wiadomości

stat

Samoobrona dla kobiet bez kompromisów

Obrona przed nożem to niełatwe zadanie, najlepiej zyskać przewagę i uciekać.
Obrona przed nożem to niełatwe zadanie, najlepiej zyskać przewagę i uciekać. fot. Krzysztof Witecki

Anna Polakowska to drobna ciemnowłosa osóbka. Jest miła i ładna, wygląda jak dziewczyna z sąsiedztwa. Ciężko uwierzyć, że to pierwsza kobieta na świecie z uprawnieniami instruktorskimi jednego z brutalniejszych systemów samoobrony o nazwie  KAPAP.Na warsztatach "Kobieta bezpieczna" panie uczą się, co zrobić, żeby wyjść cało z opresji.
Na warsztatach "Kobieta bezpieczna" panie uczą się, co zrobić, żeby wyjść cało z opresji. Anna Polakowska/arch. pryw.
Nie ulegać panice i bronić się, a gdy tylko nadarzy się okazja uciekać. To dobra rada nie tylko dla pań.
Nie ulegać panice i bronić się, a gdy tylko nadarzy się okazja uciekać. To dobra rada nie tylko dla pań. Anna Polakowska/arch. pryw.
Technika walki jest ważna, ale liczy się przede wszystkim szybka reakcja.
Technika walki jest ważna, ale liczy się przede wszystkim szybka reakcja. Anna Polakowska/arch. pryw.
Ania Polakowska lubi żyć aktywnie, w sportach walki zakochała się kilka lat temu. Zaczęła od Krav Magi. W grupie nie brakowało potężnych mężczyzn, ale jej to nie przeszkadzało. Przeciwnie, motywowało. Potem zainteresowała się pokrewnym KAPAP'em.

- To nie zabawa dla grzecznych dziewczynek - zapowiada Ania. - Nie ma żadnych zasad, można działać nie fair, byleby osiągnąć swój cel, czyli obronić się przed napastnikiem. Tu nie obowiązuje duch sportowej walki, bo czy jest fair, gdy wielki bandzior atakuje na ulicy kobietę?

Ania jest urodzoną wojowniczą, trenuje z facetami, bo lubi. Nie zmienia to faktu, że jest stuprocentową kobietą. Nie paraduje w za dużych bojówkach, nie broni się przed makijażem, całkiem dobrze gotuje. Umiejętnie łączy zamiłowanie do męskich sportów z kobiecą stroną swojej osobowości. Próbuje też przekonać inne panie, że warto wiedzieć, co zrobić w razie zagrożenia.

- Dziewczyny dbają o swoją cerę i to, żeby ubierać się modnie, ale zupełnie zapominają o swoim bezpieczeństwie. A to przecież sprawa priorytetowa. - przekonuje Ania. - Telewizja trąbi o przestępstwach, w gazetach roi się od kryminalnych doniesień, a kobiety mimo to czują się nietykalne. Pierwsze słowa, które słyszę rozmawiając z pokrzywdzonymi paniami to "nie myślałam, że może mi się coś takiego przytrafić".

Minimalizowanie ryzyka to zasada każdego skutecznego systemu walki. Sprawdza się nie tylko w KAPAP-owym sparingu, równie prawdziwa jest w codziennym życiu.

- Po co chodzić ciemnymi ulicami, kiedy można wrócić do domu taksówką? Banał? Może, ale nawet ja, mając doświadczenie w walce z "solidnymi karkami", nie podejmuję zbędnego ryzyka. Przyznaję, że trenując latami "kravkę" myślałam, że jestem w stanie poradzić sobie w każdej sytuacji. Przygoda z KAPAP-em sprowadziła mnie na ziemię.

Ania szkoliła się pod okiem najlepszych instruktorów. Uczyła się od samego założyciela KAPAP Academy, Alberta Timena. Do treningów wykorzystywany był specjalistyczny sprzęt, także shocknife, czyli nóż treningowy pod napięciem. Zetknięcie z ciałem powoduje ból. To barbarzyńska metoda, ale daje pojęcie o tym, jaki szok towarzyszy rzeczywistemu dźgnięciu, a do tego mają przygotować treningi. Do radzenia sobie z realnym, niespodziewanym atakiem.

Czy warto bronić się przed napaścią?

nie, lepiej oddać kosztowności i iść w swoją stronę

9%

tak, ale bał(a)bym się zaryzykować

2%

tak, ale nie wiem, jak to zrobić

15%

tak, ale uciekać, gdy tylko nadarzy się okazja

41%

tak, ktoś musi nauczyć bandytów rozumu!

33%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 233
- Mimo że latami uczyłam się jak walczyć z nożownikami, byłam cała posiniaczona. Takie doświadczenie uczy pokory, a tego często brakuje osobom zaangażowanym w sporty walki. Nie należy jednak popadać w skrajności. Każdy jest w stanie jakoś się bronić przed napaścią, nawet jeśli nie jest zawodowym bokserem. Czy walczymy na sali treningowej, czy w warunkach rzeczywistych najważniejsze jest zyskanie przewagi za wszelką cenę. Gaz pieprzowy? Tak, o ile jest pod ręką a nie głęboko w torebce. Dobrą bronią są też... zwykłe klucze.

Mięśnie to nie wszystko, obronić się można też grając na emocjach napastnika. Ania, opracowując program szkolenia, który realizuje podczas warsztatów samoobrony, opierała się na opiniach psychologów.

- Gdyby ktoś chciał mnie zgwałcić, zrezygnowałabym z popisów. Krzyknęłabym mu prosto w twarz "bierz mnie, mam AIDS". Nie muszę nikomu udowadniać swojej siły, czy umiejętności. Najlepsza taktyka to zaskoczyć przeciwnika i brać nogi za pas. Nie wstydziłabym się ucieczki, bo KAPAP to nie sport, gdzie trzeba wygrać, ale system walki, który ma zapewnić nam bezpieczeństwo.

Ania zainspirowana prośbami kobiet, organizuje warsztaty samoobrony. Nie są to regularne lekcje, których celem jest doskonalenie techniki walki wręcz, ale kilkugodzinne spotkania pomagające kobietom przełamać barierę bezbronności.

- Dziewczyny często nie wiedzą, jak zareagować podczas napadu. Jeśli zdobędą się już na jakieś działanie, nie wkładają w nie całej siły. Boją się uderzyć napastnika, mimo że ten jest agresywny. Na zajęciach panie przełamują tą barierę. Uczą się, że trzeba szybko reagować. Kilka sekund zwłoki w działaniu może zdecydować o tym, czy uda nam się wyjść cało z opresji, czy nie.

Warsztaty samoobrony dla kobiet "Kobieta bezpieczna" organizowane przez KAPAP Academy odbędą się o godz. 14 w najbliższy weekend, 12-13 marca w Gymnasionie w gdańskim Madisonie. Zajęcia kosztują 80 zł.

Film promujący kursy samoobrony "Kobieta bezpieczna" federacji Kapap Academy sekcja Gdańsk.Kobiety Trójmiasta

Mają wpływ na wizerunek Trójmiasta, na to, jak się rozwija, co się w nim dzieje. Poprzez swoją działalność wpływają na ludzi i otoczenie, w którym żyją i pracują na co dzień. Prowadzą własny biznes, są artystkami, politykami. Tworzą, wymyślają, budują - po prostu kobiety Trójmiasta. Będziemy przedstawiać je w kolejnych odcinkach naszego cyklu.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (158)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.