wiadomości

stat

Regaty, rywalizacja i rum

W regatach o Żeglarski Puchar Trójmiasta wystartuje około stu jednostek.
W regatach o Żeglarski Puchar Trójmiasta wystartuje około stu jednostek. Fot. Rafał Baranowski

Przed nami czwarta edycja Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta. W weekend na wodach Zatoki Gdańskiej zatrzepocze około stu żagli. Pierwsze wyścigi rozegrają się w sobotę na trasie Gdańsk - Gdynia. W niedzielę jachty popłyną w przeciwnym kierunku - z Gdyni do Sopotu. Tradycyjnie w sobotni wieczór odbędzie się impreza dla żeglarzy i konkurs dla załóg, w którym do wygrania będzie 10-litrowa beczka rumu od naszej redakcji. To już ostatni dzwonek, aby zgłosić swój udział w regatach.
Regaty, rywalizacja i rum to słowa-klucze Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta i stałe części imprezy, która po raz czwarty odbędzie się w Trójmieście. Jedyny niepewny element stanowi pogoda, ale tym razem nie ma powodów do obaw. Zgodnie z zapowiedziami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada się słoneczny weekend.

Przydałoby się nam trochę wiatru, ale nawet jeśli nie powieje, emocji na pewno nie zabraknie. Jak pokazują minione edycje rywalizacja na wodzie jest zacięta, a o wyniku nierzadko decydują ułamki sekund - przyznaje Kasper Orkisz, współorganizator imprezy.
Regatowa lista załóg powiększa się z każdą godziną. Obecnie do udziału zgłosiło się już 90 drużyn. Biorąc pod uwagę, że co roku kilka jachtów przypływa na ostatnią chwilę, jest duża szansa, że na Zatoce Gdańskiej zobaczymy tym razem aż sto jednostek.

Szacujemy, że w tym roku dobijemy do setki. Cieszymy się z takiej frekwencji mimo czwartkowego święta i długiego weekendu. Na liście mamy blisko 500 żeglarzy, także spoza Pomorza. Przeważają mężczyźni, ale do zawodów stanie też 8-osobowy żeński team. Liczymy jak zawsze na dobrą atmosferę i zabawę w duchu sportowej rywalizacji - mówi Kasper Orkisz.
Gospodarzami imprezy są miasta Gdańsk, Gdynia i Sopot, ale co roku zmieniają się rolami.
W tym roku impreza zatacza koło. Start regat odbędzie się tak jak podczas pierwszej edycji w Gdańsku, a zakończy w Sopocie.

Zobacz filmy z poprzednich edycji.

Czwarta edycja Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta rozpocznie się w Gdańsku, a zakończy w Sopocie.
Czwarta edycja Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta rozpocznie się w Gdańsku, a zakończy w Sopocie. fot. materiały prasowe


Impreza zbiega się w czasie ze Święta Miasta Gdańska. Oficjalny start imprezy nastąpi w piątek 27 maja o godz. 20.15 na Targu Węglowym. Rozpoczęcie regat ogłosi Bogusław Witkowski Prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego - organizator wydarzenia. Chwilę później Robert Janowski zaprosi mieszkańców na Finał Plebiscytu TOP20.

Więcej o święcie miasta przeczytasz tutaj .

Załogi zgłoszone do regat zacumują w przy Wyspie Spichrzów i w Marinie Gdańsk. Biuro Regat zlokalizowane jest w  Pawilonie Informacyjnym Granaria Development Gdańsk na Wyspie Spichrzów i jest czynne od czwartku 26 maja. Standardowo będzie się przenosić wraz z imprezą.

Organizatorzy przykładają bardzo dużą wagę do jakości sportowej rywalizacji. We współpracy z żaglownią North Sails przygotowali na czwartek cykl szkoleniowy dla załóg. W piątek z kolei odbędzie się wyścig próbny.

Planujemy trenować procedurę startową, aby załogi mogły przećwiczyć manewry wykonywane w trakcie zbliżającego się czasu do startu i nauczyć się prawidłowo oceniać odległość do linii startu - mówi Adam Jankowski, sędzia główny regat.

W sobotę około o godz. 11.00 warto wybrać w okolice molo w Brzeźnie, aby obserwować start załóg do pierwszej rywalizacji. Będzie to wyścig o Puchar Prezesa Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA. Następnie regaty przeniosą się na wysokość mola w Sopocie, gdzie odbędzie się kolejny start i w którym po okrążeniu boi zwrotnej jachty pożeglują w kierunku Gdyni. Jednostki zawiną do gdyńskiej mariny, gdzie zostaną ogłoszone wyniki pierwszego dnia zawodów.

Niedzielne wyścigi będzie można podziwiać z Bulwaru Nadmorskiego w Gdyni, a popołudniu z sopockiego molo. Meta i ceremonia zakończenia wraz z dekoracją zwycięzców odbędzie się w Marinie Sopot.

Załogi rywalizować będą w klasach: ORC, KWR, OPEN (jachty do 9 metrów, jachty powyżej 9 do 11 metrów, jachty powyżej 11 metrów, wielokadłubowce powyżej 6 metrów). Dodatkowo na starcie pojawi się także klasa ENERGA DIAMANT 3000 - jednostek znanych z regat Energa Sopot Match Race.

Jak co roku podczas imprezy integracyjnej odbędzie się konkurs dla załóg. Zwycięzcy otrzymają 10-litrową beczkę rumu od naszej redakcji.
Jak co roku podczas imprezy integracyjnej odbędzie się konkurs dla załóg. Zwycięzcy otrzymają 10-litrową beczkę rumu od naszej redakcji. Fot. MK


Żeglarski Puchar Trójmiasta to impreza, która w myśl idei, ma łączyć środowisko żeglarzy i otworzyć sezon żeglarski. Jest to więc nie tylko rywalizacja jednostek w regatach, ale także zabawa załóg na lądzie, wspólne biesiadowanie, integracja. A tej służy zawsze sobotnia wieczorna impreza. Tym razem żeglarze spotkają się w Gdyni, w Browarze Port Gdynia, gdzie będzie na nich czekać oprócz kufla piwa, konkurs-niespodzianka. Jak co roku nagrodą będzie 10-litrowa beczka z rumem ufundowana przez Trojmiasto.pl.

Od 4 sezonów angażujemy się w Żeglarski Puchar Trójmiasta, aby podkreślać potencjał, jakim dysponuje Trójmiasto dzięki swojemu nadmorskiemu położeniu. Regaty są atrakcyjne dla obserwujących je mieszkańców. Wspaniałe widoki jachtów pod żaglami można podziwiać ze wszystkich trójmiejskich plaż. Liczymy, że z racji długiego weekendu i napływu turystów regaty będą dodatkową atrakcja dla gości Trójmiasta - mówi Michał Kaczorowski, prezes portalu. Od pierwszej edycji nasza redakcja nie tylko funduje nagrodę dla żeglarzy, ale również startuje w imprezie. Chociaż rok temu nasza Meluzyna dostała w kość, tym razem także podejmujemy wyzwanie - dodaje.
Tegoroczna edycja regat została włączona do cyklu Regat pod patronatem Przewodniczącego Rady Miasta Gdyni o Żeglarski Puchar 90-lecia Gdyni". Regaty otwierają także cykl Pucharu Bałtyku Południowego na Zatoce Gdańskiej. Sponsorem imprezy jest Grupa ENERGA.

Opinie (5)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl