wiadomości

stat

Rolki trójkołowe - droższe, ale szybsze

Najnowszy artukuł na ten temat

Trening z garnkiem i książkami. Domowy zestaw ćwiczeń

Rolki trójkołowe są najlepszym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na osiąganiu większych prędkości.
Rolki trójkołowe są najlepszym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na osiąganiu większych prędkości. fot. www.Bladeville.pl

Rolki trójkołowe są dziś częściej wybieranym modelem niż te z czterema kółkami. Na takie rozwiązanie decydujemy się głównie dzięki szybszej prędkości i zwrotności. Całkiem nowy trend to również większe ceny, które wahają się od 249 zł w przypadku butów rekreacyjnych do nawet 3 tys. zł przy wyborze rolek specjalistycznych.Sprawdź szkółki, wypożyczalnie i miejsca dla rolkarzy w katalogu Trojmiasto.plCzy jeździsz na rolkach?

tak, bardzo często 22%
tak, sporadycznie 33%
nie, ale chcę zacząć 21%
nie, to nie dla mnie 24%
zakończona Łącznie głosów: 196
Jeszcze kilka lat temu wśród rolkarzy najpopularniejsze były rolki z czterema kołami. Tendencja zmieniła się jakiś czas temu, gdy na ryku pojawiły się rolki trójkołowe. To właśnie taki wybór cieszy się dziś większym zainteresowaniem.

- Podstawową różnicą między rolkami czterokołowymi a trójkołowymi jest średnica kółek. Zmniejszenie ich liczby umożliwiło zwiększenie wielkości, a co za tym idzie - prędkości. Do tej pory duże kółka występowały jedynie w długich szynach, ale odbijało się to na zwrotności. Producenci wpadli na genialny pomysł, w którym sprawdzą wyniki szybkości i zwrotności na trzech kołach, co przyniosło pozytywne rezultaty. Minusem jest jednak fakt, że takie są mniej stabilne - mówi nam Przemysław Kępiński ze szkółki i wypożyczalni sprzętu Roll4All zobacz na mapie Gdańska.

Jak przygotować się do sezonu rolkarskiego?- Z jazdą na rolkach jest podobnie jak z tą na rowerze. Żeby osiągnąć dużą prędkość - musimy dobrze się odpychać. Jednym z głównych założeń będzie również pogodzenie tego ze zwrotnością, bo np. potrójne kółka 125 mm będą lżejsze od czterech o średnicy 110 mm. Musimy pamiętać również o przyzwyczajeniach, więc rolki trzykołowe mogą być wyzwaniem dla osób, które wcześniej korzystały z butów czterokołowych - dodaje Adam Rozenberg, właściciel sklepu Sport Rebel Gdańsk.


Takie rozwiązanie będzie więc najlepsze dla osób, którym zależy na rozwijaniu prędkości, np. w tzw. jeździe speedowej czy maratonach. Rolki trójkołowe dobrze sprawdzą się również w stylu fitness oraz będą sporym ułatwieniem w wykonywaniu trików czy akrobacji. Ale czy taki wariant będzie odpowiednim dla osób, które zaczynają swoją przygodę z butami na kółkach?

- Najrozsądniejszym wyborem dla początkujących będą jednak rolki czterokołowe, które zapewnią większą stabilność i równowagę. Z biegiem czasu możemy postawić na trójkołowe. Warto pamiętać o tym, że im większe koła, tym lepiej rolki zbiorą nierówności. W Trójmieście wiele chodników, nie wliczając ścieżek rowerowych, ułożonych jest z kostki brukowej, dlatego na rolkach z trzema kołami nie będziemy odczuwali aż tak nierówności. Wiele ludzi korzysta z takiego środka transportu w drodze do pracy, dlatego dzięki takiemu rozwiązaniu odczują większy komfort jazdy - tłumaczy Kępiński.

Gdzie na rolki w Trójmieście?Średnice kółek w rolkach wynoszą od 47 mm w modelach dziecięcych do 125 mm w egzemplarzach dla dorosłych.

- Sam testowałem wszystkie możliwe opcje i myślę, że najlepsze rozwiązanie przy czterech kołach to średnia długość 80 mm, a w trzech - 110. To optymalny wybór w połączeniu równowagi i prędkości. Największe możliwe to 125 mm, ale uważam, że to już zbyt wysoko. To mało stabilny wariant, a akurat należę do osób, które lubią podskoczyć czy wykonać jakiś trik - wyjaśnia instruktor.


Jazda na takim sprzęcie niewątpliwie zapewni dużą dawkę adrenaliny ze względu na możliwość osiągnięcia znacznie większych prędkości. Niemniej minusem rolek tego typu są nieco wyższe ceny.

- Podstawowe rolki rekreacyjne kosztują od 249 do 500 zł. W stylu fitness możemy wybrać trzy lub cztery koła, ale przy tym pierwszym wariancie nie polecam takich w miękkiej skorupie, bo but nie jest stabilny. Podobne widełki mamy przy stylu fitness, a tu skupiłbym się na butach w twardej skorupie, dzięki której mamy zapewnioną stabilizację w stawie skokowym. W takim wypadku przy rozwiązaniu z trzema i czterema kółkami zapłacimy od 540 do nawet 1300 zł. Później są rolki specjalistyczne do jazdy na np. murkach czy rurkach oraz speedowe czy slalomowe. Tu ceny wahają się od 1 tys. do nawet 3 tys. zł - podsumowuje Kępiński.

Opinie (22) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl