Rekord frekwencji w zawodach MOSiR Gdańsk

mat.
7 kwietnia 2009 (artykuł sprzed 15 lat)
Najnowszy artykuł na ten temat Konwencja fitness "Feel the Magic"

Już na inaugurację tegorocznej edycji MTB Bike Tour Gdańsk padł rekord frekwencji. Na trasie przygotowanej przez MOSiR w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym w Matemblewie ścigało się 186 kolarek i kolarzy górskich. Rywalizacji patronuje Portal trojmiasto.pl. Drugie zawody odbędą się 20 czerwca

.

- Impreza rozgrywana jest piąty rok z rzędu. Poprawiliśmy rekord frekwencji, gdyż oprócz niezrzeszonych byli również przedstawiciele 24 klubów i grup zawodniczych. Najliczniejszą kategorią była tradycyjnie "Elite", w której sklasyfikowano łącznie 47 zawodniczek i zawodników - podkreśla Grzegorz Pawelec z MOSiR.

Trasę wytyczyli ojciec Eugeniusz i syn Michał Bogdziewicz. Dystanse były zróżnicowane w zależności od kategorii wiekowych. Na rundzie trzeba było się zmierzyć m.in. z trzema ostrymi podjazdami, które startującym sprawiały największą trudność. Jako pierwsi na trakt w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym wyruszyli najmłodsi. Początkowo wyróżniała się głównie młodzież z Kartuz.

12-latkowie do pokonania mieli trzy pętle po 1000 metrów każda. Najmocniej na pedały naciskała Zofia Rzeszutek (Baszta Bytów) i dzięki temu wyprzedziła na mecie Patrycję Lorkowską. Jako trzecia dojechała Agata Szotowska. Wśród chłopców najlepiej z dystansem 3 km poradził sobie Szymon Sajnok (UKS Gryf Kartuzy). Drugi wyścig ukończył Tomasz Rzeszutek (Baszta Bytów), a Dominik Dorsz (SP 6) był trzeci.

Młodzicy (13-14 lat) mieli do pokonania 4,2 km, a ich trasa była już trudniejsza. Pierwsze miejsce w kategorii dziewcząt zapewniła sobie Natalia Nowatorska (UKS Gryf). Kolejne na mecie były Weronika Lorkowska (GTS Łęgowo) i Emilia Kuptz (UKS Gryf Kartuzy). Kategorię chłopców wygrał Jakub Kuptz przed Piotrem Flisikowskim i Piotrem Okrojem (wszyscy z UKS Gryf).

Trasa dla kategorii junior młodszy (15-16 lat) liczyła 8,4 km dla dziewcząt i 12,6 km dla chłopców. Najszybciej pokonała ją Julita Linowska. Druga była Karolina Drobotowicz, a trzecia Alicja Tojza. Wśród chłopców najlepszy okazał się Wojciech Gruk (Subaru Garyfisher Gdynia), który pokonał swoich kolegów z grupy Adriana Szpakowskiego i Mateusza Nowaka.

Juniorzy (17-18 lat) mieli do przejechania 16,8 km. Zwycięzcą tej kategorii został Arkadiusz Petka (Baszta). Na drugim miejscu finiszował Marcin Kobiela, a jako trzeci linię mety przekroczył Arkadiusz Ebert (obaj Lechia Gdańsk). Nie musiała się śpieszyć i denerwować Joanna Stefanowska (Subaru), która była jedyną startującą juniorką.

Następnie wspólnie ruszyli do walki mastersi, choć na mecie byli klasyfikowani w dwóch odrębnych kategoriach (46-59 lat oraz powyżej 60 lat). W grupie Masters II (8, 4 km) przejazd ukończyła tylko jedna pani. Wiesława Stachańczyk (Sopot Killers). Rywalizację panów wygrał Mariusz Goliński (mtbnews.pl). Drugi linię mety minął Zbigniew Perekitko (Pruszcz Gdański), a trzeci finiszował Mariusz Haluch (Sopot). Wśród Masters III (12,6 km) zwyciężył Leon Holz, wyprzedzając Stanisława Heleniaka i Eugeniusza Bogdziewicza.

W kategorii Masters (30-45 lat) najszybciej z trasą o długości 16,8 km poradził sobie Leszek Gąsiorowski (mtbnews.pl), który wyprzedził Jacka Rogowskiego i Dariusza Zawiszę. Panie miały do przejechania 8,4 km. Anna Świrkowicz (Subaru Trek Gdynia) pokonała Joannę Niewiadomską z Gdańska.

W kategorii "Elity" (19-29 lat) na odcinku 29,4 km bezkonkurencyjny okazał się Bartosz Banach. Drugim miejscem musiał zadowolić się Robert Banach, a trzecia pozycja przypadła Krzysztofowi Krzywemu. Wśród kobiet najlepsza była Monika Lange (Subaru), która finiszowała przed Weroniką Hoffmann i Agnieszką Hefczyc (obaj Gdańsk).

- Dzięki wsparciu sponsorów uczestnicy mieli zapewnione atrakcyjne nagrody i upominki. Dla najlepszych w poszczególnych kategoriach było to m.in. 18 karnetów na aerobik, spinning, siłownię oraz saunę, ufundowanych przez ośrodek fitness, rekreacji i rehabilitacji Akademos. Zwycięzcy otrzymali również odzież sportową od HiMountain oraz akcesoria rowerowe od Lemonsport. Do grona sponsorów należy także drukarnia Geomawit. MOSiR w Gdańsku przygotował dla zawodników specjalne "biketour'owe" koszulki. Ponadto wśród startujących został rozlosowany aparat fotograficzny OlympusFE-360 i karnet do Akademosa - podkreśla Pawelec.

Nagrody wręczali Krzysztof Golwiej, prezes Pomorskiego Okręgowego Związku Kolarskiego, prof. nadzw. dr hab. Kazimierz Kochanowicz, prorektor AWFiS Gdańsk oraz Marcin Wojciechowski, zastępca dyrektora MOSiR w Gdańsku. Rywalizacji kolarzy przyglądał się mistrz świata i Europy w windsurfingu Przemysław Miarczyński.

Tegoroczny cykl MOSiR, którego partnerem w tym przedsięwzięciu jest Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, składa się z trzech edycji. W każdej startujących zaliczane są punkty, które w październiku uszeregują klasyfikację końcową. Kolejne zawody zaplanowane są na 20 czerwca.