

Porównaj ceny biletów pływalni i basenów sprzed rokuNieco inaczej jest na razie w przypadku miejskich pływalni w Gdańsku na OsowejMapka, StogachMapka, OruniMapkaChełmieMapka oraz w SopocieMapka. Tutaj na razie cena mediów jest jeszcze sprawą otwartą. Wszystko będzie zależało od wyników przetargu na energię elektryczną, do którego jednak nie doszło w pierwszym terminie, bo... nikt się nie zgłosił. Mimo to już znacznie wcześniej Gdański Ośrodek Sportu zapowiedział, że ceny korzystania z pływalni nie zmienią się. A przynajmniej do końca tego roku.

Gdańsk będzie musiał płacić bajońskie sumy za elektryczność? Miasto apeluje do rządu o decyzjęZobacz, jak wyglądają zajęcia w gdańskich pływalniachI tak to godzina pobytu z biletem normalnym kosztuje 15 zł, a ulgowym 10 zł. Każda kolejna minuta to dopłata odpowiednio 25 i 20 gr. Czas pobytu naliczany jest od momentu przekroczenia bramek. Dla posiadaczy karty mieszkańca są dostępne zniżki.

Ceny wzrosły w pozostałych miejscach. W Aquaparku Sopot godzinne bilety od poniedziałku do piątku (godz. 10-22) kosztują 37 zł (normalny) i 32 zł (ulgowy), trzygodzinny 70 i 65 zł, a bez limitu 90 i 85 zł. Natomiast w weekendy (godz. 8-22) za godzinne wejściówki trzeba zapłacić 42 i 37 zł, trzygodzinne: 80 i 75 zł, a bez limitu: 110 i 95 zł. Przedłużenie pobytu to 90 gr za każdą minutę.

Na pływalni miejskiej w Sopocie godzinny bilet dla jednej osoby kosztuje 19 zł (normalny) i 13 zł (ulgowy). Jeśli chcielibyśmy dołączyć do tego saunę, wówczas trzeba doliczyć 4 zł. Natomiast w przypadku posiadania Sopockiej Karty można liczyć na upust 4 zł. Z kolei 2 zł mniej płaci się w godz. 6-8, od poniedziałku do piątku.

Na pływalni Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni bilet wstępu kosztuje 16 zł. Jest też opcja dla rodzin. Opiekun wraz z dziećmi od 4 do 13. roku życia zapłaci 24 zł.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (60)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień Dziecka w kajaku z przewodnikiem po Gdańsku

75, 85, 95 zł
wykład / prezentacja, spacer, zajęcia rekreacyjne

Yoga Flow - Odkryj Harmonię w Ruchu

joga

Biegowe Grand Prix Dzielnic Gdańska - Orunia - św. Wojciech - Lipce

60 - 110 zł
bieg, zawody / wyścigi

Forum

Najczęściej czytane