• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Pro-Air Cup - Mistrzostwa Polski Samotników

25 000 złotych - tyle wynosi pula nagród w PRO-AIR Cup - mistrzostwach Polski samotników. Zawody odbędą się w dniach 19-21 lipca na Zatoce Gdańskiej.

IV Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC załóg jednoosobowych zorganizuje w tym roku Jachtklub Morski "Roda" Gdynia i Pomorski Związek Żeglarski. Impreza odbędzie się pod nazwą PRO-AIR Cup, a pula nagród będzie wynosiła 25 000 zł. Jest to efekt współpracy ze sponsorem tytularnym - innowacyjną firmą z branży nowoczesnych technologii PRO-AIR z Gdyni.

- Nie można stworzyć dobrej, żeglarskiej imprezy bez współpracy ze sponsorami i partnerami - tłumaczy Bogusław Witkowski, prezes PoZŻ. - Dlatego cieszę się, że przy tegorocznych mistrzostwach Polski samotników udało się zbudować świetny zespół brzegowy. Mam nadzieję, że PRO-AIR Cup dostarczy uczestnikom regatowych emocji na najwyższym poziomie i będzie punktem odniesienia przy organizacji kolejnych imprez.

Dzięki wsparciu firmy PRO-AIR nagrody w mistrzostwach Polski samotników będą wyjątkowo atrakcyjne. Zwycięzca otrzyma 5000 złotych, zdobywca drugiego miejsca 3000 złotych, a trzeciego 1500 złotych. Pozostała część kwoty z puli nagród przeznaczona zostanie na nagrody rzeczowe.

PRO-AIR Cup - mistrzostwa Polski samotników odbędą się w dniach 19-21 lipca. Bazą regat będzie Marina Yacht Park w Gdyni. Planowane jest przeprowadzenie czterech wyścigów. Dwóch krótkich up/down o długości około 2 Mm, średniego o długości 10-15 Mm i długiego 20-25 Mm.Zawody, dzięki
Impreza startuje w sobotę 20 lipca o godzinie 9.30, a o 11 żeglarze rozpoczną rywalizację.
Mistrzostwa zostaną uroczyście zakończone w niedzielę 21 lipca o godzinie 18.

- W ubiegłym roku zdobyłem brązowy medal, ale teraz celuję w złoto - mówi Jacek Chabowski, skipper "Polleda 2", przygotowujący się do transatlantyckich regat samotników OSTAR 2020 . - Nie będzie jednak łatwo, bo z roku na rok konkurencja jest coraz większa. Najważniejsze w tych regatach będą technika, wykonywanie manewrów i przygotowanie łódek, które zazwyczaj służą do ścigania załogowego.

PROGRAM REGAT
18.07.2019 r. (czwartek):

16.00 - 20.00 - rejestracja w Biurze Regat - Marina Yacht Park Gdynia (Basen Prezydenta)
16.00 - 20.00 - Sternicy jachtów zgłaszają jachty do inspekcji wyposażenia określonego przepisami regatowymi i klasowymi oraz pomiarów kontrolnych sprzętu, dla jachtów stacjonujących już w Marinie Yacht Park Gdynia (Basen Prezydenta)

19.07.2019 r. (piątek):
11.00 - otwarcie Biura Regat;
11.00 - 20.00 - Sternicy jachtów zgłaszają jachty do inspekcji wyposażenia określonego przepisami regatowymi i klasowymi oraz pomiarów kontrolnych sprzętu.
11.00 - 20.00 - rejestracja w Biurze Regat - Marina Yacht Park Gdynia (Basen Prezydenta)
20.00 - odprawa sterników;

20.07.2019 r. (sobota):
09.30 - odprawa sterników;
11.00 - start do pierwszego wyścigu dnia;
- 15 min. po zakończeniu wyścigu pierwszego start do wyścigu długiego;
18.30 - Sailor Party

21.07.2019 r. (niedziela):
10.00 - start do pierwszego wyścigu dnia;
- 15 min. po zakończeniu wyścigu pierwszego start do wyścigu średniego;
18.00 - ceremonia zakończenia regat i wręczenia nagród w Marinie Yacht Park Gdynia

Organizator rezerwuje sobie prawo do zmiany programu ze względu na warunki pogodowe lub z innych przyczyn.


MIEJSCE I TERMIN REGAT:
Regaty zostaną rozegrane na wodach Zatoki Gdaoskiej w dniach 19 - 21.07.2019 r.
Miejsce postoju jachtów, Marina Yacht Park w Gdyni ul. Hryniewieckiego 10, (Basen Prezydenta)

Organizatorem PRO-AIR Cup - mistrzostw Polski samotników jest Jachtklub Morski "Roda" Gdynia i Pomorski Związek Żeglarski, a gospodarzem miasto Gdynia. Sponsorem tytularnym została firma PRO-AIR, a sponsorem Rooto System. Partnerami są Marina Yacht Park i Fundacja Aktywnie i Zdrowo. Patronat nad regatami objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz Urząd Morski w Gdyni. Patronat medialny sprawują magazyn Żagle, Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej oraz portal Żeglarski.info. Regaty wchodzą w skład obchodów 95-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego.

Joanna Pajkowska ambasadorem PRO-AIR Cup - MP Samotników
Jedna z najsłynniejszych polskich żeglarek, Joanna Pajkowska, zgodziła się zostać ambasadorem PRO-AIR Cup - Mistrzostw Polski Samotników. Regaty odbędą się w dniach 19-21 lipca.
Jako pierwsza Polka opłynęła świat w rejsie solo non stop i dwukrotnie startowała w transatlantyckich regatach samotników OSTAR. Joanna Pajkowska ma olbrzymie osiągnięcia w samotnym pływaniu, a teraz postanowiła również wspomóc organizatorów PRO-AIR Cup - Mistrzostw Polski Samotników jako ambasador.

Uczestnicy mistrzostw
Na 8,5-metrowej "Czarodziejce" w PRO-AIR Cup wystartuje Tomasz Konnak z Jacht Klubu Morskiego "Gryf" Gdynia. Jacek Roszyk z Żeglarskiego Ludowego Klubu Sportowego Poznań w PRO-AIR Cup popłynie na niespełna 9,5-metrowym "Smoke". Zdobywca srebrnego krążka, Kuba Marjański (Akademicki Klub Morski w Gdańsku), ponownie wystartuje na jachcie "Bussy Lizy". W imprezie popłynie też Jacek Chabowski (Sailing Factory), który w ubiegłym roku zdobył brązowy medal.

W PRO-AIR Cup nie zabraknie także jednego z najbardziej utytułowanych polskich regatowców, Piotra Adamowicza (AKM Gdańsk).

STRONA REGATMorskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC załóg jednoosobowych organizowane są od 2016 roku. Pierwsze dwie edycje odbyły się w Szczecinie i Świnoujściu, a trzecia w Gdyni. W dniach 19-21 lipca ponownie w Gdyni zorganizowana zostanie czwarta odsłona imprezy - PRO- AIR Cup.

Przeczytaj także

Informacja o biletach

Do regat można zgłaszać się za pośrednictwem  strony internetowej  do 17 lipca. Wpisowe do 24 czerwca wynosi 200 zł od jachtu. Po tym terminie zaś wzrasta do 300 zł.

Opinie

Wydarzenia

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl