stat
Impreza już się odbyła

Rowerowy Maraton Wisła 1200

  • Kalendarz
    4 - 12 lipca 2020
  • Lokalizacja
    Barania Góra - Gdańsk

Rusza 3. edycja Rowerowego Maratonu Wisła 1200. Na starcie ponad 400 osób gotowych zmierzyć się w indywidualnym przejeździe rowerem od źródeł Wisły do jej ujścia w Gdańsku.

sie 28

sobota, godz. 06:00

Gdańsk
bilety 200 zł
przedsprzedaż 160 - 180 zł
W tym roku na liście startowej znajdziemy między innymi Adama Bieleckiego - światowej sławy himalaistę, polskiego rapera Eldo, a także zwycięzców licytacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ten największy w Polsce i jeden z największych na świecie wyścigów rowerowych w formacie bikepacking race rozpocznie się 4 lipca a zakończy tydzień później i 1200 km dalej - 12 lipca.

Dystans wzdłuż Wisły, malownicze krajobrazy, rozlewiska, starorzecza, wały i skarpy oraz mijane po drodze historyczne miasta i osady sprawiły, że Wisła 1200 szybko zyskała miano kultowego ultramaratonu rowerowego. Zawodnicy mają pokonać wyznaczoną trasę w jak najkrótszym czasie bez wsparcia z zewnątrz. W czasie wyścigu nie mogą korzystać z żadnej wcześniej zaaranżowanej pomocy ani dedykowanej pomocy osób trzecich w trakcie imprezy - można korzystać wyłącznie z usług dostępnych dla wszystkich. Sami podczas trasy muszą zorganizować sobie nocleg, wyżywienie czy wsparcie techniczne. Ten największy w Polsce i jeden z największych na świecie wyścigów w formacie bikepacking race cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Tegoroczne pakiety startowe wyczerpały się w ciągu 3 dni od uruchomienia zapisów, a na liście rezerwowej czeka jeszcze prawie 100 chętnych.

"Muszę przyznać, że przechodzi to moje najśmielsze oczekiwania. Nie spodziewałem się, że jest w Polsce aż tylu wariatów mojego pokroju, którzy zamiast wakacji "all inclusive" bez wahania wybiorą wakacje "all excluded", czyli nie masz nic i o wszystko musisz zadbać sam. I jeszcze jedno - będzie ciężej niż Ci się wydaje."

- mówi Leszek Pachulski organizator maratonu, fundator Polskiego Kolarstwa Przygodowego
Dzięki nadajnikom GPS, które posiada każdy zawodnik wyścig można śledzić na żywo w internecie. Zeszłoroczną edycję Wisły 1200 na www.wisla1200.pl/gps obserwowało 72 000 użytkowników.
W tym roku na liście startowej pojawił się m.in. Adam Bielecki, polski himalaista, alpinista i podróżnik. Od ponad 20 lat wspinający się na najwyższe szczyty świata, przewodził kilkudziesięciu wyprawom na 5 kontynentach. Wielokrotnie doceniany i nagradzany za swoje górskie osiągnięcia m.in. nagrodą Kolosów, czy srebrną odznaką za zasługi dla sportu. Bohater głośnej akcji ratunkowej na Nanga Parbat w 2018 r. Autor książki "Spod zamarzniętych powiek" a także polski raper i dziennikarz muzyczny Eldo. Prawdziwe gwiazdy maratonu to ponad 400 kobiet i mężczyzn, dla których poznawanie własnego kraju z pespektywy rowerowego siodełka z nutą rywalizacji okazuje się sposobem na życie. Między nimi z numerem 1. i numerem 400 specjalni uczestnicy, którzy swoje numery startowe wylicytowali na aukcjach charytatywnych WOŚP za ponad 5 000 zł.

Ze względu na stan epidemii organizatorzy zmienili formułę imprezy w taki sposób, że każdy uczestnik wyrusza w trasę indywidualnie z zachowaniem zasad dystansu społecznego i reżimów sanitarnych. Meta zlokalizowana jest na Starym Mieście w Gdańsku, na Wyspie Ołowianka, dokąd po przejechaniu prawie 1200 kilometrów będą docierać zawodnicy w dniach 6-12 lipca 2020. Najszybsi spodziewani są na mecie już po ok. 60 godzinach. Żeby zmieścić się w limicie czasu, który wynosi 200 godzin, wystarczy każdego dnia wyścigu przejechać średnio 131 kilometrów. To impreza dla tych, którzy chcą posmakować kolarskiej rywalizacji na dystansie ultra i dla tych, którzy chcą spędzić niezapomniane wakacje obcując z przyrodą i historią, której próżno szukać gdziekolwiek w Europie.

Rowerowy Maraton Wisła 1200
Data: 4-12 lipca 2020 r.
Start: Schronisko "Przysłop" pod Babią Górą (951 m n.p.m.)
Meta: Gdańsk Ołowianka (1m n.p.m.)
Dystans: 1200 km
Czas: max 200 h
Uczestnicy: 440
Trasa: Zróżnicowana, szosy ograniczone do minimum, ok 4 km przewyższeń

Rekordowy czas przejazdu trasy osiągnął zwycięzca pierwszej edycji Wisły 1200 w roku 2018 Zbigniew Mossoczy 62 h 13 min. Zeszłoroczną edycję wygrał Radosław Gołębiewski z czasem 62 h 20 min., który rozpoczął aktualny sezon ultra ścigania od zwycięstwa w pierwszej edycji rowerowego maratonu Pomorska 500, który odbył się na początku czerwca tego roku. Wisła 1200 staje się coraz bardziej popularny także wśród kobiet. W tegorocznej edycji wystartuje ich ok. 30. Jak dotąd najlepszy czas osiągnęła amerykanka April Marschke meldując się na mecie z wynikiem 118 h.
Najstarszy uczestnik to 78 letni Leon Hapeta - emerytowany górnik z Rudy Śląskiej, który ukończył maraton w czasie 196 h. Najmłodszy to niespełna osiemnastoletni Wiktor Orzeszko z Nysy, który osiągnął wynik 177 h 24 min.

Linki:
https://wisla1200.pl/
https://www.facebook.com/wisla1200/
https://www.instagram.com/wisla1200/?hl=en
https://www.youtube.com/watch?v=tmwY_s1KEm0

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Wydarzenia

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl