wiadomości

stat

Przed grypą możesz uciec na rowerze albo biegiem

Jesienna rekreacja na świeżym powietrzu pomoże przygotować organizm na nadchodzące chłody. Ubierzmy się ciepło i zadbajmy o prawidłową dietę, a przeziębienia będą nas omijać.
Jesienna rekreacja na świeżym powietrzu pomoże przygotować organizm na nadchodzące chłody. Ubierzmy się ciepło i zadbajmy o prawidłową dietę, a przeziębienia będą nas omijać. Pawel Marcinko / KFP

Jesienna plucha często zniechęca do aktywności na świeżym powietrzu. Można przenieść swój trening do fitness klubu, ale ćwiczeń pod gołym niebem też nie powinniśmy się obawiać.Wychodzisz na świeże powietrze jesienią?

tak, spędzam na powietrzu dużo czasu 33%
tak, ale nie tak dużo jak latem 56%
tylko jeśli nie mam innego wyjścia 11%
zakończona Łącznie głosów: 261
Fitness, squash, czy kręgle mogą dostarczyć odpowiedniej dawki ruchu i sprawić tyle samo przyjemności, co bieganie czy nordic walking. Nie są jednak w stanie zupełnie zastąpić ruchu na otwartej przestrzeni. Kontakt z przyrodą i uczucie nieograniczonej wolności, to najczęściej wspominane plusy takiej aktywności.

- Jesienna rekreacja na świeżym powietrzu nie powinna być utożsamiana z przeziębieniami - przekonuje Krzysztof Byzdra, trener Akademii Sportu i Wychowania Fizycznego w Gdańsku. - Przeciwnie, przebywanie na zewnątrz w okresie między upalnym latem a mroźną zimą, pozwala hartować organizm i uniknąć zachorowań. Ważne, żeby robić to z głową i dbać o siebie.

Bardzo ważna jest odzież i obuwie. Jak na ironię, w chłodne dni bardziej grozi nam przegrzanie, niż wyziębienie. W zależności od intensywności wysiłku, temperatura odczuwalna może być nawet o 5 do 8 stopni wyższa niż ta, którą wskazuje termometr.

Ciało samo wyprodukuje sporą ilość ciepła, dlatego zamiast kolejnej warstwy ciepłej odzieży lepiej założyć coś, co ochroni nas przed chłodnym wiatrem i deszczem. Warto zabrać ze sobą lekką czapkę i rękawiczki. Takie akcesoria pozwolą zatrzymać dużo ciepła, a jeśli się nam nie przydadzą z łatwością schowamy je w kieszeni.

Warto postawić na wygodę i zamiast spodni dresowych wybrać ciepłe getry do biegania, nordic walkingu lub jazdy na rowerze. Przylegają do ciała, przez co lepiej trzymają ciepło. Przydługa nogawka nie zamoczy się w kałuży, ani nie podwinie się.

Bawełna, choć w 100 proc. naturalna, nie jest sprzymierzeńcem sportów kondycyjnych. Schnie bardzo długo, dlatego mokra od potu, czy deszczu, może stać się przyczyną dyskomfortu lub przeziębienia. Lepiej wybrać syntetyczne tkaniny oddychające.

Kupno markowej odzieży do rekreacji na świeżym powietrzu w chłodne dni to wydatek rzędu 400-500 zł, za podobny zestaw w markecie zapłacimy o co najmniej połowę mniej. Cenę butów ciężko oszacować, ponieważ zależy w dużej mierze od tego, jaką formę aktywności wybierzemy.

- Jesienią szybciej zapada zmrok, dlatego do rekreacji wybieramy przede wszystkim miejsca, gdzie mamy do dyspozycji oświetlenie sztuczne. Tam zwykle mamy również do czynienia z utwardzonym podłożem - tłumaczy Marcin Czapla z gdyńskiej Biegosfery. - Warto zadbać o odpowiednią amortyzację i zainwestować w odpowiednie buty. Nie muszą to być koniecznie drogie modele wyposażone w membranę, przy drobnym deszczu nie zrobi ona aż tak dużej różnicy, a przy solidnym opadzie woda i tak dostanie się do wnętrza buta od góry.

Nie wystarczy odpowiednio się ubrać, aby uniknąć przykrych skutków korzystania z ruchu na świeżym powietrzu w jesiennej aurze. Trzeba po prostu o siebie dbać. Bardzo ważna jest odpowiednia dieta zapewniająca dostatek witamin i składników odżywczych. Warto też szczególnie dbać o higienę.

- Ciepła herbata i kąpiel po jesiennym wybieganiu to podstawa - przekonuje Byzdra. - Jestem wielkim fanem sauny, która również ma dobroczynny wpływ na odporność organizmu i w połączeniu z jesiennymi przebieżkami pozwala obronić się przed grypą. Osobiście bardzo lubię trenować o tej porze roku i wszystkich do tego serdecznie namawiam. Dlatego jeśli postanowiliśmy żyć aktywniej, nie odkładajmy tego do wiosny.

Sport jest niezawodny w walce z jesiennym przygnębieniem. Coraz krótsze dni i tęsknota za latem nie będą nam doskwierać, kiedy zajęci będziemy pedałowaniem, bieganiem, czy intensywnym marszem. Udowodniono również, że podczas wysiłku fizycznego nasze ciało wydziela endorfiny odpowiedzialne za uczucie szczęścia.

To także okazja do spotkań ze znajomymi. W grupie trenuje się weselej, można porównać osiągane wyniki, łatwiej też o motywację do wyjścia na zewnątrz, nawet gdy temperatura do tego nie zachęca. Co zrobić jeśli brak nam zgranego grona lubiącego ruszać się na świeżym powietrzu? Można skorzystać z forum internetowego lub wybrać się na jedne z darmowych zajęć organizowanych w Trójmieście.

Propozycje bezpłatnych zajęć z nordic walking oraz biegania w Trójmieście.

Opinie (88) 9 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl