wiadomości

stat

Rynna Sulęczyńska, na dobry początek Słupi


Rynna Sulęczyńska, to początkowy, dość wymagający fragment rzeki Słupi. Na niespełna półkilometrowym odcinku nurt nabiera prędkości i przez chwilę poczuć się można jak na górskiej strudze. W końcu nie bez powodu, kaszubskie tereny często nazywa się Bieszczadami Północy. Jak widać, określenie to świetnie pasuje nie tylko w opisach tras wędrownych bądź rowerowych, ale także na szlakach wodnych. To bardzo atrakcyjny i lubiany odcinek, szczególnie wśród kajakarzy, którzy gustują w rzekach nieco bardziej wymagających. Woda płynie tu szybko pokonując kamieniste dno, a wszystko w głębokim, zalesionym wąwozie, poniżej Sulęczyna.Rynna Sulęczyńska rozpoczyna się bardzo niewinnie, wypływając z Jeziora Węgorzyno. W Sulęczynie, przed pierwszym mostem drogowym jej nurt trochę przyspiesza, ale za chwilę zwalnia przez co ma się wrażenie, że dalszy odcinek będzie niczym autostrada i spływ pokonamy na tzw. "liścia". Nic jednak bardziej mylnego, gdyż za drugim mostem, rzeka nabiera prędkości i wartko rwie do przodu, pokonując wysłane głazami i kamieniami dno. W zależności od pory roku i poziomu wody wystają one, bądź też skrywają się poniżej lustra wody, dostarczając kajakarzom mnóstwo ekstremalnych wrażeń. Z uwagi na możliwość przeniesienia kajaka ścieżką w górę rzeki, rynnę można pokonywać kilkakrotnie.
Rynna Sulęczyńska kończy się przed młynem, gdzie kajak należy przenieść.

>>>Rynnę Sulęczyńską zaliczyliśmy też zimą, zobacz naszą wideo relację

Statystyki Rynny Sulęczyńskiej:

Początek odcinka: tuż za Jeziorem Węgorzyno / w Sulęczynie
Koniec odcinka: przed młynem wodnym / w Sulęczynie
Dystans: +/- 500 m (początkowy, górny odcinek Słupi)
Czas spływu: +/- 10 min
Poziom: dla zaawansowanych kajakarzy
>>>Zobacz mapę i ślad gps Rynny Sulęczyńskiej

Rynnę Sulęczyńską podejmują zwykle kajakarze doświadczeni, bądź nieświadomi.
Większość spływów kajakowych rozpoczyna się nieco niżej od przystani Kajlandia.
Chcąc spłynąć całą, liczącą ponad 130 km Słupię należy przeznaczyć na to przynajmniej tydzień. To rzeka o wielu przeróżnych obliczach. W górnych fragmentach, potrafi być dość wymagająca, co wiąże się z licznymi przeszkodami w postaci zwalonych drzew, wystających bądź skrywających się pod lustrem wody głazów, wartkiego nurtu oraz licznych bystrzy. Nieco niżej zagłębia się w dzikiej przyrodzie pokonując przepiękne głębokie wąwozy. W środkowej części, Słupia zwalnia przepływając przez liczne jeziora oraz kanały doprowadzające rzekę do elektrowni wodnych. Większość z nich nadal funkcjonuje, można je też zwiedzać.

Jednodniowy, mocny spływ Słupią:

Jeśli dysponujemy tylko jednym dniem i szukamy mocnych wrażeń, najlepiej spływ rozpocząć od Rynny Sulęczyńskiej i zakończyć go po trzynastu kilometrach przy kamieniu papieskim na wysokości miejscowości Parchowo. Odcinek ten dostarczy wszystkiego wam po trochu. Na początek będzie adrenalina, na niemalże górskim odcinku. Następnie sporo bystrzy i kilka zwałek, które pokonać można to górą, to dołem. W środkowej części tego odcinka płyniemy zaś głębokimi wąwozami, pokonując dość wartki nurt, a na koniec sielanka i płynięcie na "liścia". Tu pomimo wielu drzew w wodzie, można delektować się przepiękną przyrodą i wszechobecną ciszą. Przy wysokim stanie wody, to zabawa na dobre 5-6 godzin.

W kolejnych naszych artykułach przedstawimy Słupię, odcinek po odcinku.

Zobacz zimowy spływ kajakowy górnym odcinkiem Słupi.Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych

Mamy co chwilę nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, nie sposób się więc z nami nudzić. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej.

Dołącz do nas!

O naszych inicjatywach, rajdach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3miasto. Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami. Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com


Zajrzyj i dowiedz się, gdzie w najbliższym czasie wybiera się Grupa Rowerowa 3miasto.

Opinie (27) 7 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl