wiadomości

Powitali 2017 rok w lodowatej wodzie

Zobacz, jak morsy powitały 2017 rok na plaży w Jelitkowie

Fantazyjne przebrania, niska temperatura i spora dawka endorfin. Ponad 150 morsów wzięło udział w noworocznej kąpieli w Bałtyku, która tradycyjnie odbyła się na plaży w Jelitkowie zobacz na mapie Gdańska. To już 42. w historii edycja imprezy, organizowanej rokrocznie przez Gdański Klub Morsów.Czy kąpałeś/aś się zimą w morzu?

oczywiście, regularnie uprawiam ten rodzaj sportu 40%
tak, ale nie wciągnęło mnie to 7%
jeszcze nie, ale chętnie spróbuję 20%
nie, nigdy w życiu nie wszedłym/weszłabym do lodowatej wody 33%
zakończona Łącznie głosów: 15
Kiedy inni odchorowują w domu szaleństwa sylwestrowej nocy, oni pakują do torby strój kąpielowy, ręcznik i oryginalne przebranie. Mowa oczywiście o trójmiejskich morsach, którzy witają kolejny rok wspólną kąpielą w lodowato zimnej wodzie.

Podobnie jak w latach ubiegłych, tego rodzaju imprezy odbyły się niemal jednocześnie na trzech odcinkach trójmiejskiej plaży: w Jelitkowie, na tzw. Pomarańczowej Plaży w Sopocie oraz w Redłowie. W tym roku, odwiedziliśmy z kamerą gdańską odsłonę noworocznej kąpieli.

Tuż przed godz. 13:00, na wydzielonej barierkami przestrzeni zgromadziło się ponad 150 miłośników i miłośniczek morsowania. Wielu z nich było przebranych w naprawdę wymyślne stroje. W roześmianym tłumie można było dostrzec m. in. św. Mikołaja, Podejdona, pirata, syrenę czy fokę. Tuż za ogrodzeniem pojawiło się natomiast kilkakrotnie więcej widzów, którzy - często z aparatami w rękach - podziwiali to nietypowe wydarzenie.

Noworoczne kąpiele na plaży w Jelitkowie mają wyjątkowo długą tradycję. Jej pierwsza edycja odbyła się tutaj już w 1975 roku. Od samego początku, organizatorem kąpieli jest Gdański Klub Morsów, którego siedziba mieści się przy ul. Polanki 14/1 w Oliwie.

O punktualnej godzinie, na ustawioną przy wydmach scenę wszedł Lech Szymaniuk, prezes Gdańskiego Klubu Morsów, który powitał zgromadzonych, a następnie 10 minut zainicjował chrzest nowych morsów. Po jego zakończeniu, kilkuosobowa rodzina państwa Gotowałów, która od lat kąpie się zimą w Bałtyku otrzymała wyróżnienie Super Morsa.

Wreszcie, ok. godz. 13:20 rozpoczęła się intensywna rozgrzewka, która zakończyła się zrobieniem grupowego, pamiątkowego zdjęcia wszystkich uczestników kąpieli 2017. Wówczas nie pozostało im już nic innego, jak tylko zanurzyć się w lodowatych odmętach Bałtyku. Po kilkuminutowym pluskaniu się w wodzie, której temperatura wynosiła zaledwie kilka stopni Celsjusza, na plaży czekało na wszystkich ognisko i ciepły posiłek.

Zobacz również zeszłoroczną kąpiel

Opinie (74) 3 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl