wiadomości

stat

Ruszają nabory na ratowników wodnych

Praca ratownika wodnego wiąże się z wielką odpowiedzialnością. Aby strzec plażowiczów, trzeba przejść niezbędny kurs. Teraz jest na to dobry moment.
Praca ratownika wodnego wiąże się z wielką odpowiedzialnością. Aby strzec plażowiczów, trzeba przejść niezbędny kurs. Teraz jest na to dobry moment. fot. mat. prasowe GOS

Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo na trójmiejskich plażach szykują się do sezonu letniego i poszukują ratowników do pracy. Chętni muszą mieć ukończone odpowiednie kursy i mogą liczyć - w zależności od stanowiska - na miesięcznie zarobki od ok. 2600 do 4000 zł brutto.Miejskie kąpieliska w Trójmieście zostaną otwarte w czerwcu, ale już rozpoczynają się poszukiwania kandydatów na ratowników.

Gdański Ośrodek Sportu, który jest organizatorem Kąpielisk Morskich w Gdańsku, właśnie rozpoczął rekrutację. Ponad stu ratowników wodnych znajdzie zatrudnienie na ośmiu kąpieliskach. Spotkania dla ratowników zainteresowanych pracą w sezonie letnim w siedzibie działu kąpielisk przy ul. Tamka 17 (przystań żeglarska) odbędą się o godz. 16 w dniach: 9 i 23 maja oraz 6 i 13 czerwca. Więcej informacji na stronie Kąpielisk Morskich w Gdańsku.

Na początku kwietnia ruszy nabór na ratowników na gdyńskich kąpieliskach morskich. Poszukiwanych będzie 37 ratowników wodnych i medycznych. Szczegóły będzie można znaleźć na stronie Gdyńskiego Centrum Sportu.

W najbliższych dniach wystartuje również nabór Sopockiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, które zadba o bezpieczeństwo na sopockich plażach. Na sezon znajdzie zatrudnienie około 40 ratowników. Szczegóły będzie można znaleźć na stronie sopockiego WOPR.Średnie zarobki ratowników na trójmiejskich plażach do ok. 17-18 zł brutto za godzinę. W zależności od stanowiska miesięcznie można zarobić od ok. 2600 do 4000 zł brutto.

Trzeba pamiętać, że praca ratownika jest bardzo odpowiedzialna i wymagająca. Stała obserwacja akwenu przy zmiennych warunkach atmosferycznych nie należy do łatwych. Ponadto ratownik musi być w każdej chwili gotowy do udzielenia pierwszej pomocy, zarówno w wodzie, jak i na lądzie.

Aby pracować jako ratownik wodny należy mieć ukończone 18 lat i trzeba przejść szkolenie, którego koszt wynosi ok. 2000 zł. Trzeba przede wszystkim ukończyć dwa niezbędne kursy: na ratownika wodnego oraz Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Ponadto trzeba posiadać przynajmniej jedno dodatkowe uprawnienie przydatne w ratownictwie. Kurs ratownika wodnego rozpoczyna się sprawdzeniem umiejętności każdego kandydata. Najczęściej jest to sprawdzian polegający na:


  • przepłynięciu 400 m stylem dowolnym w czasie poniżej 8 min

  • przepłynięciu 50 m stylem ratowniczym (z głową nad powierzchnią wody) w czasie poniżej 1 min

  • przepłynięciu 25 m pod powierzchnią wody oraz wyciągnięciu zatopionego przedmiotu

Szkolenia odbywają się na pływalniach oraz wodach otwartych. Kursanci doskonalą swoje umiejętności pływackie i uczą się technik ratownictwa oraz obsługi podręcznego sprzętu. Na zajęciach teoretycznych poznają m.in. procedury i przepisy prawne. Egzamin końcowy składa się z części teoretycznej i praktycznej.

Kursanci otrzymują do wypełnienia test jednokrotnego wyboru, składający się z 30 pytań. Część praktyczna odbywa się na wodach otwartych. Trzeba wykazać się umiejętnością szybkiego pływania, holowania, a także wiosłowania. Pierwszy kwartał roku to dobry okres, żeby rozpocząć takie szkolenie. Dzięki temu będzie wystarczająco czasu, aby ukończyć kursy i uzyskać niezbędne uprawnienia.

Należy pamiętać, że szkolenia ratownika wodnego mogą przeprowadzać wyłącznie podmioty uprawnione do wykonywania ratownictwa wodnego, które posiadają odpowiednią zgodę Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Do kursu można przystąpić m.in. na pływalni Gdańskiego Ośrodka Sportu przy ul. Chałubińskiego 13 w Gdańsku. Organizatorem kursu jest Gdańskie Ratownictwo Wodne.

Opinie (52)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.