• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
Aktualna edycja
Rowerowy Potop AZS
PATRONAT

Rowerowy maj (5 opinii)

 • Kalendarz
  4 - 24 maja 2021
 • Lokalizacja
  Gdańsk
 • Bilety
  wstęp wolny

Po ubiegłorocznej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19, w tym roku odbędzie się 7 edycja wielkiego, wiosennego, rowerowego wyzwania. Poprzednia, 6 edycja kampanii w 2019 roku, odbyła się w 47 miastach i gminach naszego kraju, zarówno w największych aglomeracjach, miastach średniej i małej wielkości, jak i gminach wiejskich. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 4-24 maja, a udział w niej wziąć będą mogły nawet placówki funkcjonujące w trybie zdalnym!

Rowerowy Maj to kampania, której celem jest promocja zdrowego trybu życia oraz zrównoważonej mobilności wśród dzieci. Kampania skierowana jest do szkół podstawowych oraz przedszkoli. Jej formuła łączy zabawę z elementami rywalizacji, dzięki czemu skutecznie uczy, że rower może być świetnym środkiem transportu do szkoły czy przedszkola.

- Efekty i korzyści Rowerowego Maja są odczuwalne nie tylko dla uczniów i szkół, ale również dla samorządów i środowiska. Po ubiegłorocznej, wymuszonej przez pandemię przerwie wracamy z jeszcze większym entuzjazmem. W tym roku wyjątkowo zmieniamy zasady, by dopasować je do warunków pandemicznych. Nawet jeżeli szkoła lub przedszkole będzie funkcjonowało w trybie zdalnego nauczania, punktowane będą aktywne przejazdy do dowolnego, innego celu, trwające minimum 30 minut. Zależy nam, żeby budować w młodych ludziach nawyki podróżowania rowerem, hulajnogą, na rolkach czy wrotkach - mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska. - Zachęcam wszystkie polskie gminy do przyłączenia się do społecznej kampanii, która została zainicjowana w Gdańsku.

Zasady rowerowej zabawy

Te są niezwykle proste: każdy przedszkolak, uczeń i nauczyciel, który w maju dotrze na lekcje np. rowerem, otrzymuje naklejki do indywidualnego rowerowego dzienniczka oraz na wspólny plakat klasowy. Aby zdobyć atrakcyjne nagrody, wystarczy wybrać rower, hulajnogę, rolki lub deskorolkę. Ma to na celu kształtowanie pozytywnych nawyków transportowych, promowanie zdrowego stylu życia, samodzielność dzieci, bezpieczeństwo komunikacyjne oraz dbałość o wyższą jakość środowiska.

Z racji przełożenia egzaminów klas ósmych z kwietnia na 25-27 maja, wyjątkowo w tym roku kampania będzie trwała tydzień krócej (nie 4, a 3 tygodnie).

W przypadku, gdy szkoła lub przedszkole będzie funkcjonowało w trybie zdalnego nauczania, zachęcamy do odbywania minimum 30-minutowych przejazdów do dowolnego celu, które będą uznawane za aktywne podróże w kampanii.

Zaczęło się w Gdańsku

Pierwsza edycja rowerowej zabawy odbyła się w 2014 roku wyłącznie w Gdańsku. Od tego momentu liczba miast, placówek i dzieci biorących udział w kampanii rośnie. Każda kolejna edycja staje się rekordową. Zasięg Rowerowego Maja w 2019 roku objął 47 polskich gmin, od największych miast do małych ośrodków wiejskich. Liczba aktywnych uczestników przekroczyła 178 tysięcy. Wykonali oni razem blisko 4,3 mln podróży do szkół lub przedszkoli. Największą satysfakcją jest widok przepełnionych parkingów rowerowych pod placówkami, które wcale nie pustoszeją po zakończeniu zabawy.

Jak co roku władze Gdańska zapraszają najmłodszych, młodzież szkolną, nauczycieli, a także samorządy do dołączenia do inicjatywy, której atrakcyjność, skuteczność i potencjał w promocji zrównoważonej mobilności potwierdzają wszyscy dotychczasowi uczestnicy. Miasto Gdańsk, jako pomysłodawca i główny organizator kampanii z przyjemnością dzieli się swoim pomysłem, doświadczeniem i dobrymi praktykami z zakresu promocji ruchu rowerowego. Gminy mogą się zgłaszać do zabawy do końca lutego.

Jak dołączyć do kampanii?

Zainteresowane udziałem w kampanii gdańskie szkoły podstawowe oraz przedszkola zapraszamy do kontaktu pod adresem rowerowymaj@gdansk.gda.pl.

Na zgłoszenia gmin przyłączających się do Rowerowego Maja Organizator czeka do końca lutego. W ramach bezkosztowej umowy współpracy zainteresowane samorządy otrzymują niezbędne narzędzia do organizacji kampanii i wsparcie merytoryczne ze strony Miasta Gdańska. Szczegóły można znaleźć na stronie Rowerowy maj

Patronat medialny
Onet.pl, trojmiasto.pl i gdansk.pl

Opinie (5)

 • Do jakiego procentu szkół w Gd prowadzą bezpieczne ścieżki rowerowe? (3)

  To wygląda na żarty

  • 9 4

  • w okolicach wielu szkół w Gdańsku funkcjonują rozległe strefy wolne od jeżdżących i parkujących samochodów (1)

   rowerzyści (w tym dzieci) nie poruszają się rowerami wyłącznie po drogach dla rowerów, tak jak kierowcy nie poruszają się wyłącznie po drogach szybkiego ruchu i autostradach. Warunki dojazdu rowerem do poszczególnych szkół w Gdańsku można sprawdzić wykorzystując program googlemaps lub samemu się wybrać i sprawdzić. Gdyby nasunęły się jakieś pomysły poprawy komfortu i bezpieczeństwa osób chcących do nich docierać rowerem , można kontaktować się z referatem mobilności aktywnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

   • 1 0

   • proszę sobie nie drwić z zatrwożonych rodziców

    przy naszej szkole nie zrobiliście absolutnie nic - mimo apeli, ta akcja to niesmieszny żart

    • 1 0

  • nigdzie na świecie rowerzyści nie jeżdżą tylko po specjanym
   "zoo dla rowerzystów"
   i nawet w najbardziej cywilizowanych i zamożnych,
   najbardziej wolnych od buractwa krajach, jak Holandia i Dania,
   jeżdżą nie tylko po oddzielnych gettach, ale także w wielu innych miejscach

   Polsce daleko do Holandii i Danii, ale czekanie na radykalną zmianę infrastruktury
   może odłożyć Rowerowy Maj do czasu, aż nasze przedszkolaki (a nie tylko przedszkolanki)
   przejdą na emeryturę

   nasze dzieci powinny się nauczyć jak przetrwać tu i teraz!!!
   kierowcy powinni się nauczyć jeździć tu i teraz!!!
   a policja powinna ich zmusić do tej nauki tu i teraz!!!

   a my wszyscy, normalni obywatele, powinniśmy własnym przykładem
   postępować tak, by także nasze dzieci były bezpieczne
   nie tylko w fotelikach opancerzonych SUVów i w apartamentach
   osiedli za strzeżonymi (a nie tylko strzyżonymi) płotami
   ale zawsze i wszędzie

   tX

   • 0 0

 • Bardzo

  Bardzo fajna akcja. Córka za każdym razem wraz z całą klasą bierze bierze udział w rowerowym maju fajnie jest widzieć jak dzieciaki śmigają do szkoły na rowerach, deskorolka czy hulajnogach. Wszystko fajnie i zawsze bezpiecznie. Nie słyszałem żeby jakiemuś dziecku coś się stało. Oczywiście jazda na rowerze nie dotyczy tylko maja. Pozdrawiam pozytywnie nastawionych rodziców. Mam nadzieje że tylko szkoły do tego czasu otworzą.

  • 7 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl