• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Podniebna majówka, czyli mistrzostwa Pomorza w szybownictwie

Magdalena Iskrzycka
1 maja 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 

Mistrzostwa Pomorza w szybownictwie

Zobacz jak pomorscy szybownicy rywalizują w powietrzu.



Szybowcowe Mistrzostwa Województwa Pomorskiego odbywają się rokrocznie podczas weekendu majowego. To nie tylko sportowa rywalizacja, ale okazja do bezpośredniego zetknięcia ze sportem lotniczym dla osób, które marzą o lataniu, ale nie wiedzą jak rozpocząć tą wspaniałą przygodę.



Poleciałbyś szybowcem?

Korne to niewielka miejscowość leżąca za Kościerzyną. Często zaglądają tu turyści w poszukiwaniu wypoczynku nad pobliskimi jeziorami. Jednak najczęstszymi gośćmi Kornego są lotnicy. Niewielkie lotnisko usytuowane tuż przy drodze nr 20 z Kościerzyny do Bytowa, przyciąga spadochroniarzy, pilotów samolotowych i przede wszystkim szybowników.

- Szybowiec nie ma własnego napędu, dlatego do startu potrzebna mu wyciągarka, a do trwającego dłużej niż kilka minut lotu - wznoszenia termiczne - tłumaczy Mateusz Pusz pilot szybowcowy.

To właśnie wspomniane warunki termiczne sprawiają, że Korne jest jednym z lepszych szybowisk w naszym województwie. Rozrywane są tutaj zawody szybowcowe organizowane przez Aeroklub Gdański. Udział w nich biorą zarówno licencjonowani piloci, jak i ci którzy choć latać potrafią nie posiadają jeszcze uprawnień do startów w zawodach rangi Pucharu Polski.

- Nasz dzień zaczyna się zawsze tak samo. Rano wyprowadzamy szybowce z hangaru i przygotowujemy je do startu - wyjaśnia Tomasz Siedlar przewodniczący sekcji szybowcowej Aeroklubu Gdańskiego. - Gdy wszystko jest już gotowe, analizujemy najnowszą prognozę pogody, co pozwala nam ułożyć trasy na których rywalizować będą ze sobą zawodnicy.

Choć w powietrzu trwa zażarta walka, na ziemi przeważnie panuje stoicki spokój. Piloci wprowadzają dane do elektroniki, studiują mapy oraz aktualny stan pogody, a gdy już się z tym uporają najzwyczajniej w świecie cieszą się swoim towarzystwem.

- To sport zespołowy, choć na pierwszy rzut oka na taki nie wygląda - opowiada Ina Uvarova pilot. - Pilot jest sam w kokpicie, ale na ziemi zdany jest na pomoc kolegów, którzy pomagają przepchnąć szybowiec, podczepić go do liny wyciągarkowej, czy trzymają skrzydło podczas startu. Gdy jedni latają inni siedzą na ziemi spędzają razem długie godziny. Dlatego na lotnisku wyjątkowo łatwo zawiązują się przyjaźnie.

Szybowcowe Mistrzostwa Województwa Pomorskiego to impreza bez ogromnych ambicji sportowych i zbędnego zadęcia. Piloci biorą w niej udział przede wszystkim dla zabawy i przyjemnego spędzenia majowego weekendu. Ci którzy startują w zawodach po raz pierwszy, mogą poczuć przedsmak prawdziwego latania zawodniczego.

- Zdobycie licencji pilota wymaga sporo poświęcenia - przyznaje Janusz Wilk adept lotnictwa, który jeszcze nie ma "papierka" w kieszeni. - Latając wyłącznie w celach szkoleniowych można zatracić całą radość jaką daje przebywanie w powietrzu i zniechęcić się. Start w takich zawodach działa bardzo motywująco.

Impreza otwarta jest również dla widzów. Starty i lądowanie bywają bardzo widowiskowe.

- To świetna okazja do pierwszego kontaktu z szybownictwem - zachęca Tomasz Siedlar. - Można porozmawiać z pilotami, przymierzyć się do kabiny i przez chwilę pomarzyć jak pięknie byłoby latać. Jeśli starczy odwagi, to wzbić się w powietrze z doświadczonym instruktorem w locie widokowym. Wiele osób w ten sposób połyka bakcyla lotnictwa.

Gdy już bakcyl zostanie połknięty zostaje tylko jedno wyjście, wybrać się na kurs szybowcowy.

- Szkolenie podstawowe, po którym jesteśmy uprawnieni do wykonywania krótkich samodzielnych lotów trwa zaledwie dwa tygodnie - mówi Oskar Strączkowski uczeń-pilot, który niedawno takie przechodził. - Droga do uzyskania licencji pilota jest nieco dłuższa, ale jeśli pogoda dopisze można ją zdobyć w dwa sezony, które poświęca się na szlifowanie swoich umiejętności.

Szybowcowe Mistrzostwa Województwa Pomorskiego potrwają do 6 maja. Loty odbywają się przy dobrej pogodzie od godzin przedpołudniowych do zachodu słońca.

Wydarzenia

Szybowcowe Mistrzostwa Woj. Pomorskiego

pokaz, zawody / wyścigi

Miejsca

Opinie (49) 3 zablokowane

  • Przestańcie pierdzielić bez sensu!

    Jak mają się szkolić polscy piloci, skoro nie powinni latać bo to niebezpieczne?! Nikomu nie wydaje się, że to paradoks? Właśnie dlatego, potem spadają, bo brakuje im doświadczenia, a nie można go zdobyć czytając same książki i niusy z Internetu. Chcą się bawić w ten sposób - niech się bawią! Chwała im za to, że nie robią "zadęcia" na stadionie pod bacznym okiem naszej Policji. Wszystko jest niebezpieczne, a przede wszystkim życie jest niebezpieczne, więc jak ktoś jest tchórzem, to niech siedzi w taką piękną pogodę przy komputerze i pisze bzdurne komentarze.

    Hawk!

    • 8 1

  • Była klasa szybowcowa w Gdańsku w XV Liceum

    Rok temu z nadzieją, że syn rozwinie pasję szybownictwa został przyjęty do klasy o profilu szybowcowym w XV Liceum w Gdańsku (przeszedł badania lekarskie, testy sprawnościowe), nic nie zapowiadało tego że projekt padnie ze względów finansowych (we wrześniu wyszło, że kuratorium ma coś do projektu - wybieg by przyciąć koszty bo trzeba zrobić Euro, później zawiedli sponsorzy, a teraz koszt szkolenia praktycznego w jednym sezonie zamyka się kwotą 3000 zł od osoby. Zawiedzeni zostali uczniowie, rodzice, a opinia poszła w świat o tym pomyśle z oddźwiękiem bardzo pozytywnym i warto by było go prowadzić z myślą rozwijania pasji latania u młodych ludzi, promocji Gdańska w jedynej tego rodzaju klasie w Trójmieście i województwie pomorskim.

    • 0 0

  • lot widokowy - cena (6)

    nie wiecie moze ile kosztuje lot widokowy ?

    • 3 0

    • pewnie bezcenny jest ;)

      a tak na serio to też chciałbym wiedzieć :)

      • 2 0

    • (4)

      Podbijam pytanie, zastanawiam się czy się nie wybrać własnie w tym konkretnym celu. Tylko bez sensu jechać po to, żeby usłyszeć, że lot kosztuje np. pół mojej wypłaty... Przydałoby się jakieś info :)

      • 0 0

      • odp. (2)

        150 zł

        • 0 0

        • dziękować:)

          • 0 0

        • 100 zł

          koszt to ok 100zł. Nie dajcie sie nabrac na oferty takz wanych specjalnych prezntow. Sa firmy ktore sprzedaja ladnie zapakowany bilecik za cene dwukrotnie wyzsza niz cena w aeroklubie.

          • 0 0

      • licz ok 150 zł za wyciągarkę, albo ok 250 za holowany lot. Dopiero taki w czasie ponad

        30 minut na termice pozwoli Ci poznać co to prawdziwe latanie szybowcem. Locik po kręgu na 300 m (te 100...150 zł) to tylko taki hopsik w górę.

        • 0 0

  • a to na szybowiec byla ta odprawa? :) bo ja tam zadnego szybowca nie widzialem - z rzeczy ktore lataja byl tylko bardzo osobliwy helikopter.

    • 0 0

  • gwoli wyjaśnienia dla gawiedzi - zginął tylko 1 szybownik a reszta to samoloty.

    Te niestety w razie awarii silnika - którego szybowiec nie ma, spadają jak muchy. Dla szybowca taka sytuacja jest 10x mniej groźna - wyląduje gdziekolwiek byle byuło w miarę płasko.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bajkolandia - nocowanka dla dzieci

150 zł
spotkanie, warsztaty, zajęcia rekreacyjne

Nocny Duathlon - Airport Gdańsk (5 opinii)

(5 opinii)
zawody / wyścigi

Spacer z Przewodnikiem: Gdańsk - Droga Królewska i ciekawe zakamarki Głównego Miasta

47 zł
spacer

Forum

Najczęściej czytane