• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rozpoczął się kolejny Puchar GDAKKa

Krzysztof Kochanowicz
11 stycznia 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
  • Śnieżynka była pierwszą rundą Pucharu GDAKKa w Imprezach na Orientację
  • Śnieżynka była pierwszą rundą Pucharu GDAKKa w Imprezach na Orientację
  • Śnieżynka była pierwszą rundą Pucharu GDAKKa w Imprezach na Orientację
  • Śnieżynka była pierwszą rundą Pucharu GDAKKa w Imprezach na Orientację
  • Śnieżynka była pierwszą rundą Pucharu GDAKKa w Imprezach na Orientację

20 grudnia 2015 Akademicki Klub Kadry GDAKK po raz kolejny zaprosił nas do lasu gdzie odbył się pierwszy etap Pucharu GDAKKa 2016 pt. Śnieżynka. Impreza ta odbyła się tym razem w Gdańsku Niedźwiedniku, a na trzech trasach wystartowały 84 osoby.



Wyniki trasy dla zaawansowanych (TZ):

1. Paweł Ćwidak "SKPT Gdańsk" - 25 pkt. karnych
2. Karol Wroński "Krzaczor Team" - 60 pkt. karnych
3. Artur Fankidejski "UKS Włóczykij" - 70 pkt. karnych

i komentarz uczestnika:

-Artur:

Na Śnieżynce wystartowałem po raz drugi i ponownie na trasie TZ. Podobnie jak rok temu zawody były zorganizowane perfekcyjnie, mimo bardzo niskiego wpisowego organizatorzy zapewnili wysoki poziom świadczeń: mapa była kolorowa w koszulce strunowej, a na mecie czekał poczęstunek w postaci batonów i pysznej herbaty. Do wyboru były trzy trasy o zróżnicowanym poziomie, praktycznie każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Początkujący adept orientacji terenowej miał możliwość praktycznego przeszkolenia przez organizatorów na trasie TP, a trójmiejscy "wyjadacze" startowali na trasie TZ.

Trasa ta była ciekawa i mimo częściowej znajomości terenu sprawiła mi sporo kłopotu. Jak to zwykle bywa na trasach zaawansowanych uczestnik dostaje mapę bardzo mocno zmodyfikowaną (z częściową treścią): elementy były powymazywane, poobracane, zlustrowane i w tym gąszczu zmian i przemieszczeń należy się odnaleźć i dodatkowo odszukać punkty kontrolne. Tak też było na śnieżynkowej TZ "Bałwanek", budowniczy nawiązując do nazwy zawodów i pory roku stworzył bałwanka, zbudowanego z trzech kul (kół), które mogły być pozamieniane miejscami, dodatkowo bałwanek posiadał ręce i nogi, które również nie były na swoim miejscu, tylko nos pozostawał niezmieniony. Dwie kule zawierały tylko samą rzeźbę terenu a trzecia tylko drożnię, także poruszanie się w terenie na podstawie tak zmodyfikowanej mapy wymaga sporego doświadczenia i jest czasochłonne. Na szczęście budowniczy umieścił także 4 punkty kontrolne poza bałwankiem - punkty te nie były zmodyfikowane i dla wprawnych nawigatorów stanowiły odpoczynek pomiędzy maszerowaniem po bałwankowym ciałku.

Łącznie należało odnaleźć 18 PK w podstawowym limicie czasu 210 minut, trasa liczyła w liniach prostych między punktami 6500 m. Ja przeszedłem ok. 10 km, tak to bywa na tego typu trasach. Podsumowując, trasa bardzo dobrze dobrana technicznie - różnica między czołówką była minimalna, decydowały niuanse. Punkty były ustawione precyzyjnie, a na trasie czyhało mnóstwo punktów stowarzyszonych. Liczę, że kolejna edycja Śnieżynki będzie równie udana i na takim samym wysokim poziomie.

Wyniki trasy dla średniozaawansowanych (TU):

1. Tomasz Szot "Night Monsters Mission Zero" - 7 pkt. karnych
2. Michał Alenowicz "Rącze Patefony" - 10 pkt. karnych
3. Piotr Kaschuba - 19 pkt. karnych

i komentarz uczestników:

-Adam:

Byłem na Śnieżynce już drugi raz, i po raz drugi się nie zawiodłem. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania. Trasa sprawiała miejscami trudności, ale to tylko spowodowało, że lepiej się bawiłem. Liczę na kolejne edycje w tak świetnej atmosferze!

Jarek:

Wszystkim lubiącym dłuższe spacery po lesie, połączone z pewną dawką emocji jakim jest szukanie punktów kontrolnych z osobliwą mapą w ręku, serdecznie polecam imprezy na orientację organizowane przez AKK GDAKK. Trasy budowane są przez zaprawiony w tego typu imprezach zespół, co przekłada się na urozmaicone doznania w terenie. A po wyczerpującej wędrówce warto przystanąć na chwilę w bazie, odsapnąć chwilę i dowiedzieć się kiedy kolejna odsłona Pucharu GDAKKa - gdyż na pewno nie będzie to Wasza ostatnia!

Tomek:

Trasa TU, w której wziąłem udział, według opisu przeznaczona była dla osób średniozaawansowanych. W komunikacie startowym uprzedzono o możliwości występowania punktów kontrolnych w trudno dostępnych miejscach, licznych punktach stowarzyszonych oraz możliwości modyfikacji mapy, ale bez szaleństw występujących w kategorii TZ - najtrudniejszej. Ponieważ nie pamiętam, kiedy ostatni raz brałem udział w imprezie opartej o tak dokładną mapę (skala 1:10 000!), na dodatek z fragmentami , które należało dopasować "wchodząc w teren", obiecałem sobie być czujnym od samego początku, co spowodowało dość dokładne namierzanie PK. Efektem ubocznym tego podejścia było lokalizowanie licznych punktów stowarzyszonych, przejście dystansu blisko 15 zamiast 10 km (wg budowniczego TU - Mateusza Kruszyńskiego) i spóźnienie się na metę 7 minut. Jak się później okazało, nie było zespołu, który zebrałby komplet 18 PK bez straty czasowej. Odnośnie samych punktów - były one ciekawe, o zróżnicowanej trudności. Gdybym miał wyróżnić jakiś fragment trasy, który szczególnie mi się spodobał, byłyby to z pewnością charakterystyczne formacje złożone ze skarp/urwisk w Zajęczej Dolinie nad Szpitalem Dziecięcym przy ul. Polanki. Idealne miejsce na ćwiczenie orientacji!

Wyniki trasy dla początkujących (TP):

1. Rafał Grubba "Niezgubni" - 7 pkt. karnych
2. Mateusz Wiszniewski - 35 pkt. karnych
2. Kasia Goleń "Traktor u fryzjera" - 35 pkt. karnych

i komentarz uczestnika:

Irina:

Byłam już nieraz na imprezach na orientację, ale czytanie mapy wciąż jest dla mnie wyzwaniem, dlatego na imprezach Pucharu Gdakka chodzę na trasy dla początkujących. Śnieżynka była bardzo udana - nie tylko ze względu na wiosenną pogodę, przez którą nogi aż same rwały się do lasu, ale także dlatego, że w zespole pokombinowaliśmy trochę nad mapą i udało nam się wyprzedzić rywali w drodze do następnego punktu. Do tego herbata z sokiem malinowym i ciasteczko na mecie i już miałam uśmiech na twarzy do końca dnia.

Podsumowanie:

Pierwszy etap Pucharu był także dniem, w którym nastąpiło podsumowanie generalnej klasyfikacji Pucharu GDAKKa 2015. Całość zmagań wygrał Karol Wroński zdobywając maksymalną ilość punktów (120 pkt.). Drugi w rywalizacji został Artur Fankidejski (107 pkt.), trzeci Marcin Sonotowski (101 pkt.).

PEŁNE WYNIKI

Ze wszystkich 6 imprez pod uwagę będą brane trzy najlepsze wyniki, które będą liczyć się do jednej z dwóch klasyfikacji "Srebrnej" i "Złotej".

Do Pucharu GDAKKa 2016 należy jeszcze 5 imprez:

1) 23 stycznia 2016 - Śniegołazik
2) 23 kwietnia 2016 - Kaszubiaczek
3) 25 czerwca 2016 - Stolemik
4) 3 września 2016 - Sukkubik
5) 10 grudnia 2016 - Śnieżynka

Więcej informacji w:
>>> kalendarzu Pucharu GDAKK'a 2016

>>> Facebooku / Puchar GDAKKa

Przeczytaj także ciekawy Przewodnik po Imprezach na Orientację

Opracował:

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (6)

  • przyjemny sport

    • 9 0

  • Idę (4)

    j.w.

    • 3 0

    • Gdzie idziesz? (3)

      Skoro ta się już odbyła, chyba że mówisz o następnej ;)

      • 4 0

      • Do Babci (2)

        j.w.

        • 5 1

        • Czerwony Kapturku, coś ty wciągał ? (1)

          • 4 0

          • Skarpety

            j.w.

            • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Nordycka Noc Saunowa

169 - 299 zł
zajęcia rekreacyjne

TRE ćwiczenia uwalniające stres, napięcia i traumę z dr Markiem Kulikowskim

100 zł
warsztaty, trening

Warsztat Wyjazdowy: Joga Pięciu Żywiołów z Moniką Żółkoś

1200 zł
joga

Forum

Najczęściej czytane