• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Przystąp do amatorskiej ligi badmintona

Rafał Sumowski
28 maja 2014 (artykuł sprzed 8 lat) 

Zobacz trening badmintona w hali przy ul. Dąbrowszczaków.Rosnącym zainteresowaniem cieszą się rozgrywki amatorskiej ligi badmintona prowadzone w hali Sport Park Przymorze. Ich uczestnicy sami ustalają terminy gier oraz... sami sędziują własne pojedynki. - Niebawem zamierzamy powiększyć rozgrywki. Powoli ta dyscyplina jest traktowana coraz poważniej, jako znakomita forma rekreacji - mówi trener gdańskiego klubu, Karol Krakowski.Czy grałeś(łaś) kiedyś w badmintona?

Dla wielu z nas badminton to po prostu "kometka", w którą zwykło się grywać latem na świeżym powietrzu. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że jeśli badminton, to tylko w zamkniętym pomieszczeniu, w którym wiatr nie ma wpływu na rozgrywkę. W Gdańsku, w klubie Sport Park Przymorze przy ul. Dąbrowszczaków 13 zobacz na mapie Gdańska od kilku miesięcy funkcjonuje profesjonalny obiekt do gry w badmintona.

- Badminton to dyscyplina, którą może uprawiać każdy. Gruby, chudy, niski, wysoki. Rozwija przede wszystkim myślenie, dynamikę, siłę, szybkość. To znakomita rekreacja dla tych, którzy nie lubią biegać bez rakiety - mówi nam Karol Krakowski reprezentant Polski oraz instruktor badmintona w klubie Sport Park Przymorze.

Najszybszy sport rakietowy na świecie największą popularnością cieszy się w Azji. Nie przez przypadek rekordowo posłana lotka, która osiągnęła prędkość prawie 500 kilometrów na godzinę to dzieło Malezyjczyka - Tan Boon Heonga. Jednak i w Europie badminton ma swój przyczółek - w Danii jest niemal sportem narodowym,

- W Polsce związek sportowy poświęcony tej dyscyplinie powstał w latach 70. Długo jednak nie był w naszym kraju traktowany poważnie, ale powoli się to zmienia. W 2012 roku nasi reprezentanci - Robert Mateusiak i Nadieżda Zięba - sięgnęli po mistrzostwo Europy w grze mieszanej - wyjaśnia Krakowski.

Obiekt, na którym prowadzi zajęcia w Gdańsku, wcześniej służył za jedną z hal do tenisa. Treningi, na których uczy podstaw techniki, cieszą się coraz większą popularnością.

- Początki były trudne, ale obecnie zgłasza się coraz więcej osób. Żeby załapać podstawy wystarczy jakieś pięć do ośmiu treningów. Później moi byli kursanci przychodzą na obiekt po prostu pograć. Do gry wystarczy zwykły strój sportowy, który nie krępuje ruchów oraz rakieta i lotka. Dobrą rakietę można nabyć w cenie od 100 do 200 zł, choć oczywiście te dla profesjonalistów potrafią być o wiele, wiele droższe - tłumaczy nasz rozmówca.

- Jeśli chodzi o lotki, u nas używamy plastikowych i nylonowych. Osoby mocno zaawansowane grają już lotkami z gęsimi piórami - w każdej jest ich po dwanaście. U nas sprzęt można wypożyczyć za symboliczną opłatą - dodaje.

W gdańskiej hali prowadzone są obecnie rozgrywki amatorskiej ligi badmintona, w których regularnie uczestniczy blisko 20 osób.

W każdym meczu zawodnicy rywalizują przez trzy sety. Pojedyncza partia toczy się do uzyskania przez jednego z zawodników 21 punktów. Od stanu 20:20 rozpoczyna się gra na przewagę do 2 punktów, przy czym seta ostatecznie kończy dobicie do 30 pkt.

Obecnie rozgrywki toczą się w dwóch grupach z podziałem na poziom zaawansowania. Na rozegranie wszystkich meczów przypada jedna runda, która ma określony kilkutygodniowy termin. W związku z rosnącym zainteresowaniem, w planach jest jednak powiększenie rozgrywek.

- Uczestnicy dostają swoje numery telefonów, adresy e-mail i sami umawiają się na mecze w naszej hali. Sami sobie w nich sędziują i zgłaszają nam wyniki, które są uwzględniane w rankingu. Jedno spotkanie trwa około godziny, co kosztuje około 30 zł na dwie osoby. Po zakończeniu rundy dochodzi do rotacji, z wyższej grupy spada dwóch uczestników, a dwóch do niej awansuje. Niebawem zamierzamy prowadzić rozgrywki w trzech albo nawet czterech grupach - mówi Krakowski.

SZCZEGÓŁOWY REGULAMIN ROZGRYWEK AMATORSKIEJ LIGI BADMINTONA

Najszybszy sport świata, czyli badminton
Miejsca

Opinie (5)

 • Fajna sprawa

  Pograłoby sie:)

  • 15 0

 • poczytajcie o SPEEDMINGTONIE !!!

  tam to jest dopiero zabawa, i nie ma problemu z wiatrem, grasz gdzie chcesz, nie potrzebna jest siatka tylko boisko, wygooglujcie sobie filmiki z rozgrywek, polecam !!!!!

  • 1 3

 • Gram czasem z synem w naszym ogródku.

  • 2 0

 • bez rewelacji ten speedbadminton

  • 1 0

 • za drogo

  szkoda, że ceny wygórowane

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Qigong Falun Dafa w Gdyni w COP

spotkanie, zajęcia rekreacyjne

Zajęcia Zumbini

50 zł
zajęcia rekreacyjne

Spacery wtorkowe z przewodnikiem (1 opinia)

wykład / prezentacja, spacer

Forum

Najczęściej czytane