wiadomości

stat

Ruszył sezon na rolki. Sprawdź sprzęt i rozciągnij się

Jazda na rolkach i na wrotkach to bardzo wdzięczna forma aktywności, choćby dlatego, że nie obciąża naszych stawów. Aby jednak była bezpieczna, należy pamiętać o zadbanym sprzęcie, ochraniaczach i... rozsądku.
Jazda na rolkach i na wrotkach to bardzo wdzięczna forma aktywności, choćby dlatego, że nie obciąża naszych stawów. Aby jednak była bezpieczna, należy pamiętać o zadbanym sprzęcie, ochraniaczach i... rozsądku. fot. Roll4All

Jazda na rolkach to znakomita alternatywa dla biegania, jeśli chodzi o ruch na świeżym powietrzu. Jej główną zaletą jest to, że nie obciąża stawów. Aby jednak bezpiecznie korzystać z dobrodziejstw tej formy aktywności, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Opowiedział nam o nich Przemysław Kępiński, instruktor wypożyczalni i szkółki rolkowej Roll4All.SZKÓŁKI JAZDY NA ROLKACH W TRÓJMIEŚCIE - SPRAWDŹ NASZ KATALOG

Czy jeździsz na rolkach lub wrotkach?

tak, bardzo często i cieszę się, że sezon się już zaczął 38%
dość sporadycznie, ale zdarza mi się 23%
próbowałem(am) w przeszłości, ale obecnie nie jeżdżę 16%
nie, ale bardzo chcę spróbować 12%
nie i nie mam zamiaru, to nie dla mnie 11%
zakończona Łącznie głosów: 149
Rafał Sumowski: Od czego należy zacząć przygotowanie do sezonu? Co zrobić, gdy już wyciągniemy z szafy nasze rolki i wrotki?

Przemysław Kępiński: Na początek zdecydowanie robimy przegląd sprzętu. Czyścimy rolki, sprawdzamy stan kół i łożysk. W razie potrzeby możemy przełożyć koła na drugą stronę, jeśli z jednej strony są bardziej starte. Można też oddać rolki lub wrotki na serwis. Koszt przygotowania ich do sezonu wynosi od 15 do 50 zł.

Jak zadbać o rolki po zimie?

Najważniejsze, żeby przechowywać rolki w suchym miejscu. Wilgoć nie służy im zbyt dobrze. Po zimie trzeba wyjąć je z garażu czy szafy, otrzepać z warstwy kurzu i ruszać w trasę. Jeżeli zastygły nam łożyska lub wypłukał się z nich smar to najlepiej oddać je na serwis lub wymienić łożyska na nowe.

Czy do sezonu wrotkarskiego trzeba jakoś się przygotować fizycznie? A może zaczynamy jazdę z marszu? Czy ból mięśni na drugi i trzeci dzień po pierwszych jazdach w sezonie jest nieunikniony?

Wszystko zależy od naszej kondycji. Jeśli ktoś przez zimę nie próżnował, to nie będzie mieć żadnego problemu z bólem mięśni. Jeśli natomiast zimą stroniliśmy od aktywności, to warto swoje treningi stopniować. Zacząć od krótszego dystansu i pomału z treningu na trening go zwiększać. Przede wszystkim też, nie tylko na początku sezonu, ale przed każdym treningiem robimy rozgrzewkę. Dobrze jest porozciągać całe ciało przed jazdą i rozgrzać wszystkie stawy, żeby uniknąć niepotrzebnej kontuzji.

Co jeśli dopiero zaczynamy przygodę z jazdą na rolkach? Jaki sprzęt należy zakupić by jeździć bezpiecznie?

Podstawowa i najważniejsza zasada - rolki kupujemy w sklepie specjalistycznym gdzie sprzedawca właściwie nam doradzi jaki sprzęt wybrać. Przedziały cenowe wynoszą od 300 zł nawet do kilku tysięcy, w zależności od firmy, modelu i przeznaczenia. Starajmy się nie kupować rolek w marketach typu 10 w jednym, bo to co ma 10 zastosowań i kosztuje 100 zł nie może być dobrym profesjonalnym sprzętem. W marketach są to niestety z reguły rolki słabej jakości, które nie zapewnią nam komfortu jazdy i nie posłużą zbyt długo. Dodatkowo często do takich rolek nie ma części zamiennych. Lepiej wiec kupić markowe rolki które posłużą nam o wiele dłużej. Przyzwoite rolki, w których pojeździmy spokojnie przez kilka lat to wydatek rzędu 400-600 zł. Do rolek zawsze zalecamy ochronę. Bezpieczeństwo przede wszystkim! Dlatego jeździmy w kasku i ochraniaczach. Kask powinien być przeznaczony na rolki, więc mowa o takim, który chroni potylicę. Najwięcej upadków zdarza się na pupę, plecy i właśnie potylicę wiec ta część głowy powinna być ochroniona najbardziej.

Jakie w ogóle są zalety jazdy na rolkach?

Przede wszystkim super samopoczucie! Do tego rolki są fajną alternatywą dla biegania, które ostatnio jest bardzo modne. Jazda na rolkach nie obciąża stawów i pobudza do pracy większość naszych mięśni. Przy tym chyba nie muszę mówić o zaletach przebywania na świeżym powietrzu.

Jaki błędy najczęściej popełniają początkujący i jak ich uniknąć?

Najczęstszym błędem jest wykrzywianie nóg w kostkach oraz jazda w wyprostowanej pozycji z usztywnionymi nogami. Prawidłowa postawa rolkarza to nogi ustawione pionowo, równolegle względem siebie, kolana lekko ugięte, a tułów pochylony lekko do przodu. Aby sobie to ułatwić można na początku jeździć trzymając za swoje kolana. Kolana powinniśmy mieć w tej samej linii co palce stóp i barki.

Jakich nawierzchni powinni unikać początkujący?

Unikamy nierównych nawierzchni, kostki brukowej, terenów na których jest piach, drobne kamyczki. Przede wszystkim jednak nie jeździmy na mokrej i śliskiej nawierzchni oraz podczas deszczu, bo wtedy prawdopodobieństwo upadków albo poważniejszych kontuzji w wyniku poślizgnięcia się wzrasta o jakieś 90 procent.

Gdzie najlepiej stawiać pierwsze "kroki", by nie stwarzać niebezpieczeństwa również dla innych?

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że według przepisów rolkarz jest traktowany jako pieszy, więc niestety ścieżki rowerowe są niekoniecznie dla nas. Tym bardziej jeśli dopiero zaczynamy przygodę z rolkami. Starajmy się wybierać płaskie, gładkie nawierzchnie, bez wybojów, na których łatwiej będzie nam się nauczyć utrzymywania równowagi. W Trójmieście mamy do tego idealne warunki. Mamy tor rolkowy, przeznaczony specjalnie dla rolkarzy, zlokalizowany w Parku Północnym w Sopocie. Mamy również pętlę wokół Stadionu Energa Gdańsk, gdzie również można śmiało uczyć się jazdy na rolkach.

Ile trwają, kosztują i jak wyglądają warsztaty dla początkujących? Od czego zaczynacie?

Osobom, które dopiero zaczynają się uczyć zawsze zalecamy na początek przynajmniej 2-3 lekcje indywidualne. To ile ich będzie zależy od oceny instruktora i poziomu koordynacji ucznia. Ponieważ przy pierwszych lekcjach instruktor musi być w pełni skupiony na jednym uczniu, to jest minimum potrzebne do tego aby w miarę opanować równowagę i poczuć się później pewniej w grupie. Pierwsze zajęcia z reguły odbywają się na trawie. Tak, właśnie - na trawie. Ma to pomóc w oswojeniu się z rolkami, z innym niż zwykle ustawieniem nóg. Na trawie nogi tak szybko spod nas nie "wyjadą" przy lekkim zachwianiu równowai. Instruktorzy z naszej szkółki są w stanie w pozycji stojącej, bezpiecznej przekazać kursantowi potrzebne informacje, które pomogą mu w poruszaniu się po asfalcie i dzięki którym uniknie upadków. Lekcje indywidualne kosztują 50 zł za godzinę i tu umawiamy się z uczniami indywidualnie na konkretną godzinę i lokalizację. Lekcja grupowa to koszt 20 zł od osoby za godzin. Tutaj trzeba dopasować się do naszego grafiku zajęć. W cenę jednych i drugich zajęć jest wliczony sprzęt, co oznacza, że nie musimy kupować specjalnie rolek, aby wziąć udział w zajęciach i spróbować czy to w ogóle jest sport dla nas. Wystarczy po prostu zadzwonić wcześniej do nas, zarezerwować rolki na zajęcia, i pod okiem instruktora stawiać pierwsze kroki.

Zobacz jak na rolkach jeździ mistrzyni Polski w slalomie.Opinie (43)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.