Przełajowe nordic walking przy zbiorniku Jasień

dak.
5 sierpnia 2019 (artykuł sprzed 4 lat)

Zakończyły się przełajowe zawody nordic walking Gdańsk 2019. Podczas kolejnej edycji przy zbiorniku Jasień wprowadzono nowe konkurencje w postaci marszu sztafet. W biegu mężczyzn zwyciężył Adam Kuźmicz, natomiast najlepsza z pań to Wiktoria Naczk. W sztafetach męskich zwyciężyli Błękitni NW Dziemiany, a Lęborskie Lwy III uzyskały najlepszy wynik z kobiet. Ponadto w kategorii mieszanej równych sobie nie miała drużyna Lęborskich Lwów I, w sztafetach rodzinnych zwyciężyła familia Kuźmicz.

To już kolejny raz, gdy sympatycy nordic walking mogli wystartować przy zbiorniku Jasień. Tym razem jednak wprowadzono zmiany w porównaniu do poprzedniej, majowej odsłony, kiedy to rywalizacja toczyła się na dystansach 5 i 10 km. Tym razem trasa wynosiła 4,6 km (dwie pętle 2,3 km) oraz miała charakter terenowy i techniczny o zmiennej nawierzchni.

Przeczytaj o zajęciach nordic walking z Magdaleną Szelezińską, bohaterką cyklu Rusz się

Kolejną innowacją był start sztafet. Rozgrywane one były w kategoriach: firmowe, żeńskie, męskie, mieszane, a także rodzinna. Czteroosobowe zespoły walczyły na trasie o długości 9,2 km, a każdy z uczestników pokonywał dystans 2,3 km. Wszyscy mogli wziąć udział w konkurencji indywidualnej i w sztafecie.

W biegu indywidualnym mężczyzn najlepszy okazał się Adam Kuźmicz (Maszewko, Polipack Team GWE), który zakończył z czasem 27 minut i 16 sekund. Drugi był Piotr Brzozowski (Sławno, Aktywni Postomino) z wynikiem 27,32, a trzeci Rafał Toporek (Przodkowo, Lęborskie Lwy), który ukończył w czasie 28,03.

W kategorii kobiet złoto zdobyła Wiktoria Naczk (Lębork, Lęborskie Lwy). 17-latka wygrała z czasem 30,43. Druga na mecie była Katarzyna Owczarek (Kosakowo, Step by Step Trójmiasto) z wynikiem 30,55, a strefę medalową uzupełniła Małgorzata Badocha-Duda (Gdańsk, Elite Team), która uzyskała rezultat 31,10.

Przeczytaj o treningach nordic walking po Lasach Otomińskich

W sztafecie mężczyzn równych sobie nie mieli Błękitni NW Dziemiany w składzie: Michał Knitter, Patryk Kuśmirek, Jan Kuśmirek i Tomasz Knitter. Ich łączny czas na dystansie 9,2 km wyniósł 56,42. W sztafecie pań najszybsze były zawodniczki zespołu Lęborskie Lwy III z rezultatem 1:02,26, do którego należą: Anna Szymanowska, Grażyna Smarszcz, Maja Wenek, Wiktoria Naczk. W sztafecie mieszanej zwyciężył zespół Lęborskie Lwy I (59,52): Wiktoria Naczk, Wiesław Smarszcz, Rafał Toporek oraz Leonard Naczk. W kategorii sztafet rodzinnych najlepsi byli Polipack Team GWE (49,23): Dominik Kutmicz, Magdalena Kutmicz, Adam Kutmicz.

Na mecie każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal. Po marszu wszyscy mogli odpocząć w strefie relaksu przygotowanej przez partnera zawodów - Gdańskie Wody. Organizatorem był Gdański Ośrodek Sportu.

Zwycięzcy przełajowego nordic walking Gdańsk 2019:
  • indywidualne mężczyzn: Adam Kuźmicz (Maszewko, Polipack Team GWE) 27 minut i 16 sekund
  • indywidualne kobiet: Wiktoria Naczk (Lębork, Lęborskie Lwy) 30,43
  • sztafeta mężczyzn: Michał Knitter, Patryk Kuśmirek, Jan Kuśmirek, Tomasz Knitter (Błękitni NW Dziemiany) 56,42
  • sztafeta kobiet: Anna Szymanowska, Grażyna Smarszcz, Maja Wenek, Wiktoria Naczk (Lęborskie Lwy III (1:02,26)
  • sztafeta mieszana: Wiktoria Naczk, Wiesław Smarszcz, Rafał Toporek, Leonard Naczk (Lęborskie Lwy I) 59,52
  • sztafeta rodzin: Dominik Kutmicz, Magdalena Kutmicz, Adam Kutmicz (Polipack Team GWE) 49,23